banner614

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI

banner619

Sağlık Bakanlığı'nca "Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler" revize edilerek güncellendi. Güncellemede; iş yeri, müşteri ve personel için alınması gereken tedbirler sıralandı.

banner846
Gündem 10.07.2020, 12:20 10.07.2020, 11:52
1882
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
banner844

Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen rehberde, berber, kuaför ve güzellik salonları ile marketlerde alınması gereken tedbirler güncellendi.

İşte güncellemenin ardından rehberde yer alan, berber, kuaför ve güzellik salonları için alınması gereken tedbirler;

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, iş yeri alanlarının küçük olması ve çalışma koşulları nedeniyle müşterilerle yakın temas (1 metreden yakın, 15 dakikadan uzun) söz konusu olabilir. Bu nedenle hem iş yeri çalışanı hem de müşteri, COVID-19 salgını süresince geçerli olmak üzere korunma önlemleri olarak aşağıdaki kurallara uyulmalıdır. Her iş yerinin görünür bir yerine önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yerinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.

MÜŞTERİLERE YÖNELİK TEDBİRLER

İş yerinde belirlenen kurallara uyulmalıdır.

Diğer müşterilerle aradaki en az 1 m sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.

Randevu ile gidilmeli ve randevu saatine uyulmalıdır.

İş yerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takılmalı, maske nemlendikçe, kirlendikçe değiştirilmeli, el antiseptiği kullanılmalıdır.

İş yerine girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır.

İş yeri içinde gerekli olmadıkça yüzeylere dokunulmamalı, dokunulması durumunda el antiseptiği kullanılmalıdır.

Yiyecek ve içecek (su hariç) talebinde bulunulmamalıdır.

PERSONELİ KORUMAYA YÖNELİK ÖNLEMLER

Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtiler gösteren, COVID-19 tanısı alan ve temaslısı olan personel çalıştırılmamalıdır.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtiler gösteren personel tıbbi maske takılı olarak sağlık kurumuna yönlendirilmelidir. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberi doğrultusunda hareket edilmelidir.

Çalışan personelin tümünün kuralına uygun tıbbi maske takması sağlanmalıdır.

Maske ıslandıkça ya da kirlendikçe değiştirilmelidir.

Müşteri ile 1 metreden yakın temas olasılığı olan personelin yüz koruyucu kullanması sağlanmalıdır. Yüz koruyucu her müşteri sonrasında %70'lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilir.

Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmelerini sağlanmalıdır. Bunun için, eller sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Personelin dinlenme alanlarında sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasının sürdürülmesi sağlanmalıdır.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu