banner851

banner614

REKTÖR’DEN 'EFTENİ OTEL' ÇIKIŞI

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar sağlık turizmine kazandırmak istedikleri yıllardır atıllığını koruyan Efteni Otel ile ilgili girişimlerinin devam ettiğini ve bölgeye kazandırılması konusunda iddialı olduğunu söyledi. Düzce Belediyesi’nin de sosyal tesise dönüştürmek için talip olduğu otel ile ilgili Kalkınma Bakanlığı’ndan çıkacak karar neticesinde iki kurumdan birinin somut bir adım atması ve artık “talip olmaktan öteye gidilemiyor” görüşünün değişmesi bekleniyor.

banner619
Gündem 20.04.2018, 15:37 21.04.2018, 18:12
2195

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar bu sabah saatlerinde düzenlenen çay-simit toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi.

 “Bu yıl fakülte için çalışmalara başlayacağız”
Daha öncede üniversiteye kazandırılması düşünülen Eczacılık Fakültesi ile ilgili bir değerlendirme yapan Rektör Çakar, “Sağlık alanında çalışmalarımıza çok hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bütçemiz sağlık alanında elverişli durumda. Önemli olan bütçemizin açılmasıydı. Sağlık alanında bir fakülte kurmayı planlıyoruz. Bu fakülte büyük bir ihtimalle eczacılık fakültesi olacak. Onu bu yaz görüşerek kararlaştıracağız. İnşallah bu yıl fakülteyle ilgili çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Biz bunu başarabiliriz ve ben bu konuda iddialıyım”
Sağlık alanında ihtisaslaşma çalışmaları ve uzun süre önce talip olduklarını açıkladıkları Efteni Otel’in bölgeye kazandırılmasına ilişkin girişimlerinin devam ettiğini aktaran Çakar şöyle konuştu:

“Sağlık alanında ihtisaslaşıyoruz. Çok hızlı devam ediyoruz. Bütçemiz açıldı. Özellikle geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında uzmanlaşıyoruz. Köylerde tıbbi bitki ekimlerimiz başladı. Bizim Ar-Ge alanındaki ilaç ekstraktı, tıbbi yağlar, tıbbı kremler gibi alanlarda Ar-Ge’lerimiz devam ediyor. İlk ürünlerin ruhsatı için Sağlık Bakanlığı’na başvurumuzu yaptık. Önce kendi üniversitemiz başta olmak üzere farklı raflarda yerini alacak. Diğer taraftan hem apiterapi yani kestane ve ıhlamur ekimleri hızla devam ediyor. Önemli olan bütçemizin açılmasıydı. Efteni Otel ile ilgili de girişimlerimiz devam ediyor. Orası bize yakışır ve gerçekten bölge için sürdürülebilir biçimde idame ettirebiliriz. Geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın bölgeye ve ülkeye yayıldığı bir merkez olabilir. Biz bunu başarabiliriz ve ben bu konuda iddialıyım. İnşallah bize nasip olur. 15 çeşit geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın kullanıldığı, bölgeye sağlık turizmi açısından hizmet verildiği, hekimlere eğitim verilen bir kamp alanı olarak kullanılan bir merkez olarak kullanmayı planlıyoruz.”

Öte yandan yıllardır atıl vaziyette duran ve Düzce Belediyesi’nin de sosyal ve turizm tesisine dönüştürmeyi düşündüğü Efteni Otel için Kalkınma Bakanlığı’na sunulan kamulaştırma talebinin bir an önce sonuçlanması ve artık somut adımların atılması bekleniyor.

Haber: Ö.YILMAZ

banner844
Yorumlar (12)
Gelecek Sağlık turizmi 3 yıl önce
Düzcenin en büyük ayıbıdır. kimi bulamaz kimi bilemez siyasete kurban gitti burası eğer desteklenseydi burası şimdi kuzuluk gibi olurdu gölyaka.siyasiler anca yapacaz edecez başka bişey yok
Egitim şart 3 yıl önce
Rektörü kesinlikle destekliyorum üniversite ye verilmesi taraftarıyım farkı o zaman görme şansımız olacaktır
Yerli 3 yıl önce
Bu kadin herseye niye maydonoz oluyor anlamış değilim. Universitenin etrafindaki yollari ve kaldirimlari çözdün de, ogrencilerin ulasim sorunlarini çözdün de, fiziki yetersizligini çözdün de bi bu mu kaldı ya
Abdullah 3 yıl önce
Bahsettiğiniz Düzce'yi temsil eden kişi kararları bağımsız olarak bir alabilse o zaman olacak.
Bir yolcu 3 yıl önce
Şu karduzle efteniyi en sonunda biz alalım bari hiç olmazsa halka açık yer yapar 30 lira 30 lira hallederiz.dedi bizim akraba acaba olurmu ki.sizcede olurmu ne dersiniz.
Gölyaka 3 yıl önce
Sayın rektörümüze gölyakalı olarak çabalarından ötürü teşekkür ediyorum inş Düzce için faydalı olacak ve insanlara şifa olacak bi tesis olacaktır keşke sayın rektörümüz gibi diğer yöneticilerde biraz çalışsa helal olsun rektörümüze
Du bakali nolacak 3 yıl önce
Ne Belediye Başkanı ne Milletvekillerinin vizyonu üniversite ve rektörümüz kadar değil
Metin 3 yıl önce
Efteni oteklin tadilatını yapmaya deymez yıkılması en makbülü zaten yapan kazandıramadıysa ne gereği varki heleki ülkede bütün gelir getiren yerler satılırken oranın alınması saçmaa...!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın