banner851

banner614

RESMİ ZİYAFET VERİLEMEYECEK

banner619

İlk turu 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim yasakları bugün itibariyle başladı.

banner846
Gündem 31.07.2014, 17:10
267
RESMİ ZİYAFET VERİLEMEYECEK
banner844

Cumhurbaşkanı seçimi için seçim propagandası ve yasakları başladı. Seçim yasakları kapsamında; kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım yapılamayacak.


Oy verme gününü takip eden güne kadar; şehir içi veya şehir dışında, toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan taşıtlarda propaganda içeren yayınlar yapılamayacak.

Kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar, seçmenin oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunamayacak.
Yurt içinde yapılacak seçim propaganda gezilerine; Başbakan ve Bakanlarla, milletvekilleri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla katılamayacak.


Yine seçim gezilerinde; protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek. Seçim propagandasıyla ilgili gezilere hiçbir memur katılamayacak.

Bu arada yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemi yarın başlayacak ve 3 Ağustos Pazar günü sona erecek.


Adaylar, radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına da yine 3 Ağustos Pazar günü başlayacak.
Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması ise 4 Ağustos Pazartesi günü tamamlanacak.
Seçim propaganda dönemi 9 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek.


İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde seçimin ikinci tur oylaması 24 Ağustos Pazar günü yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu