banner851

banner614

PROTOKOLDEN İTİRAF!

banner619

Düzce’de Turizm Haftası etkinlikleri İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle başladı. Bu yıl 41’incisi düzenlenen Turizm Haftası’nın kürsü konuşmalarına ise gerekli alt yapı koşulları sağlanmasına karşılık kimsenin yatırım için kapısını çalmadığı Düzce’nin tesisleşmeye olan ihtiyacı damga vurdu. Özellikle kayak turizmi için biçilmiş kaftan konumundaki Kardüz ve golf sahası oluru alan Gölyaka Kültür Park’a yıllardır yatırımcı çekilememesi üzerinde durularak, “Özel sektörü buraya çekmemiz gerekiyor.” denildi.

banner846
Gündem 18.04.2017, 14:24 20.04.2017, 09:51
2888
banner844

15-22 Mayıs Turizm Haftası olması dolayısıyla Anıtpark Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan etkinlikler olumsuz hava şartları nedeniyle Düzce İl Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Etkinliğe Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İl Jandarma Komutanı Yılmaz Özdemir, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, İl Kültür Turizm Müdürü Özcan Budak katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören protokol konuşmalarıyla devam etti. Konuşmalarda, bir çok doğal, kültürel ve tarihi değeri olan Düzce’de hala tesisleşmede istenilen noktaya gelinemediği vurgulandı .

“Özel sektörü buraya çekmemiz gerekiyor”
Devlet açısından yapılması gerekenlerin büyük bir çoğunluğunun yapıldığını ve Düzce’nin turizm alanı ilan edileli 10 yıl olduğunu ifade eden Vali Dağlı, turizmin gelişmesi için özel sektörün Düzce’ye çekilmesi gerektiğini söyledi.

Dağlı, “Turizm Bakanlığı kanalıyla yolların iyileştirilmesi ve elektrik götürülmesi konusunun SEDAŞ aracılığıyla yapılması konuşulabilir. Onun haricinde kendi aracılığımızla MARKA’nın da desteğiyle yaptığımız çalışmalar turizm altyapısına destek olacak olan çalışmalar. Asıl yatırımı yapacak olan bundan sonra özel sektördür. Özel sektöre devlet arazilerinin tahsisine hazır hale getirmiş, yol ve elektrik ile ilgili çalışmalar yapılacak. Özel sektörü buraya çekmemiz gerekiyor ve eksik olan birkaç tane 5 yıldızlı otelin yapılması gerekiyor.” dedi.

“Hızla tesisleşmemiz gerekiyor”
“Temiz bir denizimiz var, henüz toprak ve hava kirli değil, bozulmuş bir çevre yok, gecekondulaşma yok, fabrika açısından kaçak bir yapılaşma söz konusu değil.” diyen Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ise konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Turizm konusunda yakınımızda Bolu var bizi orayla mukayese ederler. Bolu’ya birçok tesis yapıldı ama bizim şehir merkezimizde daha 5 yıldızlı otelimiz yok. Akçakoca’da bir tane var o da yarı açık yarı kapalı. Tesisleşmemiz gerekiyor. Kardüz Yaylası kayak tesisi olsun diye bakanlar kurulu kararı çıkalı 10 sene oldu ama bir tane yatırımcı yok. Gölyaka’ya golf tesisi dedik bakanlar kurulu kararı çıkalı çok oldu ama ortada bir yatırım söz konusu değil. Konuralp’te şimdi 3 kilometrelik bir destinasyon başladı. Buna benzer birçok şey yapılabilir ama hızla tesisleşmemiz gerekiyor.” 

“Turizm gönüllerin birleştiği bir yerdir”
Kültür Turizm Müdürü Özcan Budak, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında şu ifadelerde bulundu:

“Turizm iştir, aştır, barıştır, sevgidir, kardeşliktir. Dünya Turizm Örgütü’nün aldığı kararla gönüllerin birleştiği bir yerdir. Dilleriniz birbirinden farklı olabilir ama turizmde kültürler, gönüller buluşuruz. Bu hafta biz bakanlık, valilik ve müdürlüğümüz olarak yerel halkın turizmden nasıl faydalanması gerektiği noktasında eksikleri tamamlayacağız.”

Etkinlik kapsamında konuşmaların ardından Düzceli sanatkarların yapmış olduğu bıçak, tespih, baston ve takılar Düzce Valisi Zülkif Dağlı’ya tanıtıldı.


