banner851

banner955

ÖZLÜ: DÜZCE KAZANACAK, ÇEVRE KAZANACAK

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de kangren haline gelen çöp sorununa kalıcı çözüm için Yığılca yolu Hecinler mevkiinde bulunan atıl durumdaki katı atık depolama tesisi alanında inşaatına başlanan Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası’nın yıl sonunda faaliyete geçmesinin hedeflendiğini açıkladı. Girdisi çöp, çıktısı kum, çakıl, gübre ve enerji olacak 50 Milyon liralık yatırım ile yaklaşık 100 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Gündem 10.09.2020, 12:12 10.09.2020, 16:23
2759
banner1032

Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası inşaatında önemli aşama kaydedildi. Çöp fabrikası kapalı alanının çatı yapımı sona yaklaşırken çevre donatılarının da yapımına hız verildi.

Kum, çakıl, gübre

Yıllardır konuşulan fakat sürekli ötelenen çöp konusunu kalıcı bir biçimde çözmek için Türkiye’nin en modern katı atık tesisini Düzce’de kurmaya başladıklarını ifade eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Sıfır atık, doğaya saygı ve geri dönüşüm ilkeleri çerçevesinde; çöpten elektrik enerjisi, gübre ve yakıt üretilecek, 100 vatandaşımıza yeni istihdam alanı açılacak. Düzce kazanacak, çevre kazanacak, ülkemiz kazanacak.” dedi.

Çöpten enerji

Düzce Belediyesi ve DİKAB işbirliği ile işletilecek, yalnızca bölgenin değil Türkiye’nin en büyük çöp tesislerinden biri olmaya aday Düzce Katı Atık Entegre Çöp Ayrıştırma Tesisi yapım çalışmaları sürüyor. Fabrikanın kapalı alanının çatısı bitme noktasına gelirken çevre ayrıştırma tesisi alanlarında da çalışmalara hız verildi. Başkan Özlü’nün yıl sonunda hizmete başlayacağını açıkladığı tesisin girdisi çöp, çıktısı kum, çakıl, gübre ve enerji olacak.

100 kişi istihdam edilecek

Düzce Belediyesi, Düzce İli Katı Atık Birliği'ne bağlı diğer belediyeler ve İl Özel İdaresi ile birlikte Sıfır Atık yaklaşımına uygun olarak kurulacak Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikasında çöpler kapalı alanda ayrıştırılarak işlenmesi planlanıyor. 50 Milyon liralık yatırım ile yaklaşık 100 kişinin istihdam edileceği bir fabrika olarak faaliyet gösterecek bu tesiste tüm atıklar, en son teknoloji ile işlenecek.

Hedef: Yıl sonunda tamamlamak

Sıfır atık mantığı ile çalışacak tesisin, inşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte yıl sonunda faaliyetine başlaması planlanıyor.

Yorumlar (5)
Asabi 2 yıl önce
Umarım kullanılan teknoloji zaten berbat olan şehir havasını daha da kötü edecek cinsten değildir.
vatandaş 2 yıl önce
100 kişi istihdam mı ?
Hawkie 2 yıl önce
Yandaşları işe alırlar. Bize yine iş yok!
Osman 2 yıl önce
Hadi bakalım. Yapabilecek misin? Başarabilecek misin başkan? Hayırlı bir iş yap da arada bir de "Helal olsun" diyebilelim.
Talihsiz talihli 2 yıl önce
Helal be başkan.
29
açık