banner851

banner614

O YURTLAR İÇİN KARAR ALINDI

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel bir öğrenci yurdunda çıkan ve 10'u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan yangın, bakanlığa yeni kararlar aldırdı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kanun, özel öğrenci yurtlarına yönelik köklü değişiklikler içeriyor. Buna göre; öğrenci yurtlarına ruhsat verme yetkisi belediyelerden alınarak tamamen Millî Eğitim Bakanlığı'na verildi. Ayrıca yurtlarda yangın güvenliğine ilişkin önlemler de daha sıkı hale getirildi.

banner619
Gündem 13.12.2016, 15:29 14.12.2016, 15:26
2350
O YURTLAR İÇİN KARAR ALINDI

Adana'nın Aladağ ilçesindeki yurt yangını faciasından sonra Düzce'deki ilgili kamu kurumları yurtlara yönelik denetimleri daha da sıklaştırırken, bakanlık tarafından da yeni kararlar uygulamaya konuldu. Eğitim alanında önemli düzenlemeleri öngören Millî Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevlerine İlişkin Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Köklü değişiklikleri öngören kanunun en dikkat çekici maddelerinden biri de öğrenci yurtlarına ruhsat verme yetkisinin belediyelerden alınarak tamamen Millî Eğitim Bakanlığı'na verilmesi oldu. Öğrencilere verilen barınma hizmetinin kalitesinde ciddi değişiklikler öngören düzenlemede yurtlarda yangın güvenliğine ilişkin önlemler de yer aldı.

ÖNCE İKAZ, SONRA İPTAL

Yeni düzenlemeye göre, yurt binalarının her yıl öğretim yılı başlamadan önce yangın güvenliği, elektrik tesisat güvenliği, ısınma sistemi güvenliği, su ve gaz tesisatı güvenliği hususları ilgili kuruluşlara kontrol ettirilecek. Kontrolleri yapan kuruluşlarca gerekli ve yeterli şartların kurumda olmadığının tespit edilmesi halinde ilgili raporun bir örneği kurumun bağlı olduğu millî eğitim müdürlüğüne gönderilecek.Tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için valilikçe kuruma gerekli ikazlar yapılacak. Eksikliklerin giderilmemesi halinde kurumun ruhsatı iptal edilecek.

DIŞARIDAN AÇILMAYACAK, İÇERİDEN KİLİTLENMEYECEK

Öte yandan yangın merdivenleri ve kaçış yollarının kapıları yangına karşı dayanıklı malzemeden yapılacak. Acil çıkış kapıları dışarıdan açılamayan ancak içeriden kilitlenmeyen veya yangın ikazıyla otomatik olarak açılacak şekilde dizayn edilecek. Kurumlarda yangın ikaz amacıyla duman ve ısıya duyarlı, gaz kaçaklarını algılayan sensörler, alarm sistemi ile otomatik söndürme sistemi bulunması zorunluluğu getirilecek. Bundan sonra ruhsatını Bakanlıktan almamış hiçbir işletme öğrenci barınma faaliyeti gösteremeyecek. İzinsiz öğrenci barınma hizmeti verdiği tespit edilen yerleri kapatılacak.

Yorumlar (2)
Öğrenci 5 yıl önce
Yangın kapısı kilitli olur suçlu kurum olur. Kilitki olmaz öğrenci kaçar suçlu yine kurum olur. Öğrenci milleti rahat durmaz.
Arda ezek 5 yıl önce
Kilitlenmemiş yangın kapısı en doğrusu! Peki o kilitli olmayan kapıdan kaçan yada daha iyi tabirle izinsiz gecenin bir yarısı giden öğrencinin sorunluluğu kimde olacak? Kesin çözümü yangın kapılarına elekromanyetik kilit takılmalı yangında alarm devreye girdiğinde manyetik kilit devreden çıkacak ve kapı açılacak! İki riskte çözülmüş olacak ilgililere duyrulur...