Protokolden öğrencilerin yemeklerine tam not
Ardından, Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Pazarlama ve Perakende Alanı Gıda Satış Elemanlığı Bölümü öğrencilerinin okullarının bahçelerinde ürettiği organik gıdalar ile doğal ürün tüketmeyi teşvik etmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla kendi elleriyle yaptığı ürünler protokol tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Tüm ürünlerin tadına bakan protokol yemekleri büyük bir beğeniyle yedi.

Altyapı var, tesisleşme yok!
Öte yandan yıllarca yol ve elektrik olmadan turizm potansiyeli olan alanların yatırımcıya sunulduğu ve “Tesis yapın” denildiği Düzce’de bu yanlıştan geç de olsa dönüldü. Kardüz Yaylası başta olmak üzere özel sektörün ilgisini çekecek bölgelerde gerekli alt ve üst yapı çalışmaları yapıldı. Ancak buna karşılık yanı başımızdaki iller, turizm tesislerine yenilerini eklemeye devam ederken, “Yeşil Düzce”nin kaderi iç çekip beklemekten öteye gidemiyor.

Yorumlar (21)
Valilik yanı 4 yıl önce
Tam bir aydan fazla oldu. Valilik yan yoldaki garanti bankasının hemen önünden geçen yolda boylu boyunca asfalt kesildi ve o asfalt kesiği bir jilet gibi araçlara zarar veriyor. Sen bunu yamamaktan acizsin daha ne diyeyim sefil belediye
OKULLARDA BÖLÜMLER OLMALI 4 yıl önce
SADECE YÜKSEK OKULLARDA DEĞİL ORTA VE LİSE DENGİ OKULLARDA TURİZM-GIDA-SAĞLIK-MALİYE-SU ÜRÜNLERİ-ORMANCILIK VS. GİBİ OKULLAR OLSAYDI YETİŞEN ORTA YAŞ VE GENÇLİĞİMİZ EMİNİMKİ SİZLERDEN DAHA DUYARLI OLURDU BU İŞE HATTA TURİZM UÇMUŞTU ŞİMDİ
DÜZCE MERKEZE YATIRIM YAP 4 yıl önce
EVET YA BUNUN FARKINA VARDINIZ ZATEN ESKİ SİYASİLER HALEN DAHA FARKINDALAR ÇÜNKÜ 2000 BAŞLARINDA DAHA ÇOK UĞRAŞ VARDI VE TAM BİŞEYLER OLMAYA BAŞLADI BAZI SİYASİLER GÖLYAKADAKİ YATIRIMLARA FREN YAPTIRDILAR. KARDÜZ İÇİNSE ŞUANKİ SİYASİLERDİR.
Düzceli 4 yıl önce
Bugüne kadar turizm için turizm müdürlüğünden başka çalışan elini taşın altına koyan olmadı bu bugün anlaşılıyor bunu da tüm düzce biliyor düzce sahipsiz maalesef
Kamil onur 4 yıl önce
DÜZCE mizin tarihi hiç yok mu Konuralp tarihi tiyatro ve altındaki tarih fışkırıyor ve cevresi ilimizin tanıtılmasına öncülük edecek şeylerden tarihi surlar ve niceleri
Cabir bas 4 yıl önce
yor 4 dogaya zararindan ôte insanliga zarari ise malûm Sayin ôzcan budak in 790 dônûmlûk golf sahasi projesi BÜYÜK MELEN e sifir metre mesafede oldugundan suyunu istanbul halki ictiginden 15- 20 yil sonra tûm istanbul kanser olacak saygilar
Cabir bas 4 yıl önce
3- Golf sahalarinda kullanilmasi elzem PESTICID denilen haserat ilaci golfcû nûn dûsmani yaratiklardan yilan-kertenkele-fare-kurbaga-tilki-kirpi-sincap-solucan gibi yaratiklari yok etmek icin tarimda kullanildigindan 20 misli kullanilir
Cabir bas 4 yıl önce
Yor.2 ! 2005 Yilinda 22Bakan Basbakan ve cumhur baskaninin imzasi ile yaban hayati gelistirme sahasi ilan edilen GÖLYAKA yesil alalanlarina Golf sahasi kurulmasina onay vermek kullanilacak PESTICID den ôtûrû dogaya ve insanliga ihanet olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın