banner851

banner614

SARIKAYA MAĞARASI RİSK ALTINDA MI?

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Yorumluyorum’da Yığılca’daki doğa harikası Sarıkaya Mağarası’nın çimento fabrikasındaki işlemden zarar gördüğü iddialarını ve Yığılca halkının ‘bir çivi çakmamakla eleştirdiği’ belediye başkanı Rasim Çam’ı masaya yatırdı. Bölge halkının tepki gösterdiği maden ocağına karşı zarar vermediğinin ve vermeyeceğine dair bir tespit olmadığını aktaran Ünsal, ‘Bu işin takipçisiyiz’ dedi. Yığılcalılar’ın hedefindeki Başkan Çam ile ilgiliyse Şu anda da Yığılca’da yaşayan insanların tespitine göre Yığılca, Rasim Çam’la makus talihin yaşarken, Rasim Çam o memleket senin, bu düğün benim gez babam gez diyorlar.” dedi.

Gündem 04.01.2022, 15:30
3969
SARIKAYA MAĞARASI RİSK ALTINDA MI?

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, 2022 yılının ilk Yorumluyorum programında Yığılca’daki doğa harikası Sarıkaya Mağarası’nın çimento fabrikasındaki işlemden zarar gördüğü iddialarını ve Yığılca halkının ‘bir çivi çakmamakla eleştirdiği’ belediye başkanı Rasim Çam’ı masaya yatırdı.

Sarıkaya Mağarası, ocaktaki işlemlerden zarar mı görüyor?

Ünsal, çevre sakinlerinin mağara ile ilgili serzenişini dile getirerek, “2022’de Düzce’den biraz dışarıya doğru çıkalım dedik. Bugün bir Yığılca’ya doğru gidelim. Yığılca, kuruluşu ve yerleşimi Düzce’den eski. Burada binlerce yıldır Sarıkaya Mağarası var. Burası SİT alanı içerisinde. Memlekette ekonomi devam edecek. Bu mağaranın etrafında bir çimento fabrikasının ocağı var. Sarıkaya Köyü muhtarı, burada dinamitli patlatma ve diğer çalışmaların mağaraya zarar verdiği ve verebileceği noktasında yaklaşımda bulunmuş.” dedi.

Çoban söyledi, bilim insanları dinlemedi

Bir hikayecikle duruma örnek veren Ünsal, “İlim, bilim bu işlere vakıf. Neyin olup neyin olmayacağını biliyorlar ancak bir anekdottan bahsetmek istiyorum. Ankara’nın Esenboğa Havaalanı yapılmadan önce buraya konusunda uzman bilim heyeti geliyor. Orada da bir çoban koyunlarını otlatıyor ve diyor ki ‘Evladım siz buraya neden geldiniz?’ ‘Birisi amcaya ‘Buraya havaalanı yapacağız, incelemeye geldik’ diyor. Çoban ‘Evladım buraya havaalanı olmaz’ diyor. Neden diye soruluyor. Diyor ki, ‘Ben 50 senedir burada koyun otlatıyorum. Kuşlar buradan gelir. Güneş buradan doğar. Göçmen kuşlar bile havada çarpışıp düşüyor.’ Heyetin başındaki ada ‘Bırak ne bilecek çoban’ diyor.  Zaman içinde havaalanı yapılıyor. Dünyanın en riskli üçüncü havalimanı olmuş. Bir çobanın düşüncesini dinlememişler.” diye konuştu.

Madenin mağarayı tahrip etmeyeceğinin bir tespiti yok

İddialarla ilgili yaptığı görüşmeleri aktaran Ünsal, “Muhtar buna feryat ediyor. Bakanlıklara ilgili yerlere müracaat ediyor. Muhtarın çalışmalarını Çevre İl Müdürlüğü’ne sorduk. Bu konuyla ilgili gerekli takip ve incelemenin yapıldığı söylendi. Sordum ki ‘Bu madenin bu mağarayı tahrip etmeyeceğinin bir tespiti var mı?’. ‘Yok’ dediler. Yani kontrol mekanizması çalışmadığı sürece her şey olabilir.” diyerek olası tehlikeye dikkat çekti.

‘Rasim Çam’ın bir çivi çaktığı yok’

Görüşmeler sırasında Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam ile ilgili ifade edilen memnuniyetsizlikleri de programda aktaran Ünsal, “Yığılca’ya gitmişken… Birkaç dostla görüştük. Belediye başkanından memnun değiller. ‘Rasim Çam başkan şu ana kadar bir çivi çaktığı yok. O belediyenin makam aracının şoför koltuğunda dolaşmadığı gitmediği yer kalmadı.’ Diyorlar. ‘Dünyayı dolaşırken Yığılca’nın derdine derman olmadı. Ah Muzaffer Yiğit ah. Neredesin, sen kaybettin Yığılca kaybetti.’ diyen de var. Özellikle Sarıkaya Mağarası ile ilgili Muzaffer Yiğit’in mücadelesinin, yapmış olduğu takipte gelinen noktada çok büyük emeği var dediler.” dedi.

‘Yiğit, Yığılca için büyük mücadele verdi’

Rasim Çam’ın Antalya’dan Almanya’ya kadar makam aracıyla gezdiğini kaydeden Ünsal, “Bir dostumuz bir örnek vardı. Dedi ki, ‘Rasim Çam, Antalya’daki düğünden, Almanya’daki düğüne kadar belediyenin makam aracında şoför koltuğunda gidiyor. Hatta Almanya ‘ya gittiğinde ne kadar bir zaman kaldıysa bu araç havaalanında kalmış.’ Bunun bir süresi olur. Bir kere yasal değilmiş belediye başkanlarının bu kadar süre şoför koltuğunda olması. Çok geziyor diyorlar. Asker arkadaşının düğününden Almanya’ya gidip havaalanında kalmasına kadar. Muzaffer Yiğit, Düzce Ulaşım A.Ş.’de yönetici. Daha önce de danışman statüsündeydi. Yığılca’da verdiği mücadele hakikaten çok büyük. Bugün gelinen noktada da o gezip tozma noktasından arta kalan pek de bir şey yok.” dedi.

‘O düğün senin, bu memleket benim gez babam gez’

Belediye maaşların bile zor ödenir hale geldiğini belirten Ünsal, “Belediye maaşlar bile kıl payı ödendi ödenmedi. Birçok insan da işten ayrılmış vaziyette. Yığılca için ‘makus bir talih’ derdik. Şu anda da Yığılca’da yaşayan insanların tespitine göre Yığılca, Rasim Çam’la makus talihin yaşarken, Rasim Çam o memleket senin, bu düğün benim gez babam gez diyorlar. Ve geziyor da. Merak ediyorum. Bu araç Muzaffer Yiğit döneminden alındığından bu güne kaç bin kilometre yol yapmış. Bu olay ortaya çıktığında insanların söylediklerinin mahiyeti de ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı.

Sarıkaya konusunun takipçisiyiz

Sarıkaya Mağarası ile ilgili konun takipçisi olacağını kaydeden Ünsal sözlerini şöyle tamamladı:

“Özellikle Sarıkaya Mağarası’na dikkat çekmek istedim. Orada yaşayan insanların hassasiyetlerinin bilinmesi noktasında çok ehemmiyet gerektiren bir hal var. Yatırım yapan herkes ülkeye katkı sağlıyor. Bu memleketin değer varlıkları da bu yatırımlardan etkilenmemeli. Bu yatırımlara heba edilmemeli. Çevre İl Müdürlüğü de bu konuda hassas. Muhtar işin takibinde. Biz de bu konuda herhangi bir gelişme olursa ilgililerle ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

banner844
Yorumlar (10)
Yığılcalı 2 hafta önce
Adam bir daha seçilemeyeceğini bildiği için sefasını sürüyor çimento fabrikasının yığılcaya gelmesi için Muzaffer yiğit gece gündüz çalıştı o zaman Muzaffer yiğit çevreye zarar vermeyecek diye toplantılar yapmıştı o fabrikanın bütün günahı Muzaffer yiğittindir
hasan 2 hafta önce
hımm demek size haber parası vermiyor haberi:))))
Sinan 3 hafta önce
Adam hayatında bir kez piyango yakalamış, neden gezmesinki, diyerleri sarayda sefa sürerken buda çaktırmadan turluyor,
AKP 3 hafta önce
Sayın Sadullah bey, Rasim çam i bırak
Düzce belediye başkanlığı başkan yardımcıliginda adı geçen. % 10 Beytullah
Sizde bizde biliyoruz. Adam eğer başkan yardımcısı olsun kim yaptıysa alsat komisyon yani ispatlanmayan niceleri % 10 Beytullah tüm personel bilir
Duzceli81 3 hafta önce
Adam zorla secilmediya yığılcalilar seçti onu.calismiyorsa seçmesinler onu. Gerçi bizim millete çalışan değil sırtına binen iyi geliyor. Örneğin mehmet keleş...
Xxx 3 hafta önce
Sizi kim yolladı oraya ne için gittiniz acaba ? Seçim yoklaması falan mi
Yığılcalı 3 hafta önce
Şunu söylemeliyiz bu çimento fabrikasını yığılcaya getiren kişi Muzaffer yiğittir o zaman bu halk karşı çıktı Muzaffer Başkan o dönem şu sistem bu sistem gelecek doğaya zarar vermeyecek dedi şu da bir gerçek Rasim çam yığılcaya çivi çakmadı makam arabasını kendisi kullanıyor araç çok geziyormuzaffer Başkan o aracı il dışına giderken kullanırdı
Tatar ramazan 3 hafta önce
Size ne... mehape düşünsün. O da biliyor bir daha secilemeyecegini. Ye babam ye...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
0
kar yağışlı