banner851

banner614

ŞİDDET EĞİLİMLİ ERKEKLERE EĞİTİM

banner619

Düzce’de fiziksel ya da sözlü şiddete maruz kalan kadınların şikayetiyle birlikte hakkında tedbir kararı verilen erkeklere 'farkındalık' eğitimi verilecek.

banner846
Gündem 29.06.2021, 11:00
384
ŞİDDET EĞİLİMLİ ERKEKLERE EĞİTİM
banner844

Düzce’de kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla çalışmalar devam etse de son günlerde özellikle eşleri tarafından darp edilen kadınların sık sık haberlere konu olması bu toplumsal yaranın kolay kolay kapanmayacağını gözler önüne seriyor.

Bu önemli sorunla mücadele için dört koldan proje ve programlar hazırlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu kez şiddet eğilimli erkeklere farkındalık kazandırmak amacıyla "Aile İçi Şiddet Farkındalık Programı"nı hayata geçirdi

Son dönemde kadına şiddet olaylarının arttığı kentte kadına şiddet nedeniyle hakkında önleyici tedbir kararı bulunan erkeklere, söz konusu program kapsamında eğitim verilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık imzasıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Düzce İl Müdürlüğü’ne gönderilen "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" genelgesine göre, kadına yönelik şiddetle mücadeleye erkeklerin daha yoğun katılımını sağlamak üzere farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak, şiddetin önlenmesinde toplumsal farkındalığın arttırılmasını hedefleyen tedbirler alınacak.

Hakkında önleyici tedbir kararı bulunanların Aile Eğitim Programı'na katılımı sağlanacak. Şiddetin önlenmesinde erkek katılımını sağlamak için çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere tüm yaş grubundan erkeklere yönelik bilinçlendirme ve farkındalık artırma çalışmaları yapılacak.

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile memur, işçi ve işveren sendikaları tarafından erkek üyeler için kadın-erkek eşitliği, olumlu babalık tutumları, aile içi iletişim, kadına yönelik şiddetle mücadele gibi konularda eğitim ve seminer programları düzenlenecek.

Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde vatani görevini yapan erbaş ve erlerin de şiddetle mücadele sürecine katılımı sağlanarak, eğitim programlarına devam edilecek.

Olumlu babalık tutumları, aile içi iş bölümü ve şiddetle mücadeleye erkek katılımı gibi konularda görsel, işitsel ve sosyal medyada sürdürülecek farkındalık kampanyaları düzenlenecek.

Tüm illerde uygulamaya geçilecek

Hakkında önleyici tedbir kararı bulunan erkeklere, kadına yönelik şiddete ilişkin temel düzeyde farkındalık kazandırmak üzere yarım günlük seminer programı şeklinde başlatılan "Aile İçi Şiddet Farkındalık Programı"nın pilot uygulaması tamamlanacak. Bu kişilerin davranışlarında olumlu alışkanlıklar geliştirilmesi ve yaptığının suç olduğunu anlaması amacıyla başlatılan program, tüm illerde hayata geçirilecek ve hakkında önleyici tedbir kararı bulunan erkeklere farkındalık eğitimleri verilecek.

(ÖNCÜ HABER/AA)

Yorumlar (1)
uzm 1 ay önce
ezik erkeklere eğitim şart..kendi başına hayatta kalmayı beceremeyen dik duramayan erkeklere eğitim şart.bir kadın seni istemiyorsa diretmenin alemi nedir.git yoluna .onunlamı dünyaya geldin.sen öldürmekle en büyük namussuz olduğunun farkına var..o cennete sen cehhennemde yanmaya...