banner851

banner614

RAMAZAN TEBDİRLERİ MASAYA YATIRILDI

banner619

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ramazan tedbirlerinin masaya yatırıldığı Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Son dönemde vaka ve vefat sayılarında üst üste yaşanan artışları ‘ikaz verici’ olarak değerlendiren Bakanı Koca, İngiliz mutasyonunun toplam vaka içindeki oranının yüzde 85’e ulaştığını açıkladı. Koca alınacak yeni tedbirlerle ilgili de, “Ek tedbirler konusunda alternatifli önerileri yarın yapılacak Kabine Toplantısı'nda sunacağız" diyerek yarınki toplantıyı işaret etti. ‘Artışın sorumlusu vatandaş mı’ sorusuna ise Bakan Koca, “84 milyon hepimiziz” yanıtı verdi.

banner846
Gündem 12.04.2021, 22:10 13.04.2021, 11:57
3436
banner844

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında son dönemde yaşanan vaka artışının önüne geçebilmek amacıyla Ramazan ayında alınabilecek tedbirleri masaya yatırmak üzere toplandı.

Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Koca açıklamalarda bulundu. Tedbirlerin genişletilmesi konusuna da değinen Bakan Koca, “Ramazan ayını özellikle tedbirler noktasında çok önemli bir dönem olarak görmeliyiz” dedi. Koca, "Bugün Bilim Kurulu özellikle yarından itibaren Ramazan'ın başlamasıyla birlikte ne gibi tedbirler alınabilir, önerilerimiz neler olabilir diye genel kapsayıcı bir şekilde hazırlık yapıldı. Yarın sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında kabine toplantısı var. Bu kapsayıcı alternatif önerileri sunmuş olacağız. O çerçevede sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları uygun gördükleri halde açıklarlar" dedi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Salgınla mücadelede yorgunluk olduğunu belirten Koca, "Bu konuşmanın amacı geldiğimiz nokta konusunda değerlendirme yapmaktır. Hepimiz için yararlı sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Aylardır süren şartlar herkesi yordu. Sorunu tam gerilettiğimizi düşündüğümüz noktada yeni zorluklar ortaya çıktı. Bunlar görmezlikten gelinemeyecek gerçekler ve aşağı yukarı dünyanın her yerinde ortaktır.Sayısal verilere ve toplumun azalan psikolojik direncine bakıldığında ülkemiz salgın boyunda yaşadığı en zor dönemden birini geçirmektedir. Toplam vaka sayımız 3 milyon 798 bin 333'e vefat sayımız 33 bin 702'ye uzaklaşmıştır. Vakaları il il gösteren harita yayınlıyoruz. Bu harita vakaların her yerde artışta olduğunu gösteriyor” dedi.

"YORGUNLUĞUN HAKLI SEBEPLERİ VAR"

Bunun haklı sebepleri olduğunu belirten Koca, “Şu anda iki olumsuz faktör güçlerini bize karşı birleştirmiş, yol almamızı zorlaştırmaktadır. Belirsizliğin verdiği gerginlik içinde zamanla yorulmuş olmamız diğer faktör virüsün yeni varyantlarıdır. Yorgunluğun haklı sebepleri var. Mutasyon ve varyantlar konusunda ise genelde beklenti şansın bizden yana olmasıydı ama şu an için bu gerçekleşmedi.” diye konuştu.

"MUTANTLARIN İŞİ ZORLAŞTIRDIĞI BİR GERÇEK"

Mutasyonlu virüsün ülke genelinde hızla yayıldığına dikkat çeken Bakan Koca, “Kovid-19'un eskisinden daha hızlı yayılım göstermesinin sebebi virüsün yeni varyantlarına bağlanılmaktadır. Varyant farklılık göstermiş virüs demektir. Virüsün geçirdiği değişim bazen etkisiz hale gelmesi mümkün olabilir. Vaka artışlarında etkisi yüksek olan varyantlarla virüsün daha ciddi değişime uğramış şekli olan mutantların işi zorladığı gerçektir. Hızı dışında hastalığın daha ağır geçmesine sebep olmaktadır. Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunlar hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olabilmektedir.Son haftalarda çok sayıda mutant ve varyant virüs tespit ettik. Virüsün bu şekli koronavirüse göre daha hızlı yayılmaktadır. Bunun dışında tespit edilen başka varyantlar var. Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya 9 ilde 166 kişide görülmüştür” açıklaması yaptı.

"VERİLER İKAZ EDİCİ"

Hastaneye başvuruların da artık günden güne arttığını belirten Koca, “Yeni durum günbegün hastaneye başvurular ile yatan hasta sayısını da etkiledi. Hasta yoğun bakım oranında dramatik artış yoktu ama gelişmeler ciddi veriler ikaz edicidir. Sağlık birimlerimizin hizmetleri eksiksiz sürmektedir. Yükümüz ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz.Bu gerçek bizi uyarıyor. Gerçeğin uyarısına dikkat etmek zorundayız. Aşının etkisini hep birlikte gördük. Kasım'da yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69'unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran düştü. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşıyla toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz. Şu ana dek 18 milyon dozdan fazla aşı yapılmıştır. Vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur” dedi.

"TÜRKİYE DÜNYADA EN ÇOK AŞI YAPAN 6. ÜLKE"

Türkiye’nin en çok aşı yapan 6. ülke olduğunu açıklayan Koca, “Şartlar bizi hızla toparlanmaya davet ediyor. Günlük vaka sayıları 50 binin üzerine çıkmışken başkasından duyulacak uyarıya ihtiyaç olmamalıdır. Salgının getirdiği kısıtlamalarla günlük hayatın ihtiyaçları arasında makul dengeyi tekrar kuralım.Bu iş bitene kadar 1 gün bile yalnız kalmayacaksınız. Bizi bir gün bile kararsız ya da yılgın görmeyeceksiniz. Sizden isteğim moralimizi yükseltmenizdir” dedi. 

"65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN YÜZDE 23'Ü AŞI YAPTIRMADI"

Aşılama çalışmalarıyla özellikle 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarında hastaneye yatış ve yoğun bakım oranlarında büyük düşüş yaşandığını açıklayan Koca, “Birkaç tabloyu özellikle vermek istiyorum. Burada 65 yaş üstünü görüyoruz. Sağlık çalışanlarının aşı sonrasını özellikle toplam vaka sayısı içindeki oranını görmüş oluyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 Ocak itibariyle toplam vaka içindeki oranı 17.7, şimdi ise yüzde 8.2, yani aşılama sonrası neredeyse toplam vaka sayısı içinde yarı yarıya düşmüş durumda. Bu dönemde aşılanan kişi sayısı ise 65 yaş üstü yüzde 76.4, yani 100 aşılanamadı. Halen yüzde 23.6 oranında 65 yaş üstü vatandaşımız aşısı tanımlandığı halde yaptırmış değil.Sağlık çalışanlarına baktığımızda toplam vaka içindeki payı Ocak başında yüzde 5.3, aşılama oranı yüzde 86. Yüzde 86 oranıyla birlikte toplam vaka içindeki payı 1 Ocakta yüzde 5.3 iken şu an 1.37'ye kadar indi.Burada ise hastanede özellikle 65 yaş üstü sağlık çalışanlarının hastanede yatışlarını gösteren tablo. Yatanlar içinde 65 yaş üstü 57.4 iken şimdi yüzde 31'e kadar düşmüş durumda. Neredeyse yarı yarıya kadar” dedi

"ÖNERİLERİ SUNACAĞIZ"

Tam kapanma mı gelecek sorusuna yanıt veren Koca, “Bugün Bilim Kurulu özellikle yarından itibaren Ramazan'ın başlamasıyla birlikte ne gibi tedbirler alınabilir, önerilerimiz neler olabilir diye genel kapsayıcı bir şekilde hazırlık yapıldı. Yarın sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında kabine toplantısı var. Bu kapsayıcı alternatif önerileri sunmuş olacağız. O çerçevede sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları uygun gördükleri halde açıklarlar.Ramazan ayını çok önemli görmeliyiz. Mutant ve bulaşıcılığın arttığı bir pik dönemi yaşıyoruz. O nedenle yakın temasın son derece önemli olduğunu, yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir duruma girmek durumundayız” dedi.

Bakan Koca, “Artışın sorumlusu vatandaş mı?” sorusuna da dikkat çekici bir şekilde, “Sorumlu hepimiziz. 84 milyon. Bilim kurulu başından beri bu salgının bulaşın nasıl olduğunu hep anlatageldi. Özellikle varyantın yaygın olması nedeniyle virüsün daha bulaşıcı olduğunu görüyoruz.” sözleriyle cevap verdi. 

Şimdi gözler yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Kabine Toplantısı ve ardından Erdoğan’ın açıklayacağı yeni tedbirlerde.

Yorumlar (14)
ESNAF 4 ay önce
kural koyucular önceki kendi kurallara uyacak sonra bizden bekleyecek. Bitirdiniz la esnafı
hamidiyeli 4 ay önce
hamd olsun kongreler bitti,yasaklar başladı???
Düzce 4 ay önce
Devlet vatandaşını koruyacak. Nasıl ki teroristlerde dağlarda ormanlarda çarpışıyorsa hastalık içinde koruyacak. İşine geldimi kongre işine geldimi sizin yüzünüden bu hastalık arttı yok artık
Eski Düzceli 4 ay önce
Ülkeyi Yöneten Beyler Önce Siz Kendinize bir Bakın. Binlerce İnsanı Salonlara Doldurup Şehir Şehir Kongre üstüne Kongre Yapacaksınız sonrada Halkadan Kuralla uyun diyeceksiniz. Tabi sizin hiç suçu yok Kongreleri de Dış Güçler yapmıştır.
jaccki 4 ay önce
su olay ilk cinde ciktiginda gebersin gavurlar diyenler vardi ee simsi en cok bizim ulkemizde bu lafo soleyenlwr acaba ne durumda kafa beyin kalp olarak gerci beyin yok ki asalak gibi insanlar boss
Duzceli 4 ay önce
Sorumlu siz ve yaptığınız kongreler. Bukadarda pişkinlik çok fazla. Sorumsuzca yap kongreyi, hastalığı dağıt memleketin dört yanına. Sonrada hiç suçu yokmuş gibi konuş. Milleti keriz yerine koymayın.
Düzceli 4 ay önce
millet keriz değilmi
dagman 4 ay önce
bunun sorumlusu lebeleb toplantıları yapan erdoğandır
YAVUZ0881 4 ay önce
Yazıklar olsun millet sorumlu oldu öyle mi Allah belanızı versin en kısa zamanda kongreleri yaparkende millet sorumluydu değilmi kongreler millet için olmazsa olmazdı değilmi Allah belanızı versin şu ramazan ayının yüzü suyu hurmetine
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın