banner851

banner614

O MADDE KABUL EDİLDİ

banner619

Kamuoyunda "Torba Tasarı" olarak bilinen tasarının müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemesi TBMM'de kabul edildi.

banner846
Gündem 19.10.2017, 09:21 19.10.2017, 15:21
832
banner844

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren madde kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve İstanbul ili Eyüp ilçesinin adının Eyüp Sultan olarak değiştirilmesi ve Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi.

Müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı'nın altıncı maddesi kabul edildi.

5 EKİM'DE KOMİSYONDA KABUL EDİLDİ
Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda 5 Ekim'de kabul edildi. Tasarının en dikkat çeken maddesi ise müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesiydi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen kanun tasarısının müftülere nikah kıyma yetkisi veren 6'ncı maddesi kabul edildi. Kabul edilen tasarı Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

TASARIDA YER ALAN DİĞER DEĞİŞİKLİKLER
Tasarının getireceği diğer değişiklikler de en az müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi kadar dikkat çekici.

İşte tasarıda yer alan diğer değişiklikler:

Aile kütükleri tek bir kayıt altında tutulacak, vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve yerleşim yeri adresleri elektronik ortamda kayıt altına alınacak.

İkamet izni verilen yabancılar, bakanlıkça kimlik numarası verilerek yabancılar kütüğüne kaydedilecek.

Doğum bildirimleri sağlık kuruluşlarında yapılabilecek. Yasa tasarısı ile müftülere de nikah kıyma yetkisi verilecek.

Eyüp isminin 'Eyüpsultan' olarak değiştirilmesinin öngörüldüğü tasarıya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün ihtiyacını karşılamak üzere bin 600 kadro ihdas edileceği ifade edildi.

 
Yorumlar (12)
Maho 4 yıl önce
Müf. zaten 2., 3. ve 4.kadınların nikahlarını kıyıyorlardı. 1. eşin de nikahını kıysınlar kıskançlık olmasın. Çıkan kanuna müftüler cuma günleri topladıkları HAVUZ parasından geline bilezik, damada çeyrek altın diye ekleselerdi. Kuyruk olur
Serdar Gürler 4 yıl önce
Başınız göğe erer artık zorla kimseye bir şey kabul ettiremezsiniz bu baskı değilde ne kimi kandırıyorsunuz gözünüz aydın cehaletin aymazları..
SÜLEYMAN METE 4 yıl önce
İTFAİYE MÜDÜRÜ NÜFUS CÜZDANI VERSİN, DEFTERDAR İMAR PLANI ONAYLASIN, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TAPU ÇIKARTSIN, EMNİYET MÜDÜRÜ SANAYİ SİCİLİ VERSİN, ZABITA AMİRİ EGZOZ MUAYENESİ YAPSIN.........................
Chief 4 yıl önce
Çok abartmamak lazım. Sonuçta nikah kıyma yetkisi esas olarak belediye başkanlarında. Nİkah memurlarına bile onlar yetki veriyorlar. Belediye başkanı da bir din adamı veya zır cahil biri de olabilir. Önemli olan çiftin karşılıklı rızası...
yetki 4 yıl önce
İmamlarında resmi olarak bu yetkiye sahip olması gerekir.
imamlar 4 yıl önce
imam hem evlendirme hem boşama yetkisine sahip olması lazım
Nikah 4 yıl önce
İslamda nikah; Talep, kabul ve duyurudan ibaret. Nikahı müftünün kıyması hangi ayettedir. Peygamberimiz islam öncesi nikahını devam ettirmiş, yeniden mütüye nikah kıydırmamıştır.
sözde akıl fikir 4 yıl önce
git hıristiyan ol o zaman!. elin papazından bize ne! yabancılardan örnek ala ala papazları mı örnek aldın? adalara yunan el koymuş, ırak ikliye bölünüyor, sen hala yok nikah yok papaz! bunlara ses çıkaramıyorsun ama di mi?
akıl fikir 4 yıl önce
Papaz nikah kıysa sesiniz çıkmaz. Müftü gibi dini bir otorite nikah kıyınca bahane üretmek için alim kesiliyorsunuz başımıza. Bu din düşmanlığı nereden geliyor size?
papaz 4 yıl önce
avrupada papazlar vb din adamları nikah kıyıyorlar müftülerde kıysın ne olacak ki isteyen memura isteyen müftüye kıydırsın :)
Yuri 4 yıl önce
Muhtarlar da sağlık raporu versin :)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın