banner851

banner614

ÖZLÜ’NÜN İŞİ ZOR, PARTİDE SIKINTI VAR

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü RTV ortak canlı yayını Yorumluyorum programında Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün CHP ve Saadet Partisi il teşkilatlarına yaptığı hayırlı olsun ziyaretini değerlendirdi. Bu ziyaret CHP’li Alaplı Belediyesi’ne hibe yardımının ardından AK Parti teşkilatında rahatsızlığa yol açtı. Özlü’nün ‘Düzce’de siyasi nezaketi ben başlatacağım’ dediğini aktaran Ünsal, bu adımı Özlü’nün ‘Düzce’nin ağabeyi benim’ deyişi olarak yorumladı.

banner619
Gündem 14.10.2021, 16:04
1546

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kendisine gelinmesini beklemeden Cumhuriyet Halk Partisi ve Saadet Partisi’ndeki kongrelerin ardından göreve gelen yeni yönetimlere parti binalarında hayırlı olsun ziyaret gerçekleştirdi.

Alışılagelmedik bu hareketiyle Başkan Özlü, siyasi nezaketini ortaya koyarken Düzce Belediyesi’nden CHP’li Alaplı Belediyesi’ne park yapımı için malzeme hibe etmesinin ardından Özlü’nün ziyaretleri de AK Parti içerisinde tepkiye yol açtı.

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü RTV ortak yayını Yorumluyorum programında ziyaretlere ilişkin Başkan Özlü’yle yaptığı görüşmeyi anlatarak bunun  ne anlama geldiğini sorguladı.

Ünsal, Özlü’nün ziyaretlerinin Düzce’ye siyasi nezaketi getirmek maksadı taşıdığını belirterek, “Sayın Özlü’nün bu hareketi 2 sonuç çıkardı. Birincisi ‘Düzce’de ben partiler üstüyüm.’ İkincisi ‘Muhalefet olumlu adımlara destek verdiği zaman Düzce’yi muhalefetle yönetebiliriz. Bizim için muhalefet ve iktidar kavramlarının çok da anlamı yok.’ diye konuştu.

Bu ziyaretlerin ve CHP’li belediyeye yardımın hem yerelde hem de Ankara’da konuşulan bir konu olduğunu ve parti içinden tepki aldığını belirten Ünsal, “Hani bu hamur çok su getirir derler ya, Sayın Özlü’nün burada işi biraz zor. Partide gerek yerel de gerek genelde çok sıkıntı var.” dedi.

İŞTE O PROGRAM

Bugün gerçekten sırdaşı temayüllere pek uygun olmayan bir gelişmeden bahsedeceğiz. Geçtiğimiz haftalarda CHP’nin il başkanlığı seçimi oldu. Burada Semih Cemşit ve arkadaşları bir ekip oluşturdu. ‘Siyasete ve Düzce’ye hizmete talibiz’ dediler. Daha önce CHP İl Başkanlığı yapan Haluk Demir kongreye katılmadı bile. Düzce’de yoktu, çekti gitti. ‘Sizin yaptığınız siyaseti, ben kabul etmiyorum’ noktasına geldi.

CHP’ye ziyaret partililerde tepkiye yol açtı

Anlaşılmayan bir şey var. Dün Cumhuriyet Halk Partisi’nin Millet İttifakı ortağı İYİ Parti İl Başkanı Sayın Yunus Özay Er, CHP’ye giderek ‘Hayırlı olsun’ dedi. Bu da normal. Ama enteresan olansa öğleden sonra Sayın Dr. Faruk Özlü, CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Buradaki usul ve erkân bizim bildiğimize göre bir partinin il teşkilatı seçildikten sonra vali, belediye başkanı ve protokol üyelerini ziyaret eder. ‘Biz seçildik. Ekip arkadaşlarımız bunlar. Biz memlekete hizmete edeceğiz’ diye bir çalışma yapılır. Böyle bir ziyaret gerçekleşmeden Sayın Özlü gitti, CHP’yi ziyaret etti. Bu da partililerde çok büyük tepkiye yol açtı.

İki partinin genel başkanları selamlaşmıyor bile

Aynı gün öğle saatlerinde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Siyasi cinayetler işlenebilir’ diye ortaya bir iddia atarak öngörüde bulundu. AK Parti ile CHP genel başkanları arasında protokollerde selamlaşmanın bile olmadığı, ağıza alınmayacak hitapların konuşulduğu, mahkeme ve hakaret davalarının olduğu, Türkiye’de alışılagelmiş siyasetin haricinde bir üslupla karşılıklı siyaset yapılıyor.

CHP’li belediyeye yardım hoşgörüdür

Düzce’de Sayın Özlü, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan bir konu daha vardı. Alaplı ilçesinin belediyesi biliyorsunuz CHP’li. Alaplı ilçesine Düzce Belediyesi bir yardımı verdi. Bu bir hoşgörü ve anlayıştır. Seçim olduktan bir hafta sonra da kendisine ziyaret yapılmadığı halde CHP’yi ziyaret etti. Bu AK Parti tabanı ve siyasetinde sıradışı bir gelişme olarak değerlendirildi. ‘Niye böyle oldu?’ tartıştılar veya eleştirdiler.

