banner851

banner614

ORTALIĞI KARIŞTIRAN İDDİA

"Vatandaşa hastalıklı et yedirdiler" iddialarının halk arasında tedirginliğe yol açması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Et ve Süt Kurumu'ndan açıklama geldi. Açıklamada, Bosna Hersek'ten ithal edilen etlere yönelik yapılan kontrollerde etlerin sadece bir partisinde sağlık sorunu olduğu tespit edildiği ve imha işlemlerine başlandığı bildirildi ve eklendi: "Vatandaşa hastalıklı et yedirildiği iddiası kesinlikle asılsızdır ve tamamen kurumumuzu karalamaya yöneliktir."

banner619
Gündem 26.01.2018, 12:08 27.01.2018, 13:01
2605

Bir internet sitesinde "Vatandaşa hastalıklı et yedirdiler" başlıklı köşe yazısında "Bosna Hersek'ten getirilen 20 ton sığır karkas etinin, analiz edilmeden piyasaya sürüldüğü, böylelikle vatandaşın zehirlendiği" iddiası özellikle sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Halk arasında panik yaratan bu iddialar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Et ve Süt Kurumu (ESK)'nu açıklama yapmaya itti.

"Vatandaşa hastalıklı et yedirildiği iddiası kesinlikle asılsızdır"
Kurumdan yapılan yazılı açıklamada iddialar için 'Asızsızdır' denildi. İşte açıklamanın tam metni: "Söz konusu haberde yer alan, vatandaşa hastalıklı et yedirildiği iddiası kesinlikle asılsızdır ve tamamen Kurumumuzu karalamaya, Bosna Hersek ile yürütülen faaliyetleri sekteye uğratmaya yöneliktir. Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu tarafından kurumumuza verilen tarife kontenjanları kapsamında sığır eti ithalatı gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Bosna Hersek'ten de sığır eti ithal edilmektedir. Nitekim 2014 yılından bu yana ilgili ülkeden ithalat programı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 20 bin ton et ithalatı gerçekleştirilmiştir.

"Bosna Hersek'ten getirilen etlerin sadece bir partisinde sağlık sorunu tespit edilmiştir"
İthal edilen etlerin gerekli analiz ve kontrol işlemleri, Veteriner Sınır Kontrol Noktası tarafından yapılmaktadır. Yapılan bu kontrollerde Bosna Hersek'ten getirilen etlerin sadece bir partisinde sağlık sorunu olduğu tespit edilmiştir. Bu etler, analiz sonuçları çıkana kadar 24 Ağustos 2017 tarihinde depolarımızda muhafaza altına alınmıştır. Bu partideki etler, iddia edildiği gibi piyasaya sürülmemiş olup depolarımızda muhafaza altında tutulmuştur. Analiz sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine imha işlemlerine, Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 20. maddesine göre 5 Ocak 2018 tarihi itibarı ile Erzincan Kombina'mız rendering tesislerinde başlanılmıştır. Kurumumuzun piyasaya sağlıksız et sunması asla söz konusu değildir. Tüm ithalat faaliyetlerinde, işlemlerin sağlık ve teknik kurallara uygunluğu konusunda büyük hassasiyet gösterilmektedir."

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (19)
Ete hiç güvenmedim 4 yıl önce
Ne olduğu belirsiz yerlerden gelen, kaynağı belli olmayan eti yemem, çocuklarıma da yedirmem.Çok ucuz olsa da.Çoğunluk güven sorunundan almıyor bana göre..
nsm 4 yıl önce
daha dün müslüman dograyan sirpa demedigini birakmayan ak arkadaslar. o sirp bugün sana ne idüggü belirisiz eti yediriyor et, sesin niye cikmiyor? 'cehape' dediginiz parti iktidarda oldugunda mi mi gikiniz cikacakati?
nsm 4 yıl önce
kendine yetebilen birkac ülkeden biri olan bir ülkenin 16 yilda geldigi hale bakin, samani bile disardan alir olduk. ak arkadaslar, memnun musunuz?
Düzceli 4 yıl önce
Eti marketlerden değil kasaptan alıcaksın .
Yorum 4 yıl önce
İthal et alıp bağımlı olunmaz hazine arazilerini tarıma açın devasa ekim alanlari yaratın devlet adına traktör alin kahvehanede oturan sokakta gezen gençlere çiftçilik verin bu arazileri eksinler hayvanlar için yem insanlar için et olsun
Vatandaş 4 yıl önce
Bizim etle işimiz olmaz biz yan saanai.tavuğa devam zenginler düşünsün
Düzceli Sinan 4 yıl önce
Ben zaten hiç almadım almamda alırım kasaptan 2 3 lira pahalı olsun nolcak
Yalan 4 yıl önce
Daha geçen sene yolda telef olan veya et balık kurumu kesimhanelerinde beklerken ölen hayvanlari kesip mundar et yedirmediniz millete sonra bunu kabulde ettiniz şimdi nasıl inanacak vatandaş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın