banner851

banner955

ORDU'DA ÖRNEK UYGULAMA

Her yıl hasat dönemi için il dışından binlerce işçinin geldiği Düzce'de koronavirüs salgını nedeniyle fındığı yerli işçilerin mi yoksa Doğu ya da Günaydoğu Anadolu bölgelerinden gelecek mevsimlik işçilerin mi toplayacağı hala netlik kazanmadı. Bununla ilgili İl Umumi Hufzıssıhha Meclisi'nin kararı beklenirken, Ordu'da fındığı Ordulu işçilerin toplaması kararı alındı.

Gündem 22.06.2020, 15:15 22.06.2020, 14:47
8957
ORDU'DA ÖRNEK UYGULAMA
banner1032

Türkiye'deki fındık üretiminin yaklaşık yüzde 30'unu karşılayan Düzce'de bu yıl fındık hasadı koronavirüs gölgesinde gerçekleştirilecek.

Düzce'de gözler mecliste

Temmuz sonu ağustos ayı başı gibi tarlalara girmeyi planlayan üreticiler, son hazırlıklarını yaparken, fındığı kimin toplayacağı konusunda gözler Düzce Valiliği'ne çevrildi. Salgın nedeniyle dışarıdan mevsimlik işçi gelip gelmeyeceğine yönelik son kararı vali başkanlığında toplanacak Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi verecek.

Üreticiler kara kara düşünüyor

Özellikle tarlasından tonlarca kilo fındık çıkan üreticiler, günlük ücreti daha yüksek olan yerli işçilerle haftalar ürecek hasadı mali yükünü nasıl kaldıracağını düşünüyor. Önceki senelerde çok işçiyle kısa sürede toplama işini bitiren fındık yetiştiricileri, aylardır devam edecen salgın yüzünden dışarıdan işçiyle çalışmaya bir yandan çekiniyor diğer yandan 'Ne yapacağız?' sorusuna yanıt arıyor. Bu sancılı süreçte diğer fındık illerinden örnek uygulamalara yönelik haberler geliyor.

Ordu'da fındığı Ordulu işçiler toplayacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi, "Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın" projesi kapsamında hasat dönemi öncesinde fındık bahçesi sahipleri ile Ordulu işçileri buluşturuyor. Projesi kapsamında ekipler ilçe ilçe dolaşarak fındık üreticilerini bilgilendiriyor.

Ordu'nun fındığının Ordulu işçiler tarafından toplanması için bir sistem kurduklarına işaret eden Proje koordinatörü Asım Suyabatmaz, şunları kaydetti:

"Her yıl hasat dönemi için 2 aylığına il dışından ilimize binlerce işçi geliyor. Bu işçiler gelirken A'dan Z'ye bütün erzaklarını getiriyor. 2 ay boyunca esnafımızdan kayda değer bir alışveriş olmuyor. Buna rağmen ilimizden milyonlarca para il dışına çıkıyor. Bu ters orantıyı lehimize çevirmek için geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz projemizi bu yıl genişlettik. Hem fındık bahçesi sahipleri hem de fındık toplamak isteyen yerli işçi kardeşlerimizi buluşturduk. Burada hem üreticilerimiz kazanacak hem işçi kardeşlerimiz kazanacak. Fındık işçileri için ödenen para ise ilimizde kalacak."

Suyabatmaz, söz konusu çalışmadan fındık bahçesi sahiplerinin ve fındık hasat işçisi olmak isteyenlerin yararlanabileceğine dikkati çekerek, bu kişilerin, belediyeye ulaşarak kayıt ve talep oluşturabileceğini bildirdi.

banner844
Yorumlar (13)
Şenel güdük 2 yıl önce
Makul bir gundelik belirlenmeli ama bu
İs icin ildısindan
Gelrnlerin de yer almasi
Ve test yaptirip gelsinler.
Mehmet demir 2 yıl önce
Sayın yetkililer ordu ilinde ikamet eden herkesin findik bahçesi var.dogudaki vatandaşlar olmadan findik toplamak hayal.yerli amele 8 saat çalışıyor.yabanci amele 10.5 saat.yerli amele geçen yıl 130 'la 150 arası yevmiye ile çalıştı.dogulu amele 85 e calisti.dogulu ameleye sadece 1 seferliğine yol yardımı.madur oluruz.yerli amele yok.sadece 1 köye 1000 doğulu amele geliyor.gerekirse korana tahlil ücretini ödeyelim findigimizi heder etmeyelim.
halk. 2 yıl önce
sensin amele...
sçavuş 2 yıl önce
Hiç kimsede, kendisinin toplayamayacağından daha fazla fındığı olmasın. 4 kişilik bir aile 6 ton fındığı kendisi toplayabilir.
Endişeli 2 yıl önce
Aman jandarmaya, polise toplatmayın da.. Doğum günü pastası getirtip tarla sürdürdükten sonra bundan da korkarım..
Çok basit 2 yıl önce
Madem ki o kadar işsiz var valilik-işkur mevsimlik isci alimi baslatsin bakalim ne kadas basvuru olacak.merak ediyorum issizlik mi var yoksa is begenmemezlikmi?
Musa demirci 2 yıl önce
Bir de fındık fiyatları ne olacak söyleseniz
Rutci 2 yıl önce
Zeki Müren de bizi görecek mi
Mami 2 yıl önce
Sen sarhosmusun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
az bulutlu