banner851

banner614

ORMAN YANGINLARININ BÜYÜK KSIMI İHMALDEN KAYNAKLANIYOR

banner619

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Türkiye'de orman yangınlarının çıkış sebebinin yüzde 90'ı insan kaynaklı, yüzde 10'u doğal sebepler. Bu yüzde 90'lık oranın içerisinde yüzde 6'sı kasıtlı yangın çıkarma, yüzde 84'ü ihmal veya dikkatsizlik." dedi.

banner846
Gündem 29.08.2020, 12:15
691
ORMAN YANGINLARININ BÜYÜK KSIMI İHMALDEN KAYNAKLANIYOR
banner844

Düzce’de fındık sezonunun gelmesi ile birlikte, özellikle ormanlık alanlarda temizlik amaçlı fındık bahçelerinde yakılan ateşler, olası bir orman yangınına davetiye çıkartıyor. Bu konuya dikkat çeken Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ise, orman yangınlarının büyük kısmının ihmal veya dikkatsizlik sonucu çıktığını belirtti.

Yangınla mücadelede en önemli faktörün erken haber alma ve etkili müdahale olduğunu ifade eden Karacabey, bu konuda vatandaşlara büyük görev düştüğünü söyledi.

Karacabey, Türkiye'deki orman yangınlarının insan kaynaklı olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'de orman yangınlarının çıkış sebebinin yüzde 90'ı insan kaynaklı, yüzde 10'u doğal sebepler. Bu yüzde 90'lık oranın içerisinde yüzde 6'sı kasıtlı yangın çıkarma, yüzde 84'ü ihmal veya dikkatsizlik." diye konuştu.

İhmal ve dikkatsizlikte, tarla artıklarının ateşle temizlenmesi, anız yakılması, söndürülmemiş sigara izmariti ve piknik ateşinin başta geldiğini anlatan Karacabey, orman yangınlarında farkındalığın çok önemli olduğunu belirtti.

"En ufak ihmal büyük felaketlere neden olabilir"

Karacabey, "Her şey elimizde" sloganıyla hareket ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Biz elimizle fidan dikip ülkemizin daha da yeşillenmesi, ormanlarımızın artırılması için çaba da sarf edebiliriz. Elimizdeki ateşi, kibriti ya da sigara izmaritini sorumsuzca atarak veya izin verilmeyen ormanlık alanlarda ateş yakarak ormanlarımızın yanmasına sebep de olabiliriz. Her şey elimizde. Bu vatandaşlarımızın duyarlılığına bağlı. Vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Yangınların başlangıç noktası bir kıvılcım, bir kibrit çöpü veya çakmak kıvılcımı. Her şey bir kıvılcımla başlar. O kıvılcımı çıkarmak ya da bir fidan dikmek elimizde. Vatandaşlarımız, en ufak ihmallerinin büyük felaketlere neden olabileceğini asla akıllarından çıkarmamalı."

“Hemen Ekiplere Bildirilmeli”

Vatandaşlardan, ormanlık alanlar veya yakınlarında gördükleri en ufak ateş ve dumanı kendilerine bildirmelerini isteyen Karacabey, şunları kaydetti:

"Görülen yangının 177 numaralı yangın ihbar hattına bildirilmesi gerekiyor. Biz İHA'larla yangınları gözetliyoruz. Ülkemizin değişik noktalarında kurulmuş 776 orman gözetleme kulesi var. 24 saat orada personelimiz ve kameralar var. Onların görmediği bir ateş, duman varsa vatandaşlarımız bunu bize haber verirse biz o bölgeye daha kısa sürede ulaşır ve yangın büyümeden kontrol altına alma şansımız olur."

Haber: Savaş ARI

Yorumlar (2)
KEMAL ŞAHİN 12 ay önce
ORMAN GENEL MÜDÜRÜ ALDIĞIN ÖNLEMLER GÖZLERİMİ YAŞARTTI.YANGIN OLDUĞUNDA BANA DA HABER VER.BENDE SÖNDÜRMEYE GİTMEK İSTİYORUM.KOLTUĞUNA YAPIŞTINMI SELAMLAR
Aa 12 ay önce
Devletin sattığı yerin tapularını orman iptal ediyor. Doğru karadenizde yaşananları gördük. Sonra yanıyor.