banner851

banner955

ÖNCÜ HABER TİCARİ TAKSİCİLERİN NABZINI TUTTU

Düzce’de gelen yüklü cezalar nedeniyle araç sürücülerini canından bezdiren EDS’lerin kaldırılması için Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü öncülüğünde düğmeye basıldı. Öncü Haber Ekibi EDS’lerden en çok mağdur olan ticari taksi şoförlerine mikrofon uzattı. Taksi şoförlerinin büyük bir kısmı, “kaldırılsın, çok mağdur oluyoruz” derken, bazıları ise kaldırılmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Gündem 13.03.2021, 13:30 13.03.2021, 13:30
2596
banner1032

Düzce’de 3 yıl önce faaliyete geçen Elektronik Denetleme Sİstemi (EDS) hakkında araç sürücülerinin şikayetleri giderek artıyor. Şikayetlerin artması üzerine, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, EDS’lerin kaldırılması için, Düzce İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan, AK Parti İl Başkan Vekili Ersin Gökçe, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yavuz Yılmaz bir araya gelerek, toplantı düzenledi.

Yapılan toplantıda, EDS’lerin kaldırılması konusunda mutabakat oluştu. EDS’lerin tümüyle ya da belli noktalardan kaldırılması için ön rapor hazırlanacak. Yasal mevzuat konusundaki sözleşme ve diğer unsurlar üzerinde çalışma yapılacak. Düzce’deki EDS’lerin akıbetinin, İçişleri Bakanlığının vereceği karara göre önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Öncü Haber ekibi de konu ile ilgili EDS’lerden en çok mağdur olan ticari taksi şoförlerinin nabzını tuttu. Taksi şoförlerinin büyük bir kısmı EDS’lerin kaldırılmasından yana olduklarını söylerken, bazıları ise, trafik güvenliği açısından, kaldırılmamasını istiyor.

İşte ticari taksi şoförlerinin konu ile ilgili görüşleri:

“Kaldırılmasa bile, düzenleme yapılsın”

Engin Kılıç: Düzce’de taksiciyim. Bu EDS’lerle ilgili de gördüğünüz gibi bazen dalgınlıkla da olsa hızlı gidebiliyorsunuz veya yolcu indirip bindirmelerde cezalarımız geliyor. Bunlardan dolayı bir sıkıntımız var. EDS’lerin kaldırılmasından öte en azından düzenlemeleri biraz daha mantıklı olmalı. Onlar caydırıcı bir güç. Ama taksilerin yolcu indirme-bindirmesine bile ceza kesiliyor. O olmasa bile biraz daha esnetilse sistemleri öyle daha güzel olur. EDS kaldırılması bence mantıklı değil.

“EDS’ler kaldırılmalı”

Faruk Özel; Gerçekten bu EDS’ler  baya sıkıntı. Tek taksicilere değil yani. Bütün araçlar için baya sıkıntılı. Bir Karayoluna giriyorsun, en azından km’nin 80-85 olması lazım. 70 ile gidiyorsun 71 olduğu sırada ceza yiyorsun. Olmuyor baya sıkıntılı oluyor. Ondan dolayı kaldırılsa daha iyidir bizim için. Bir tek bizim için değil millet için hepsi daha iyi gibi görünüyor. Trafik yönünde kaldırılması bence mahsuru olmaz. Neden? Çünkü bazen yolda yürüyemiyorsun sıkıntı oluyor. Ondan sonra adam geliyor sanki bir yavaş yaya gibi yürüyüp gidiyorsunuz. Baya sıkıntılı oluyor bizim için. Tüm toplum için sıkıntılı oluyor.

“EDS’ler bizim için büyük sıkıntı”

Saffet Veli;  Bizim için çok iyi olur. Bazen acele ediyor müşteri yetişmesi gereken yerler oluyor. Gidemiyoruz, yetiştiremiyoruz. Tabiki hızlı gitmek her yerde çözüm değil ama EDS’ler çok fazla ceza yazıyor. Bazen dalıyoruz 3-5 puan geçiyoruz, ceza yiyoruz. Bu konuda bence iyi olur. Tamamen kaldırılmasa da olur düzenleme olsa daha iyi olur. Yani yollarda gidiş hızlarına göre bir düzenleme olursa daha iyi olur gibi geliyor. Tamamen kaldırmak da çözüm değil, bu sefer kazalara sebebiyet verebilir. Bu tür şeyler olabilir.

“Kaldırılması taraftarı değilim”

Saim Aydın: Yani bu neden kaldırılıyor onu da merak ediyorum, niye kaldırılıyor bu? Ben kaldırılması taraftarı değilim o zaman işin ucu hepten kaçar. EDS yok diye millet kurallara uymaz daha çok sorunlar çıkar meydana yani. Bu düzenleme iyi. Yeni düzenleme nasıl bir düzenleme olacak ki? Hız sınırları gayet normal. Şehrin içinde veya şehir merkezinde ne kadar hızlı gidebilirsin ki? Bence çok mantıksız bir şey. Kaldırılmasın. Yani bu EDS geldiğinden beri dikkat ederseniz Düzce’de trafik sorunları baya bi düşmüş vaziyette. Ben uyuyorum, ben taksiciyim. Uymuyorsan cezasını yiyeceksin. Ben kaldırılmasından yana değilim.

“Bence kaldırılmamalı”

Ali Yörük: 32 yllık taksiciyim merkezde. Bence kaldırılmasın. Neden? Çünkü bu hazır yapılmış bir şey. İnsanlar o zaman çok süratli gidiyor. Ben EDS’den ceza yemedim. Bence kalkmasın derim ben. Hız limitleri belki arttırılabilir. Mesela D-100 üzerinde Bağlantı Yolu’nda olduğu gibi Düzce için konuşuyorum 82 yapılabilir yani. D-100 üzerinde 70 çok az bence.

“Düzce’de adım başı EDS var”

Ömer Lütfü Başol: 56 yaşındayım. Eski Düzcesporlu profesyonel futbolcuyum. Şuan antrenörlük yapıyorum. Çok iyi olur adım başı EDs var. 50Km hızı olan yerde 52 -53 ile gidiyorsun ceza yiyorsun. Ben daha dün ceza ödedim. 77 ile gitmem gereken yerde 78 ile  gitmişim. 300 küsür lira para ödedim. Yazık günah. Bu devletin soygunculuktan başka bir şey değil şuan yani bu. İnsanların ekonomik durumu belli. Ben 1 senedir çalışmıyorum mesela. Yani birde bunları ödemek zorunda kalıyoruz. Yazık günah. Hepten de kaldırılmasın yani. Hız yapan vs. karşı bunlar caydırıcı şeyler. Ama tabi çok düşük seviyede gidenler de bu işten bu kadar mağdur olmaması lazım.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (26)
Sürücü 2 yıl önce
Önce taksicilerin çoğu kural bilmiyor ters yön sinyalsiz dönüş makas hız kamera olmayan yerde kırmızıda geçmek ne kadar hata varsa yapıyorlar tabi kaldırılsın der Düzce’de hız kurallarına uyarak biryere gitmek uymadan 5 dakika farkeder
Sürücü 2 yıl önce
Taksiciler tabi rahatsız olur çoğu trafik kuralı bilmiyor ters yön makas hız hepsi onlarda bütün yollar sanki onların önce kurala uysunlar
Düzceli 2 yıl önce
Taksiciler tabi rahatsız olur çoğu trafik kuralı bilmiyor ters yön makas hız hepsi onlarda bütün yollar sanki onların önce kurala uysunlar
Düzceli 2 yıl önce
Kaldırılmasın tabiki. Buna taksiciler mi karar verecek. Kafasına göre gazlayanlardan kurtulduk çok şükür. Kural varsa herkes uyacak yok öyle yağma. Yol ortasında kafamıza göre durup müşteri alıp akan trafikte tehlikeli hareketler yapan taksicinin işine gelmez tabi.
Dûzceli 2 yıl önce
Ben Dr Cengiz beye sormak lazım her konuda bilgisi var
sçavuş 2 yıl önce
KALDIRILMASIN DİYENLERE? EDS TEDBİR AMAÇLI OLARAK KULLANILMIYOR. TİCARI AMAÇLI OLARAK KULLANILIYOR.
Srdr 2 yıl önce
Birde trafik isiklarina el atilsa yesilden kirmiziya donusler bizi bitirdi eds hiz limiti %10 artsa problem kalkar neyse gitti 500 mb internet saglicakla kalin.
Eds 2 yıl önce
Bu konuda en çok ve fazla etkilenen tek kişliler var belediye şöförleri onların neden sesini duyurmuyorsunuz kaldırılması gerektirmektedir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
parçalı bulutlu