banner851

banner614

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara "yağmur suyu toplama sistemi" kurulması zorunluluğu getirildi.

banner619
Gündem 24.01.2021, 15:40 24.01.2021, 14:18
7247

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle, kuraklık sorununun giderek artması da dikkate alınarak, artık 2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek tüm binaların çatılarında toplanan yağmur sularının, bahçe sulama veya arıtılarak bina ihtiyacında kullanılmak üzere, bahçe zemini altında bir depoda toplaması amacıyla "yağmur suyu toplama sistemi" yapılması zorunluluğu getirildi.

Yönetmelikle belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumlara, daha küçük parseller için de bu konuda zorunluluk getirebilmeleri yetkisi de verildi.

Yapı Kayıt Belgesi alınan binalara tadilat yapabilecek

Yönetmeliğe göre, iskanlı binanın, bir bağımsız bölümünde sonradan yapılan aykırılıklar nedeniyle "Yapı Kayıt Belgesi" alınmışsa diğer bölümlerde de tadilat yapılabilecek.

Üzerinde birden çok bina yapılma hakkı bulunan parsellerde, mevzuata uygun olmayan ve "Yapı Kayıt Belgesi" bulunan bir binanın aykırı kısımlarının alanı, parselin imar hakkından düşülmeyecek şekilde, kalan imar hakkı içinde yeni bina yapılabilecek.

Yönetmelikle, yoldan yüksek parsellerde arkası toprak doldurularak yapılan ve zaman zaman yoğun yağışlar neticesinde yıkılabilen ayrıca kaldırımlar üzerindeki yaya trafiği üzerinde baskı oluşturan yüksek bahçe duvarları da düzenlendi.

Buna göre, yol kotu ile aynı seviyedeki ön bahçelerde yapılacak bahçe duvarı yüksekliği en fazla 50 santimetre olacak, yoldan yüksek ön bahçelerde ise duvar yüksekliği ön bahçenin tabii zemin kotunu en fazla 50 santimetre geçebilecek.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (5)
Düzce'li 9 ay önce
Öyle yeni binalarda otopark da zorunlu idi ama adam site yapıyor otoparkı yok. Arabalarımızı yollara park ediyoruz. Belediye de çatır çatır ruhsat veriyor. Olmayacak şeyler için kanun çıkarılıyor.
vtndş 9 ay önce
on numara olur her bina kendi temizlik ve bahçe sulama suyunu karşılamış olur düzgün planlı şekilde olursa çok güzel uygulama olur
Geç kalındı 9 ay önce
Günaydın bu Avrupa bazı ülkelerde zaten var, yeni yapılarda 1 ağaç dikme ve otopark gkibi
Uğur 9 ay önce
Avrupa bunu yıllar önce yaptı
Düzceli 9 ay önce
Yeni karardan önce şu depremzede 20 yıllık boş binaları kaldırsaydınız iyidi Düzce merkez virane gibi