İşin enteresanı CHP’yi ziyaret ettiler. CHP İl Başkanlığı’nın sosyal medyasında paylaşılan yazıda ‘Faruk Özlü, CHP’lilerle bir arada’. Bir fotoğraf var. Fotoğraf da CHP bayrağı altında çekilmiş. Türk bayrağı altında çekilseydi bari. Çok tepki aldı.

Özlü, ‘Siyasi nezaket’ dedi

Ben Sayın Özlü’ye bunu sordum. ‘Bunun izahı nedir?’ dedim. ‘Siyasi nezaket’ dedi. ‘Düzce’de siyasi nezaket yok. Ben siyasi nezaketi başlattım’ dedi. Hatta bugün de pazar günü seçim olan Saadet Partisi’ni ziyaret etti.

MHP oy vermeseydi borçlanma geçmeyecekti

İki boyutuyla değerlendiriliyor olay. Birinci boyutunda siyasi nezaket. Geçtiğimiz günlerde belediye meclis toplantısında yatırımlar için kredi talebinde bulunuldu. 19 AK Partili belediye meclisi üyesinden 8-9 tanesi yoktu. MHP oy vermeseydi borçlanma çıkmayacak. İşin enteresanı CHP’li meclis üyesi Basri Karslıoğlu ‘evet’ oyu kullandı. Bir evetin, bir desteğin Düzce siyasetini getirdiği nokta işte şekil A’da görüldüğü gibi.

Özlü ‘Ben partiler üstüyüm’ mesajı verdi

Siyasi nezaket ve sıradışı bir ifadeyle ifade edilecek bir yaklaşım. Hoşgörü mü dersiniz, siyasi nezaket mi dersiniz, ‘Partiler üstüyüm ben Düzce’de, ‘Düzce daha önemli’ dersiniz…  Saadet ve CHP’ye ziyaretindeki enstantaneyi buradan görebilirsiniz. Burada partililerin en fazla rahatsız olduğu konu Alaplı Belediyesi’ne yapılan yardım ve bu yapılan ziyaret. Bunun Ankara’ya kadar gittiğini ve orada da konuşulduğunu öğrendik. Hakikaten şu davranış, şu nezaket, şu hoşgörü adına ne derseniz deyin ama sadece sıradışı bir ifadeyle izah edilebilir. Biz bulamadık izahını. Sayın Özlü’nün bu hareketi 2 sonuç çıkardı. Birincisi ‘Düzce’de ben partiler üstüyüm’. İkincisi ‘Muhalefet olumlu adımlara destek verdiği zaman Düzce’yi muhalefetle yönetebiliriz. Bizim için muhalefet ve iktidarın çok da anlamı yok’.

Zonguldak teşkilatı yardıma tepkili

Fakat işin aslı parti bazında baktığınız zaman hani bu hamur çok su getirir derler ya, Sayın Özlü’nün burada işi biraz zor gibi geliyor bana. Partide gerek yerel de gerek genelde çok sıkıntı var. özellikle Zonguldak’ta il teşkilatının ve milletvekillerin, ‘Böyle bir şey yapılacaksa bizim de haberimiz olsaydı. Bizim yardım edilecek belediyelerimiz var. Neden bir mücadele verdiğimiz CHP’li belediyeye yardım yapıyorsunuz?’ tepkisi var. Bu ziyareti de ancak Dr. Faruk Özlü yapardı. Tebrik edilecek bir hal. ‘Düzce’nin abisi benim’ dedi. Fevkalade bir adım. Bakalım önümüzdeki günlerde bunun siyasi sonuçları ne olacak, he birlikte göreceğiz.

Yorumlar (8)
Ahmet 8 saat önce
Özlüyü genel manada sevmem. Partisini de sevmem ama bu yaptığı hareket son derece mükemmel, akpnin zihniyetinin çok ama çok ötesinde bir olay. Sevmeyenlerin bile takdirini saygısını kazanmasının tek sebebi nezaketi ve hoşgörüsü. Keşke kürsülere çıkıp tepki göstereceklerine ortak paydada buluşup çözüm üretseler. Özlüyü bu cenahtan sıyrıldığı için takdir ediyorum.
Can Toker 12 saat önce
Siyasi nezaket güzel... herkes toplum hayatında nezaket ve tevazu içinde olmalı...Bireyi insan yapan; Ahlak, nezaket ve tevazudur...
can 20 saat önce
ZIYARET EDER NE VAR BUNDA DÜSMAN DEYILER YA ILLA KAVGALIMI OLSUNLAR AYIP YA
Beçili 1 gün önce
Birazda bedavadan biraz fazlasına çalışıp şoför ücreti ödemeyen beçi koopa da yardım edin
Vatandaş 1 gün önce
Akparti düzce de belediyeyi kaybedecek millet vekıli de 1 vekil reisimiz in hatrı İcin alır sonra yönetim iştifa Faruk bey konralpe demedemeyin
Tatar ramazan 1 gün önce
CHP li Sayın Karslioglu...
Bırak siyaseti gençlere...
halk 1 gün önce
düzce böyle düşününler yüzüne gelişmiyor işte. olduğumuz yerde sayıyoruz bolu ya sakarya ya bartına zonguldak a bakın utanın.
Murteza Yılmaz 1 gün önce
Faruk Özlü Düzce'nin abisidir. akp bugün var yarın yok, düzce ve düzceliler hep var olacak.