banner851

banner955

OSB’de sanayiciler söz sahibi olacak mı?

Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'nde aylardır toplanmayan Müteşebbis Heyet’in yeniden oluşturulması halinde sanayiciler de heyette yer alacak.

Gündem 07.11.2008, 17:02
198
OSB’de sanayiciler söz sahibi olacak mı?

Organize Sanayi Bölgesi uygulama Yönetmeliği'ne göre; yılda 4 kez toplanması gereken müteşebbis heyetin aylardır toplanmaması “Mevcut heyet üyelikleri yasal olarak düşmüştü mü?” sorusunu gündeme getirdi. Ayrıca yine aynı yönetmeliğin 13. maddesine göre de Organize Sanayi Bölgeleri'nde kurulu fabrikaların sayısı, alanda olması gereken fabrika sayısının üçte birine ulaştığında müteşebbis heyetin vali dışındaki 14 kişilik üyelerinin % 50'si sanayicilerden oluşuyor. Sanayiciler, kendi aralarında yaptıkları toplantılarda belirleyecekleri isimlerin müteşebbis heyette yer almasını sağlıyorlar.

Sanayiciler müteşebbis heyete girdikten sonra yönetim kurulunda da yer alma hakkını elde edebiliyor. Sanayicilerin müteşebbis heyete girmesi ile birlikte OSB yönetimleri bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin istekleri doğrultusunda çalışmaya başlayabiliyor. Düzce 1. VE 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde 68 sanayi tesisinin faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu 68 fabrikadan halen 1. OSB'de 38, 2. OSB'de de 2 olmak üzere toplam 40 fabrika faaliyette bulunuyor. Bu sayıda OSB Müteşebbis Heyeti'nde sanayicilerin %'50 lik bir rakamla temsil edilmelerine ve OSB yönetimine girebilmelerine olanak sağlayabiliyor. Bilindiği gibi, Düzce Organize Sanayi Bölgesi'nin aylardır toplanmayan müteşebbis heyetinde İl Özel İdaresi, Düzce Belediyesi, Beyköy Belediyesi ve Ticaret Sanayi Odası temsilcileri bulunuyor.

banner844
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu