banner851

banner955

‘SAĞLIKTA ŞİDDET’ KRİZİ PATLADI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Düzce İl Temsilcisi Bülent Türkmen 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında sağlıkçıların yaşadığı sorunların altını çizerek, sağlık ortamında yaşanan şiddettin önemli bir halk sorunu olduğunu vurguladı. Türkmen ayrıca, Düzce’nin de içinde bulunduğu 800 kişilik sağlık çalışanının bulunduğu ankette yüzde 61 oranında şiddete maruz kalındığını söyleyerek, “Sağlıkta her türlü şiddete artık yeter” dedi.

Gündem 14.03.2018, 16:21 15.03.2018, 16:57
1551
banner1032

SES Düzce İl Temsilcisi Bülent Türkmen, 14 Mart Tıp Bayramı olması dolayısıyla Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Poliklinik girişinde bir basın açıklaması yaptı.

 “Şiddet sağlık emekçileri için en önemli sorunlardandır”
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığını, dolayısıyla bu yıl 14 Mart’ın bayram havasında geçemediğine dikkat çeken Türkmen şunları kaydetti:

“Sağlık ortamının hepimiz açısından kötüye gittiği bugünlerde sizlerle sağlık emekçilerinin en önemli sorunlarından olan şiddet konusu hakkında konuşmak, bu konuyla ilgili son günlerde yapılmış çalışmanın sonuçlarını paylaşmak istiyoruz. Şiddet sağlık emekçileri için en önemli sorunlardandır. Sağlık ortamında yaşadığımız şiddet aynı zamanda önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bundan dolayı bu soruna toplumun dikkatini çekmek, sonuçlarını gözler önüne sermek için 6 ilimizde sağlık emekçileri ile yaptığımız anket çalışmalarımızın verilerini sizlere paylaşıyoruz.”

“Şiddete uğrayanlar yüzde 84 oranla kadın hemşirelerdir”
Düzce’nin de içinde bulunduğu, 800 sağlık çalışanın katıldığı şiddet anketi çalışmalarında çıkan sonuçları aktaran Türkmen, “Anketimize 51 Erkek, 102 Kadın olmak üzere toplam 153 kişi katılmıştır. Katılanların 80 kişi sözel, 14 kişi fiziksel, toplamda 94 kişi şiddete uğradığını bildirmiştir. Bu da yüzde 61 oranında şiddete uğradığını göstermektedir. 31 Sağlık çalışanı birden fazla şiddete uğradığını söylemekte bu da şiddet oranını yüzde 81’e çıkarmaktadır. Anket sonuçlarına göre en çok şiddete uğrayanlar yüzde 84 oranla kadın hemşirelerdir. Hemşireleri ise yüzde 78 oranla hekimler, yüzde 72 oranla güvenlik görevlileri takip etmektedir. Şiddetin kimin tarafından uygulandığı sorusuna ise birinci sırada yüzde 78 hasta ve hasta yakınları, 2. sırada yüzde 10 yöneticiler, 3. sırada yüzde 4 birim sorumluları, son sırada ise yüzde 4 çalışma arkadaşı yanıtı verilmiştir” şeklinde konuştu.

“Mesleğimizden uzaklaşıyor, yabancılaşıyoruz
Sağlık kurumlarının artık verimli ve huzurlu olmadığına dikkat çeken Türkmen, sağlık çalışanlarının can güvenliğinin kalmadığını belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Sağlık sistemindeki tüm sorunların sorumlusu olarak sağlık emekçilerini gören, şiddet uygulamayı hak arama zanneden hasta ve hasta yakınlarının şiddeti bir yandan, sırtını iktidara yaslamış liyakatsız yöneticilerin uyguladıkları mobbing diğer taraftan; tükeniyoruz! Tüketiliyoruz! Sağlık ortamının getirdiği bu noktada bizler mesleğimizden uzaklaşıyor, yabancılaşıyoruz.”
Hekimlerin, 15-20 Yıllık Hemşireler ve diğer emekçilerin beyaz kod ile yardım istediği, taşeron dediğimiz güvencesizlerin ise sadece arkadaşıyla uğradığı şiddeti paylaştığı görülmüştür.”

“Artık yeter”
Son olarak sağlıkta her türlü şiddete “Artık yeter” diyen Türkmen şöyle konuştu:

“Hiçbir arkadaşımızın darp edilmesini, öldürülmesini istemiyoruz. Sağlıkta şiddet yasa tasarısının yasalaşmasını, şiddetle etkin şekilde mücadele edilmesini istiyoruz. Sunduğumuz Sağlık Hizmetini huzur içinde hizmet sunabilmek, emeğimizin karşılığını alabilmek ve mesleki itibarımızın korunmasını istiyoruz. Tüm Sağlık Emekçilerin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, bayram havasında kutlayacağımız 14 Martlar, bekliyoruz.”

Haber: H.GÜRSOY

Yorumlar (24)
Cengiz E 5 yıl önce
Öncelikle herkes işini yapmalı.Doktor doktorluğunu,hemşire hemşireliğini,hasta ve hasta yakınları da haddini bilmeli...Sayın doktorlarımızın bir kısmı çok kibirli,vatandaşa tepeden bakan tavır içindeler.İnsanlara nasıl davranacaklarını bilmiyorlar...
Hicret 5 yıl önce
Lozan bitsin diye yazısını süsleyen makarna adam hazır açıklama yapmışken bı psikiyatriye görünüver en acıklı senin yorumunu gördüm en az bu haber kadar
sadece makarna yiyen adam 5 yıl önce
bence bu laikçi doktorlar kendilerini yumruklayıp bizi dövdüler diyorlar. hele bi lozan bitsin gizli maddeler açıklansın hepsi çözülecek borla çalışan dohtor geliyorrrr
vatandaş 5 yıl önce
Sistem çökmüş düzeltmek için kimse birşey yapmıyor hastalarda dogal olarak haklarını kendi arama yoluna gidiyorlar.Bu ülkede 657 kanunda reform yapılmasının çoktan zamanı geldi.
Sendika ? 5 yıl önce
Saygı değer sendika üyeleri sağlık-sen in de yanınızda olacağı kendi içinizde de birlik mesajı verebildiginizde anlam kazanır birbirinizin kuyusunu kazmak için üyeleri şantaj aracı ve nüfus olarak görmekten vazgeçin zira samimi degilsiniz..
düzceli 5 yıl önce
önce işlerini yapsınlar kimse şiddet uygulamaz o zamn insana insan gibi davransınlar hayvn gibi degil
Yorumcu 5 yıl önce
Bürokratik işlerle uğraşıyor.dolayısıyla hastaya ayırdığı zaman çok az.sistemi ve sistemi oluşturanların sorgulayiniz
Yorumcu 5 yıl önce
Sayın yorumcular,çalışanı değil,sağlık sistemini sorgulamiyorsunuz.Hasta başına düşen hekim,hemsire sayısını diğer ülkelerle kiyaslayip ondan sonra beklenti içinde olunuz.Hekim ve hemsire hasta dışında birçok burojtik
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
açık