banner851

banner614

SEÇİM ÖNCESİ AF GELDİ!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen İmar Barışı Düzenlemesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzce'de yüzlerce mülk sahibini ilgilendiren imar barışı ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara yönelik bir anlamda “af” çıkartıldı. 81 il müdürünü çalıştayda toplayarak yeni düzenlemeyi anlatan Bakan Özhaseki, İmar Barışı’nı “Son 30 yılın en önemli olayı” olarak değerlendirerek,"Burada tertemiz bir sayfa açıyoruz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri olarak da bunu takip edeceğiz.” dedi. Ayrıca geçmişte Türkiye’de 13 farklı imar affının yapıldığını ancak bunların kalıcı bir çözüm getirmediğini sözlerine ekledi.

banner619
Gündem 25.05.2018, 11:43 26.05.2018, 13:26
8709

Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi
Bir süredir gündemde olan ve tüm Türkiye’de geniş bir kesimin yararlanması beklenen İmar Barışı Düzenlemesi geçtiğimiz günlerde Meclis Genel Kurulu’ndan geçmişti. Söz konusu düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlar ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından koordinasyonu yapılacak düzenlemeyle kayıt altında olmayan yapılar “Yapı Kayıt Belgesi” alabilecek.

İmar Barışı Çalıştayı’nda il müdürlerine düzenlemeyi anlattı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı konusunu Ankara’da düzenlenen Çalıştay’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürleri ile masaya yatırdı. İmar Barışı Çalıştayı’nda kısa süre sonra hayata geçirilecek söz konusu uygulamanın detaylarını il müdürlerine anlatan Bakan Özhaseki, İmar Barışı’nı “Son 30 yılın en önemli olayı” olarak değerlendirdi. Geçmişte Türkiye’de 13 farklı imar affının yapıldığını ancak bunların kalıcı bir çözüm getirmediğini belirten Bakan Özhaseki, İmar Barışı’nın aftan farklı olan yönlerini anlattı.

“Ruhsatla ilgili sorunlar var”
İmar Barışı Düzenlemesi’nden yararlanacak vatandaşların durumu hakkında önemli tespitlerde bulunan Bakan Özhaseki, imara aykırı yapılar arasında hazine arazisine inşa edilen yapıların da bulunduğunu söyledi. Özhaseki, “Önemli sorunlarından biri de vatandaş gelmiş hazine arazisi üzerine evini yapmış. İkincisi, zamanında, tapu tahsis belgeleri verildiğinde, ya müracaat etmemiş ya da zamanını kaçırmış. Ruhsatla ilgili sorunlar var. Vatandaş bildiği gibi eski usulle evini yapmış belediyeye de hiç uğramamış. Ruhsata aykırı olan eklentiler yapanlar var. Bunları yan yana getirdiğinizde ciddi bir sorun yumağı ortaya çıkıyor. Bizim tüm kapasitemizle çalışarak bunları kayıt altına almamız daha sonra da kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’de ne yapılabilecekse o konularda varımızı yoğumuzu ortaya koymamız lazım. Bunları yapmazsak görevimizi tam anlamıyla yerine getirmiş olmayız." dedi.

"Şehirlerin yaşanmaz hale geldiğini görüyoruz"
Yaşanan sorunlara değinen Bakan Özhaseki, "İmara aykırılıklar nasıl sonuçlar ortaya çıkarıyor diye baktığınızda, sosyal donatı alanlarının eksikliğinden dolayı şehirlerin yaşanmaz hale geldiğini görüyoruz. Bu durum İstanbul ve çevresinde daha belirgin hissediliyor. Arabaların park edileceği yer yok, yeşil alan yok, okul alanları sıkıntılı. Tüm bunlar karşımızda bir bela olarak duruyor. Birçok insan kamu hizmetlerinden yararlanmak konusunda kaçak hareket ediyor. Su ve elektrik gibi hizmetleri kaçak yollardan elde ediyor” açıklamalarında bulundu.

