banner851

banner614

SAYILARI GİDEREK ARTIYOR!

banner619

Düzce'de sık tartışma konusu olan ve giderek yaygınlaşan işletme tabelalarında yabancı kelime kullanılmasına karşı çıkan esnaf konfederasyonu, "Belediyeler tabelalardan alınan vergilerde Türkçe ve yabancı tabela ayrımına giderek yeni fiyatlandırma yapmalı ve Türkçe tabela kullanımını özendirmelidir." çağrısı yaptı.

banner846
Gündem 30.10.2019, 16:13 01.11.2019, 11:06
3768
SAYILARI GİDEREK ARTIYOR!
banner844
Son yıllarda artış gösteren cadde ve sokaklardaki yabancı tabelaların kullanımını önlemek için acil tedbir alınması gerektiği bildirildi.
Bu açıklama, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den geldi. Palandöken, yaptığı açıklamada, "Son 2-3 yıldır ülkemizde yabancı tabela kullanımı yüzde 300-400 kat oranında artış gösterdi. Öyle ki özellikle Güneydoğu illerimizde Arapça tabelalar içerisinde Türkçe tabelaları arar olduk. Yabancı tabela kullanımına mutlaka sınırlama getirilmeli. Türkçe tabela kullanımı ise özendirilmelidir. Bunun için tabelada tamamen Türkçe karakter kullananlara vergi indirimi getirilmeli. Öte yandan yabancı tabela kullanımına hem boyut bakımından sınırlama getirilmeli hem de daha fazla vergi alınmalı.  Bu sayede Türkçe tabela kullanımı özendirilirken çevremiz de yabancı tabelalardan arınır." dedi.


“Vergi indirimi ile Türkçe tabela kullanımı özendirilmeli”
Son dönemde artış gösteren yabancı tabela kullanımının önüne geçmek için tabelalarda tamamen Türkçe karakterli kelime kullananlara vergi indirimi getirilmesini talep eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizin cadde ve sokaklarındaki çok sayıda iş yerinde yerli ürünler üretilip satılmasına rağmen dikkat çekmek amacıyla tabelalarda yabancı kökenli kelimeler kullanılıyor. Yabancı tabelanın kullanıldığı iş yerlerindeki ürünler sanki daha kaliteliymiş gibi bir imaj sergilenmeye çalışılıyor. Bu da yerli ve milli markalarımızı gölgeliyor. Markalaşmanın artmasına katkıda bulunmak için yerli tabela kullanımını özendirmek gerekiyor." diye konuştu.
"Tüm iş yerlerinde Türkçe tabela kullanılması sağlanmalı"
Öte yandan turizmdeki 70 milyon turist hedefini yakalayabilmemiz için de Türkçe tabela kullanımının büyük bir önem taşıdığının altını çizen Palandöken, "Tüm iş yerlerinde Türkçe tabela kullanılması sağlanmalı. Yabancı tabelaların kullanımına ise yeni düzenleme getirilmeli. Yabancı tabelaların boyutları standart hale getirilmeli ve belli bir boyutun dışına çıkarılmamalıdır. 70 milyon turist hedefi olan bir ülkede başta Arapça olmak üzere bu kadar yabancı tabela kullanılması hem turizm sektörünün gelişmesi, hem de ülkemiz adına olumlu bir gelişme değil. Çünkü bu kadar yabancı tabela kullanımı, bırakın turist sayısını arttırmayı gerilemeye neden olur. Tüm ticari müesseselerin kullandıkları tabelalar için yeni bir düzenleme yapılarak yabancı tabelalar standart hale getirilmeli ve vergi oranları arttırılmalı. Belediyeler ise tabelalardan alınan vergilerde Türkçe ve yabancı tabela ayrımına giderek yeni fiyatlandırma yapmalı ve Türkçe tabela kullanımını özendirmelidir. Aksi halde turizmde 70 milyon turist hedefine ulaşamayız. En önemlisi para bırakan ve ülke ekonomimize büyük katkı sağlayan turistleri de kaçırırsak o zaman son pişmanlık fayda etmez." şeklinde konuştu.
Yorumlar (21)
serdar gürlere cvp verene 2 yıl önce
arap sevici vatanımı verecez..Sende defol git onlarla beraber.senın gibi arap olsunda b.. yeter diyenleride istemiyoz..Araplardan nefret ettik....
CAN.D 2 yıl önce
RESMEN DÜZCE GITDIKCE GERI GIDIYO SU MANZARAYI CIRKIN GÖRÜNTÜYÜ GÖRDÜKCE BELEDIYE BASKANINI KINIYPORUM HICMI CALISMAZLAR ESKI BINALAR DÖKÜLÜYO REZILIK YA YIKILDI YIKILACAK E ALTYAPI ÜST YAPI BERBART OLURSA MANZARA NORMAL DÜZCE GERI FITESDE GIDIYO
CAN.D 2 yıl önce
cok cirkin görüntü su reklam kirliligine bakarmisin DÜZCEMIZE HIC YAKISMIYO BELEDIYE NE IS YAPAR ANLASILIRGIBI DEYIL DÜZCE OLMUS SANKI AFRIKA GÖRÜNTÜSÜ ALANYAYA GIDIYORUM BAMBASKA SANKI AVRUPA
ÖZ TÜRK 2 yıl önce
türkler bize göç etse asla ülkemize almayız hatta sınırda bi arazide bekletir ne yaparlarsa yapsınlar diyenlere neredeyse vatanı verecek satılmış türkler var aramızda.
ne mutlu türküm diyene 2 yıl önce
üzerimizdeki arap algısını kaldırmalıyız.Arap o kadar meraklıysan kendi tabelanı defol git ülkende kullan.Bu kadar kambur yeter..biz onlara muhtac kalsak ülkelerine almazlarmış..
hepsi gitsin. 2 yıl önce
elbiseli adamlar biçimsiz sakallı fırıncı gibi dolaşan tipler.türküz biz türk.Devlet bunları gönder.biz hiç birini istemiyoruz.Ülkesinde ne kadar kanun dışı adam var burda.arap yalamaları side onlarla beraber gidin.
Biz Türküz.. 2 yıl önce
nerde ne kadar işe yaramayan arap afgan ıraklı varsa burda iyileri zaten gitti..Dünyanın bizi arapla bir tutmasına engel olmalıyız..
Fahri Baba 2 yıl önce
Düzce'de 8646 Suriyeli 4672 Iraklı 2327 Afganlar Şehir dışından gelip göç eden 58000 bin kişi ne konuşuyorsunuz beee günaydın gitti gitti güzelim Yeşil Düzcem.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
parçalı az bulutlu