banner851

banner614

ÖZTÜRK’TEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Fındık üreticileri bayrama müjdeli haberle girmek istiyor. Bu yıl da müdahale alımı yapacak olan TMO’dan hala fiyat konusunda ses çıkmazken, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Kurban Bayramı’na kadar fiyatın açıklanmasını beklediklerini söyledi ve “Fiyat kesinlikle 15 TL’nin altında olmamalıdır.” dedi. Ayrıca bir firma tarafından bazı tüccarlara fiyat baskısı yapıldığını savunarak, “Şuanda tüccar 11 TL’den fındık alıyor.” diye konuştu.

banner619
Gündem 17.08.2018, 17:36 17.08.2018, 18:20
3015

3 sezondur 10 TL ve altında fiyatlar yüzünden sıkıntılı günler yaşayan fındık üreticiler, dört gözle devletten gelecek fiyat açıklamasını bekliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sezon da fındık alımı yapacak. Fındık piyasasını da kurumdan gelecek fiyat açıklaması şekillendirecek. Hal böyleyken hasadını yapıp, ürününü satışa hazırlayan üreticilerde bir yandan sabırsız bir yandan ise endişeli bir bekleyiş hakim… Hem emeklerinin hem de maliyetlerinin karşılığının en az 15 TL olduğunun altını çizen fındık yetiştiricileri, Kurban Bayramı’na kadar fiyat açıklaması yapılmasını istiyor.

Çiftçileri temsil eden en köklü sivil toplum kuruluşu olan Düzce Ziraat Odası’nın Başkanı Ramazan Öztürk, fındık konusunda haber merkezimize özel açıklamalarda bulundu.

“Mutlaka TMO, Düzce’de alım yapacak”
İlk olarak Ordu’daki sel felaketinde zarara uğrayan tüm çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Öztürk, ardından TMO’nun fındık alımı konusunda şu bilgilendirmeleri yaptı:

“TMO’nun Düzce’de fındık alım çalışmaları hala devam ediyor. Geçen sene Reysaş’ın olduğu yer bu sene kirada olduğu için orada alım yapamayacaklar. Başka bir alan bulmaya çalışacaklar. Mutlaka TMO, Düzce’de alım yapacak. Çiftçilerimizin bunu bilmesi gerekiyor.”

“Düzce’de bu yılki rekolte 40 bin tonu kesinlikle geçmeyecek”
Fındık rekoltesine yönelik ise şöyle konuştu:

“Bu sene fındık rekoltemizin çok düşük olduğunun bilinmesi lazım. Ben kendim bile 2 tane bahçeme girmedim. Oda olarak arazi çalışmalarımızda birçok çiftçimizin de girmediğini gördük. Geçen sene 60 - 70 bin ton civarında Düzce’de fındık vardı. Bu sene 40 bin tonu kesinlikle geçmeyecek. Düzce’nin yüzde 10 üretimini yaptığı fındığın Türkiye genelinde ise 400 bin ton civarında olmasını beklemekteyiz. Bu da çiftçimizin fındığının para yapacağının, emanete vermezlerse kendi şartlarında saklarlarsa, satışta acele etmezlerse mutlaka ileride fındığının para yapacağının çiftçilerimize müjdesini verebilirim.”
 
“Şuanda tüccar 11 TL’den fındık alıyor”
“Fındık artık Türkiye’de tekelleşti.” diyen Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Tek bir firma tarafından bazı tüccarlara talimatla “Şu fiyattan yüksek almayacaksın” diye fındık alımı yapılıyor. Bu tekelleşmenin önüne geçmek için devletimizin müdahale alımlar yapması gerekiyor. Bu da TMO ve Fiskobirlik aracılığıyla yapılıyor. Şuanda tüccar 11 TL’den fındık alıyor.”

“Çiftçimizi memnun edecek bir fiyat kesinlikle 15 TL’nin altında olmamalıdır”
Fındık fiyatına yönelik beklentinin 15 TL olmasının yerinde olduğuna dikkat çeken Öztürk, şöyle devam etti:

“Biz odalar olarak yaptığımız çalışmada fındığın maliyeti 11.50 TL’dir. Üstüne basa basa söylüyorum. Fındığın maliyetinin 11.50 TL olan fiyat 11 TL’den nasıl satabiliriz? Buradan yetkililere sesleniyorum; çiftçimizi memnun edecek bir fiyat kesinlikle 15 TL’nin altında olmamalıdır. Bayramda kadar da bu fiyatın açıklanması beklenmektedir.”  

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (24)
Apo 3 yıl önce
Soru şu: Fiskobirlik nerede? Cevabı bulan çözümü bulur. Dün buğday ve mısırda gumrukleri sfirlayanlardan çözüm beklemek akıllı işi değil.
Bir yolcu 3 yıl önce
Hiç aceleye gererek yok en iyisi yılbaşında açıklansın. Şu ülkemde fındığa bi sahip çıkacak yokmudur. Ulan baraj alsu yeri elimizdende bizde bu şarkıları hep aynı nakarattan dinlemiyelim. Bıktık be ..
Ahmet 3 yıl önce
Heeee heeeee, şuna bakın yaaaaa, 16 yıldır aynı dertten yakınıyorsunuz, hiçbir zaman da dediğinizi yapmamalarına rağmen yine gidip oy verdiniz
taşköprülü çiftçi 3 yıl önce
ramazan kardeş ziraat odası sadece fındıkçılar içinmi var mısırdan budaydan hiç bahsetmiyorsun
EDEP 3 yıl önce
Hasat zamanı tarladan çıkıp iki satır yazarsanız kamuoyu oluşur ozaman konuşulmaya başlanır
ÜRETİCİ 3 yıl önce
Geçen yıl bahçe bahçe gezen sn vekillerimiz bu yıl nerelerdesiniz. Siz daha cook yuzde kaybedersiniz. Gun gelir Duzceden akp den vekil bile cikmaz o zaman gezecek bahce goremezsiniz
Adnan 3 yıl önce
Her yıl bu tarihe kadar fiyatlar belirleniyordu. Diyelim belirlendi tüccar önümüz bayram diyip fiyat kıracak. Okul öncesi deyip fiyat kıracak. Siyasiler siz ne yaparsınız. Yerel seçimlerde göreceğiz.
fatih 3 yıl önce
senelerden beri fındıklarını emanete verenler sizlersiniz kalkmis sikayet ediyosunuz. siz emanete fındık verip kâr yapmanin pesinde olunca bisey yok kaybedeince var. gecin bu ayaklari. kendinizi akilli zannederken senelerce kullanildiniz. her yerden bi ses cikiyo ama birlik olmaya bile gücünüz yok. reis böyle yapar eder diyonuz sanki sadece düzce de var findik meselesi. özellestirdikleri özellestiriyo!
Zeki 3 yıl önce
Benim hep merak ettiğim bir konu oltan ın satışında ferero nun Türk ortağı kimdir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın