banner851

banner955

Normal Doğum sayısı daha az...Sezaryende Türkiye Dördüncüsü olduk...

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün yaptığı bir çalışmada, Düzce Sezaryenle doğumların en fazla gerçekleştiği dördüncü il oldu.

Gündem 18.09.2008, 11:06
213
Normal Doğum sayısı daha az...Sezaryende Türkiye Dördüncüsü olduk...

Normal doğumları özendirme çalışmaları yapan Sağlık Bakanlığı, sezaryenle doğumların illere göre dağılımını belirlemek için bir çalışma yaptı. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstatistik Şube Müdürlüğü'nün araştırmasına göre 2008'in ilk yedi ayında sezaryenle yapılan doğumların toplam doğumlara oranında Afyonkarahisar şampiyon olurken, Düzce dördüncü oldu.

Afyonkarahisar'da toplam doğum rakamları içinde sezaryenle doğumların oranı yüzde 64,8 olurken,. Bu ili, yüzde 63,1 ile Uşak, Yüzde 62,3 ile Burdur, Yüzde 60,5 ile Düzce izledi. Düzce'nin ardından beşinci sırayı ise Yüzde 60,2 ile Amasya aldı. Sezaryen ile doğumun en az gerçekleştiği illerin Doğu ve Güneydoğu illeri olması dikkat çekerken, Sezaryen oranının en az olduğu il yüzde 10,1 ile Ağrı oldu. Ağrı'yı ise Diyarbakır, Van, Hakkari ve Şırnak izledi.

Bu rakamlara göre Düzce'de gerçekleştirilen her on doğumdan altısının sezaryenle gerçekleştirildiği, doğumların yarısından fazlasının sezaryenle gerçekleştirildiği sonucu ortaya çıktı.

banner844
Yorumlar (0)
29
açık