banner851

banner614

ŞİMDİ DEĞİŞİM ZAMANI…

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, katıldığı “Sınır Ötesi Ticaret-Sınırsız E-İhracat Eğitimi” programında yaptığı konuşmada, pandemi süreci ile birlikte iş dünyasında; bir şirketin veya kurumun değişime ayak uydurmak için çabalar hale geldiğini vurguladı.

banner619
Gündem 18.01.2021, 16:19 18.01.2021, 16:25
2105
ŞİMDİ DEĞİŞİM ZAMANI…

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile Tradevalley.com’un işbirliğiyle düzenlenen Sınır Ötesi Ticaret-Sınırsız E-İhracat Eğitimi tamamlandı.

E-İhracat Eğitimi tamamlandı

Pandemi dolayısıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen eğitim programının açılış konuşmasını Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin yaptı.

Şahin konuşmasında şunları kaydetti: “Değerli katılımcılar, bildiğiniz üzere içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisi dolayısıyla birçok alanda yaptığımız toplantılarımızı çevrim içi sistemlere taşıdık. Bugün de dünyada trend olan elektronik ticaret ve elektronik ihracat konularını konuşmak üzere bir araya geldik. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası olarak konusunda uzman kişileri, üyelerimiz ve paydaşlarımızla bir araya getirerek iş süreçlerini geliştirmelerine destek olmaya gayret ediyoruz.”  

“Değişim hızla devam ediyor”

Koronavirüs salgını sürecinin iş dünyasında da yeni bir dönemin kapısını araladığını kaydeden Şahin,

“Pandemi döneminden önceki konuşmalarımda birçok kez değindiğim bir konu vardı. Mesleklerin ve iş kollarının değişeceğini, bazı mesleklerin önümüzdeki 5 yıl içinde yok olacağını, yerlerine yepyeni kavramlar ve çalışma şekillerinin geleceğini söylüyordum.

Yaşadığımız pandemi süreci, değişimi ve gelişimi hızlandırdı. Daha önce yüz yüze gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimizi, iş toplantılarımızı ve hatta yönetim toplantılarımızı dijital ortamlarda yapar hale geldik. Sanal fuarlar, sanal pazar yerleri, global ölçekli sanal pazarlar ve daha birçok kavram öngörülen süreden çok daha önce hayatımıza girmiş oldu. Gelişen süreç içerisinde ülkeler de ticaret anlayışlarını ve gümrükleme kavramlarını mecburi olarak değiştirmek ve güncellemek zorunda kaldı. Değişim hızla devam ediyor.” dedi.

“Girişimciliği seven, cesaretli ve kabiliyetli bir ülkeyiz”

“Türkiye olarak bu değişim ve gelişimin neresinde olacağız?” sorusu üzerinden açıklamalarını sürdüren Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, “Ülke olarak girişimciliği seven, cesaretli ve kabiliyetli bir ülkeyiz. Genç nüfusu yüksek, iş gücü kalitesi ve çeşitliliği olan, üretim kapasitesi geliştirilebilir ve daha da önemlisi popüler 3 lojistik sistemine de aşina bir ülkeyiz.

Devletimizin son gelişmeler ışığında almış olduğu ihracata yönelik tedbirler ve geliştirmeler sayesinde de girişimcilerimizin önü hayli açık. 15 bin Avro veya 30 bin Amerikan Doları’na kadar olan ihracat kalemlerinden vergi alınmıyor. Bu KOBİ düzeyindeki ihracatçılarımız için çok büyük bir gelişme. Global pazarlardaki rakipleri gibi KOBİ’lerimiz de ürünlerini nihai tüketicisine aracısız ve güvenle ulaştırabilecek.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)