banner615

banner614

banner701

PARKLARA BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ

banner619

Düzce Belediye Meclisi tarafından imara açılması nedeniyle Peyzaj Mimarları Odası tarafından mahkemeye taşınan Avni Akyol Parkı ile Konak Parkı’nda bilirkişi incelemesi yapıldı. Keşif nedeniyle Düzce'ye gelen Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Düzce Belediyesi'nin borçlarını ödeyememesi nedeniyle bu iki önemli yeşil alanı ticaret merkezi haline getirerek rant alanına dönüştürmek istediğini savundu.

Gündem 07.03.2016, 17:09
1482
PARKLARA BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ
banner785
 Düzce Belediyesi’ne ait Avni Akyol Parkı'nda bulunan Belediye Sosyal Tesisleri ve Uzunmustafa Mahallesi'ndeki Konak Eğlence ve Kültür Merkezi'nin Düzce Belediyesi’nin borçlarına karşılık olarak sosyal alandan ticari alana çevrilerek maliyeye devredildiği iddiasıyla Peyzaj Mimarları Odası tarafından başlatılan hukuk mücadelesi devam ediyor. Dava kapsamında Avni Akyol Parkı ile Konak Parkı’nda mahkemenin atadığı bilirkişiler tarafından keşif yapıldı. Heyetin incelemesinde hazır bulunmak üzere Düzce'ye gelen Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan ve Oda Hukuk Müşaviri Emre Baturay Altınok keşfin ardından basın açıklaması yaptı.

“Yeşil alanların ticaret alanlarına dönüştürülmesine karşıyız”

Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan konuyla ilgili olarak “Meclis kararlarını aldık. Gerekli incelemelerimizi yaptık. Bugün bilirkişinin keşfi için buradayız. Kent içindeki açık ve yeşil alanların ticaret alanlarına dönüştürülmesine karşıyız. Parklar, kentin nefes alan alanlarıdır. 1999 depremlerinde halkın sığındığı alanlar olmuştur. Düzce bir deprem kentidir. Biraz daha betonlaştığını görmekteyiz. Coğrafi konum olarak önemli kentlerimizdendir. Böyle bir adımın atılmasının sebebi, Düzce Belediyesi'nin borçlarını ödeyememesi nedeniyle iki önemli yeşil alanı ticaret merkezi haline getirerek rant alanına dönüştürmek istemesidir. Depremden sonra 4 kata kadar imar izni verilmiştir. Kent içinde çok fazla bir koruma olmamıştır. Düzce risk altında bir şehir olmasına rağmen böyle alanlar yok edilmeye çalışmaktır.” şeklinde konuştu.

“Düzceliler bu iki alana sahip çıkmalı”

Oda Hukuk Müşaviri Emre Baturay Altınok ise “Düzce Belediyesi’nin Mayıs ayında aldığı bir karardı. Düzce Belediyesi’yle konuya ilişkin gerekli yazışmaları yaptık. Planın içerisindeki değişikliklere tam olarak vakıf olduğumuz süreçte eylül ayı gibi davayı açtık. Şuanda iki mahkemenin keşfi yapıldı. Bir tanesi Avni Akyol Parkı, İnönü Parkı ile bütünleşik olarak şehrin merkezinde bulunan alanın ticari fonksiyon alanı haline çevrilmesidir. Bir diğeri Konak Parkı planının değiştirilmesidir. Düzce Belediyesi'nin borcuna ilişkin parkların maliyeye devrine dair davamız devam ediyor. Biz parkın park alanı olarak kullanılmasının çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Kamunun başka kaynaklar yaratarak borçlarını farklı yollarla ödemesi düşüncesindeyiz. Söz konusu imar değişikliği ve devir işlemleri gerçekleşirse Düzce merkez bu iki alanın kullanımından kamuya ait olarak kullanmaktan vazgeçmek zorunda kalacak. Düzceliler'in bu iki alana sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (7)
egitim şart 5 yıl önce
Duzcede park mi var ki parka aday yerler yok edilsin belediyenin park anlayışı eski lisenin orda saguc koprusunun tam karşısında başka şehirlere bakin da belki ogrenecek bise bulursunuz
Konak bizim 5 yıl önce
Konak'a kimse dokunmasın. Mahalle halkı olarak huzurla ailece oturabildiğimiz, çocuklarımızı oynatabildiğimiz parkımızı kimse emellerine alet etmeye kalkmasın. Elini kolunu sallayanın girebileceği bir park olmasını da istemiyoruz. Orada herkes birbirini tanır. Huzuru bozan derhal uzaklaştırılır. Bırakın ticari kaygı olmadan, sağımızda solumuzda küfür edenleri pislik yapanları izlemeden bizbize oturalım..
DuzjeLee 5 yıl önce
Parkların bulunduğu alan aslında mezarlıktır. Üstelik yakın yakın geçmişe kadar defin yapılan yerlerdir.
arinc demisti 5 yıl önce
turkiye bagirsaklarini temizliyor diye ama asil temizlik simdi basliyor once kendinden basladi cemaat vasitasi ile simdide iclerinde basladilar, izlemeye devam.
DÜZCELİ KAMİL 5 yıl önce
KARDEŞ HİÇBİYEREDE BİŞEY YABTIRMIYONUZ
Bi' Audi A8L Kolay Al 5 yıl önce
Duzcenin itibari icin satilip makam araclari alinmali. Passat mi ceksin baskan.
Duzceli 5 yıl önce
Dinlenecek yer birakmadilar cay üc tl yazıklar olsun be hic Allahtan korkmuyorlar millet park yerine buyuk cami in onundeki oturaklarda oturuyor
açık