"Vatandaşlar kendi istekleriyle gelip başvuruda bulunacak"
Geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine gelen İmar Barışı kanununun detaylarına da değinen Bakan Özhaseki, vatandaşların bu düzenlemeden yararlanmak için kendi istekleriyle gelip başvuruda bulunacağını açıkladı. Vatandaşın beyanının esas alınacağını söyleyen Özhaseki, “Bir denetim firmasına tespit ettirmeye gerek yok. Vatandaş kendi yaptığı yerin şahıs arazisi mi yoksa hazine arazisi mi olduğunu bilir. İmara aykırı olup olmadığını da bilir. Beyan ettikten sonra altına bir tane de fotoğraf koysun, ne olduğunu bilelim. Bunu veren vatandaş konutlarda yüzde 3, iş yerlerinde ise yüzde 5 oranında parayı yatırdığı takdirde kendisine yapı kayıt belgesini verelim. Kaçaklık durumundan, kavgalı olmaktan, cezalardan kurtulsun. Kat irtifakına geçmek isterse iki misli bedel verdiği takdirde geçebilecek. Yıkım kararı para cezası varsa bunlar da düşecek." şeklinde konuştu.

"Aynı şekilde devam edenlerin hapis cezaları ertelenemeyecek"
Hazine üzerinde oturanlar için yapı kayıt belgesi alma esası bulunduğunun altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şöyle devam etti: "Müracaat ederek buranın satışını isteyebilir. Bakanlık vasıtasıyla oturduğu yer kendisine satılacak. Daha önceden bakanlık, belediyelere devrediyor, belediye de bu alanların satışını gerçekleştiriyordu. Şimdi bu formaliteler kalkıyor, vatandaş rayiç bedel üzerinden tapuyu alabiliyor. Bu düzenlemenin imar affından farklı olan bir tarafı var. En önemli tarafı, halihazırdaki durumu biz tespit ediyoruz sadece. Bu eline geçince vatandaş, ruhsat almış gibi gidip imarda ne varsa onu yapamayacak. Ya da yıkıp aynısını yeniden inşa edemeyecek. Eğer binayı yıkıp yeniden yapmak istiyorsa belediyeye müracaat edecek halihazırdaki mevzuat neyse ona uygun yapacak. Belediyeden ruhsat alarak ona göre işlem yapabilecek. Burada tertemiz bir sayfa açıyoruz. Bundan sonra aynı şekilde devam edenlerle ilgili Yargıtay Genel Kurulu’nun aldığı, hapis cezalarının ertelenemeyeceği gibi bir karar var. Burada sorumluluğu olan herkes direkt olarak hapis cezası alacak. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri olarak da bunu takip edeceğiz. Bundan sonra hiç kimse aynı şekilde devam edemez. Bu milli bir servet. Her isteyen üzerine istediği yapıyı inşa edemez.” ifadelerini kullandı.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (7)
Cem 3 yıl önce
Bizim suçumuz ne imarlı müstakil yaptık 20.000 tl nallandık. Biz keriziz desene.
Kalıcılı 3 yıl önce
Her şeye af geliyor. Depremzedeye af yok mu? Deprem konutlarınızda geri ödemelerine hükümetimiz af getirir inşAllah
X 3 yıl önce
Bu aflar yüzünden artık dürüst vatandaş olmaktan vazgeçiyorum.siyasetiniz batsın
depremzede 3 yıl önce
bide şu kalıcıkonutlar geri ödemesini affetseniz oyum size?
Dürüst adam enayi mi? 3 yıl önce
Yok imar affı, yok vergi affı, yok ceza affı vs vs bu gibi düzenlemeler ülkede dürüst bir şekilde vergisini vs zamanında ödeyip kurallara uygun yaşayanları cezalandırmaktır.
Aslan 3 yıl önce
Temiz sayfaya bak sen.işini düzgün yapanın günahı ne?
X-ray 3 yıl önce
Vatandas Kapici dan, zaman tuneline girecek Kaynasli'dan dunyaya geri donecek, guzel olmus aslinda boyle yerleri korumak saklamak lazim.