banner851

banner955

NÖBETÇİ NOTERLİK DÖNEMİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, katıldığı bir televizyon programında, adalet sisteminde noterlerin önemli bir yeri olduğuna vurgu yaptı. Bu kurumun hafta sonu işlem yapamıyor olmasına değinen Gül, "Vatandaşlarımız cumartesi notere gidebilecek, pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekâletini verecek, sözleşmesini yapacak." dedi.

Gündem 01.02.2019, 10:14 02.02.2019, 15:25
2066
banner1032

TRT Haber televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, soruları yanıtladı.

Bakan Gül, vatandaşlara sunulan adalet hizmetlerinde noterlerin önemli bir kapı durumunda olduğunun altını çizerek yakın zamanda açıklayacakları Yargı Reform Belgesi’nde nöbetçi noterlik uygulamasının yer alacağını anlattı.

Söz konusu uygulamanın, noterdeki işlemlerin hafta sonları da yapılabilmesine olanak sağlayacağını vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız cumartesi notere gidebilecek, pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekâletini verecek, sözleşmesini yapacak. Ticari, ekonomik, bireysel hayatta, araç alacak, satacak, ev alacak... Ne yapacaksa, bu anlamda hayatı kolaylaştıran iş ve işlemleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda hazırlıklarımızı noterlerimizle birlikte yapıyoruz. Çok yakın zamanda bu ve benzeri, yargının güçlenmesini sağlayacak, hâkim savcılarımızın teminatını, bağımsızlığını, tarafsızlığını, avukatlarımızın savunma hakkını daha da güçlendirecek, vatandaşlarımızın hak arama yollarını daha da artıracak, hızlandıracak, adalete erişimi daha da güçlendirecek, yargıya güveni artıracak hedeflerimizi kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacağız." (AA)

Yorumlar (9)
ahmet81 4 yıl önce
Bu karar muhtesem arac satisi icin pazartesiyi beklemeye gerek kalmiyacak
Adore 4 yıl önce
Avrupa ülkelerinde de böyle bir meslek var mı bilmiyorum ama Devletin kendi oluşumuna güvenmediği bir sistem olsada geç bile kalınmış uygulama.
Selim 4 yıl önce
Cok doğru karar
taıl cuma 4 yıl önce
tatil cuma gunu olsun dıyer gunler mesayıye devam çok calısmamız lazım çokk
Holygan 4 yıl önce
çok doğru bir karar olur...
vatandaşımız cumartesi ve pazar örnek, araba almak için başka şehire giden birkişi, araba alışını/satışını rahatça yapabilir.
Noter 4 yıl önce
Noterde çalışanlar ya da noter insan değil mi onların hafta sonu ya da hafta içi işi olmuyor mu ayrıca biri yazmış sanki bedava iş yapıyorsun diye o ödediğin para devlete gidiyor bilmiyorsan bir araştır öğren ondan sonra yaz
halka hizmet 4 yıl önce
@noter sanki bedava iş yapıyorsun. kanun neyse o hepiniz vatandaşa hizmet için varsınız...
Gezgin 4 yıl önce
Tamamen yanlış sonuç şu ki aynı şekilde adalet bakanlığının tamamı da bu şekilde çalışması gerekir ayrıca tapu müdürlükleri de çalışması gerekir
noter 4 yıl önce
haftaiçi gidin kardeşim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
orta şiddetli yağmur