banner851

banner955

‘OYNADIKLARI OYUNU GÖRÜYORUZ, KARŞI ATAKTAYIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından ekonomi odaklı bir açıklama yaptı. Döviz artışıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Kurdaki yükselişe bağlı fiyat artışı yatırım, üretim ve istihdamı doğrudan etkilemez. Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar." dedi. Erdoğan fırsatçılara karşı da net mesaj verdi.

Gündem 22.11.2021, 19:40
2290
‘OYNADIKLARI OYUNU GÖRÜYORUZ, KARŞI ATAKTAYIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşme 3 saat 15 dakika sürerken toplantının ardından Erdoğan, millete sesleniş konuşmasını gerçekleştirdi.

Artan döviz kurlarıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Milletimize ağır maliyetler yükleyen bu sistemin ekonomik zorlukları da vardır. Son 19 yıldaki güçlü siyasi idare, bu mücadeleyi verebilecek dirayete azme kavuştuk. Öncelikle sorunun adını doğru koymamız gerekir. Sadece kurdaki yükselişe bağlı olarak kimi ürünlerde ortaya çıkan artışlar istihdamı yatırımı etkilemez. Ülkemizde yaşanan durum tam da budur. Yani fiyat artışıdır. " ifadelerini kullandı.

‘Oynadıkları oyunu görüyoruz’

Erdoğan, " Çin de ciddi bir finansal genişleme politikasıyla parasını düşük tutmayı amaçlıyor. Karşımızdaki bu tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Her zaman ki gibi biz mücadeleyi tercih ettik. Geçmişten beri her alanda olduğu gibi finansal kriz yönetiminde ciddi tecrübe sahibi ülke olarak dünyanın zor dönemden geçtiği dönemde fırsatlardan yararlanmakta kararlıyız. Ülkemizi eskiden hep yaptıkları gibi denklemin dışına itmek isteyenlerin, kur, faiz fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz aynı oyunu vesayetle mücadelede gördük. Sabrettik ve başardık. Biz aynı oyunu terör örgütleriyle mücadelede gördük. Karşı atağımızı yaptık başardık." diye konuştu.

‘Ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız’

Son dönemde dövizdeki artışa bağlı yaşanan zamlarla gelen ekonomik bunalımını da kurtuluş savaşına benzeten Erdoğan, "Bu ekonomik kurtuluş savaşından da milletimizi zaferle çıkaracağız. Ülkemizde önceliğimiz olan istihdamın yolunun yatırımdan, büyümeden geçtiğinden kimsenin şüphesi olmasın. Biz geçmişte uzun dönem denenmiş, yüksek faiz düşük kur yerine, yatırım, üretim, istihdam politikamızla ülkemiz ve milletimiz için en doğru olanı yapmakta kararlıyız. Kurun piyasa hareketlerini takipte özellikle kararlıyız. Yatırımı, ihracatı, bunun için önemsiyoruz. Mandacı iktisatçıların reçetelerine bunun için tamah etmiyoruz.” dedi.

‘Göz açtırmayacağız’

Fırsatçılara da müsade edilmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, “ Kurdaki yükselişi bahane ederek fahiş fiyat artışları yapan fırsatçılara göz açtırmayacağız. Bu politikayla biz niçin yaptığımızı, sonun da ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz. Üstelik bu politikayı da hemen hayata geçirmiş değiliz. İnşa ettiğimiz yollar, köprüler, havalimanları, demir yolları ile Pekin'den Londra'ya kadar uzanan en güçlü lojistik altyapısı ülkemize aittir." dedi.

banner844
Yorumlar (24)
dagman 1 yıl önce
bu güne kadar görmedinizde acaba ne oldu da birden bire görmeye başladınız sayın erdoğan
AKPINAR(MEMUR DEĞİL) 1 yıl önce
İyi de ekonomik savaşı kime karşı veriyoruz. Kimle savaşıyoruz 2007 den sonra devlet üzerinden haksız kazanç sahibi olanlardan paraları geri alırsak ekonomik savaş biter bence
düzceli 1 yıl önce
20 yıldız aynı oyun bıktık artık birazda horon oynayın
dış minnaklar 1 yıl önce
reis suçu yine dış MİNNAKLARA atmış.REis EKONOMİNİN KİTABINI yazıyormuş.bekliyoruz kitabı.O KİTABIN YANKILARI SECİMDE CIKACAK REİSS
cash81 1 yıl önce
sarayda su, elektrik,doğalgaz parası ödenmiyor yeme içme bedava dolarlar bankada 80 bin lira maaş ne güzel istanbul be
Düzceli.. 1 yıl önce
Yağ, gaz kuyruklarını sebebini bilmeden höykürenler, Biz Üsleri kapatan, ambargo kalktığında bile açmayan onurlu TBMM sini de hatırlıyoruz.. Hadi kapat üsleri..
Gidin artık 1 yıl önce
Artık hiç kimse size inanmıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız