banner851

banner955

“PAHALI” ELEŞTİRİSİNE SAVUNMA

Ramazan ayına sayılı günler kala Düzce'deki birçok işletmeci Ramazan'a özel menüler hazırladı ve fiyatlarını belirledi. 30 TL ile 50 TL arasında değişen ramazan menüleri için vatandaştan 'pahalı' yorumları gelirken, Düzce Lokantacılar Odası Başkanı Atilla Şişman, maliyetler göz önünde bulundurulduğunda fiyatların normal olduğunu, vatandaşlardan bu konuda hoşgörü beklediklerini söyledi. Şişman ayrıca ‘Ramazan ayında mantar gibi bitiyor’ diye ifade ettiği merdiven altı üretim yapan yerlerin halkın sağlığıyla oynadığını söyledi.

Gündem 23.05.2017, 17:48 24.05.2017, 16:42
5109

Bu sene 27 Mayıs Cumartesi günü başlayacak olan Ramazan ayı nedeniyle iftar buluşmaları için planlar yapılmaya başlandı. Kimi vatandaşlar evlerinde oruçlarını açmayı ve misafirlerini ağırlamayı planlarken, kimileri ise şimdiden lokanta ve restaurant araştırmalarına başladı. Her sene tartışma konusu olan iftar menülerinin pahalılığının yeniden gündeme gelmesi üzerine bu kez konuyu Düzce Lokantacılar Odası Başkanı Atilla Şişman ile ele aldık.

Düzce’de esnafımız yüzde 90 olarak her yönüyle hazır duruma geldi
Öncelikle oda olarak Ramazan ayı öncesi gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin bilgiler veren Şişman şöyle konuştu:
“Ramazan ayı öncesi oda olarak denetimler yaptık. Ramazan ayında tatlı tüketimindeki artışla birlikte Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile işbirliği içerisinde tatlı imalatı yapılan işletmeleri ve lokantalarımızı denetledik. Düzce’de herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Denetimlerde en çok hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına dikkat ediyoruz. Düzce’de esnafımız yüzde 90 olarak her yönüyle hazır duruma geldi.”

“Maliyetler göz önünde bulundurulduğunda ise bu fiyatlar normal”
Genel anlamda Ramazan ayı haricindeki fiyatlandırmaları kendilerinin yaptığını ifade eden Şişman, Ramazan ayında işletmelerin 30 TL ile 50 TL arasında değişen ramazan menüleri için değerlendirmede bulundu:

“Ramazan ayında her işletmenin farklı bir menüsü oluyor. Bugün kıymanın kilogramının 38 lira olduğu etin kilogramının 40 lira olduğu bonfile, biftek ve pirzola gibi kırmızı et ürünlerinin 50-60 lira olduğu mevcut durumda 30 ile 50 lira arasında değişiyor. Düzce halkımızın dikkat etmesi gereken tercih edecekleri işletmelerin kalitesi ve hijyenini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Son 5 yılda Düzceliler ciddi oranda dışarıda iftar yapıyor. Maliyetler göz önünde bulundurulduğunda ise bu fiyatlar normal. Maliyetler gerçekten çok yüksek. Esnafın durumu da belli. Esnaf çok zor günler yaşıyor. İş yeri kiraları oldukça yüksek. Vatandaşlarımızın fiyatları bu şartları göz önünde bulundurursak hoşgörmeleri lazım.”

“Ramazan ayında mantar gibi bitiyor”
Fiyatların belirli kriterlere göre belirlendiğini kaydeden Şişman, Ramazan ayında merdiven altı üretim yapılarak satışa sunulan ürünlerle ilgili uyarılarda bulundu.

Şişman, “Bizim en büyük sıkıntı merdiven altı üretim yapılarak satışa sunulmasıdır. Esnaf olarak bütün yükümlülükleri yerine getiriyorsunuz. Bu tür merdiven altı üretim yapan yerler, Ramazan ayında mantar gibi bitiyor. Bir kilo baklava 35-40 lira arasında satışa sunulurken, köşe başında satış yapan yerler ise resmen halkın sağlığı ile oynuyorlar. Vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmasında fayda var.” dedi.

banner844
Yorumlar (26)
halktan biri 6 yıl önce
3 çeşit seçmeli yemek 10 liraya veren yerler var çarşıda neyin maliyetinden bahsediyon sen başkan
yorumsuz.. 6 yıl önce
Mecburmusun lokantaya gitmeye 40 liraya bir kisi bir porsiyon et yicene 1 kilo et alda evde 4 kisi et yesin.
Muro 6 yıl önce
Arkadaşlar başkan doğru söylüyor kendide bu işten para kazanıyor gurme ayağı.
Talip 6 yıl önce
Boş muhabbet yapmaya gerek arkadaşlar. başkanın videosunu iyi izleyin. Kendisi bile bir tarhana çorbası ile evinde iftar açıyor. Maliyeti çok bulan ya evinde yada belediye çadırda hizmet veriyor. orada iftarını açabilir.
SEBASTİAN 6 yıl önce
ASGARİ Ücretli bir vatandaşın günlük kazancı 45 TL... Başka da sözüm yok...
ADEM 6 yıl önce
Bir insan sokak ta mecbur olmadığı halde özellikle ramazan gibi mübarek bir ayda neden yer ve içer.Bu bana göre bir meydan okumadan öte bir şey değil.Bak ben param var sokak ta yemek yiyorum lakin sen yiyemezsin der gibi.Maalesef çok yazık.
EŞRAF 6 yıl önce
Atilla kardeşim e bir noktada hak veriyorum,lakin asıl mesele bu değil..Bu toplum maalesef eksenini kaybetti.şöyle ki ,ister ramazan olsun ister normal zaman da sokak ta yeme içme bir virüs gibi yayılıyor tıpkı hindistan ın varoşları gibi.
1e10 svp 6 yıl önce
ramazan ayını dört gözle bekleyen dilenciler toplayıcılar fırıncılar kuru gıdacılar manavlar kasaplar v.s.v.s Çünkü insanlar sevap kazanacak.Kimi kandıracak.Diğer aylar diğer günler de yapılan sevaplar 1e 1 ramazanda 1e 10..Allahımı kandıra
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın