banner851

banner955

SİLAH KULLANMA YETKİSİNE SAHİP OLACAK

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile özlük haklarını düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Gündem 11.06.2020, 18:00 11.06.2020, 18:12
2848
SİLAH KULLANMA YETKİSİNE SAHİP OLACAK

Kanuna göre, çarşı ve mahalle bekçilerine en az 3 ay süreli temel ve hazırlayıcı eğitimler verilecek. Çarşı ve mahalle bekçileri, görevli oldukları mülki sınırlar içinde halkın istirahat, sağlık ve selametini sağlayacak.

Bekçiler, görev saatleri içinde görevlendirildikleri bölgede devriye hizmeti yürütecek, görev bölgeleri içinde bulunan konut, iş yeri ve araçlar gibi malların korunmasında sahipleri tarafından noksan alınan tedbirleri tamamlattıracak, şüpheli durum veya kişileri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek, kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi amacıyla genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri alacak.

Görev bölgelerinde araç durdurarak kimlik sorabilecek

Bekçiler, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek. Yardıma ihtiyaç duyduğu değerlendirilen, şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları, kimsesizleri, engellileri ve acizleri en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek bekçiler, büyük tehlike arz eden yangın ve su baskını gibi afetlerde mahalle sakinlerini derhal uyarmakla görevli olacak. Bekçiler, uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı veya kullanıldığından, kumar oynandığından ya da fuhuş yapıldığından şüphe edilen yerleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.

Zor ve silah kullanma yetkisi

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Haftalık çalışma süresi 40 saat olacak bekçiler, kolluk hizmet ve görevleri dışında her ne suretle olursa olsun çalıştırılamayacak.

Yorumlar (4)
tanal 2 yıl önce
mahmut tanal:çoban olmak bekçi olmaktan zor
Cafer 2 yıl önce
Önce Vatandaşla Nasıl konuşulur Diksiyon Eğitimi verin silah yetkisinden önce...
3.sınıf ülke 2 yıl önce
Sahi AB üyeliği ne zaman ses seda yok :) :)
Düzceli 2 yıl önce
Zaten havalarindan yanlarina yaklasilmiyo hepten havaya sokunda hep karıştırsinlar ortalığı
26
açık