banner851

banner614

ŞEHİT AİLELERİ KISITLAMADAN MUAF OLACAK

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Ramazan Bayramı vesilesiyle “Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede şehit ailelerinin Ramazan Bayramı münasebetiyle şehitlik ziyaretleri sırasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağı belirtildi.

banner619
Gündem 11.05.2021, 17:00 12.05.2021, 14:52
1088

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Ramazan Bayramı vesilesiyle “Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, “ülkemizin bütünlüğü” ve “milletimizin birliği” için canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen aziz şehitlerin aileleri için dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin çok özel zamanlar olduğu belirtilirken, konunun titizlikle ele alınıp gerekli hassasiyetlerin gösterileceği vurgulandı.

Devlet olmanın temel sorumluluğu şehit ailelerinin bu haklı taleplerine, salgınla mücadele tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu ifade edilen genelgede, şu hususlar belirtildi:

-Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

-Bayram öncesinde valilik/kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm şehit mezarlarının bakım/onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

-Şehit aileleri kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

-Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda şehit ailelerinin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

-Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması için valilik/kaymakamlıklar tarafından il/ilçe müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

-Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek.

banner844
Yorumlar (1)
Vatandaş 5 ay önce
Güzel bir karar