banner851

banner614

ŞİMDİ GÖZLER DÜZCE’DE…

Alman otomobil devi Volkswagen’in siyasi nedenlerle Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçmesine karşılık geldi. Cumhurbaşkanlığı, makam araçlarının değiştirilmesi için bakanlıklara uyarı gönderdi. Şimdi gözler Düzce’de Volkswagen üretimi makam aracı kullanan idareci, siyasetçi, bürokrat ve meslek örgütü başkanlarında…

banner619
Gündem 26.01.2021, 10:51 26.01.2021, 12:15
8042
ŞİMDİ GÖZLER DÜZCE’DE…

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in ‘siyasi' nedenlerle Türkiye'de fabrika kurmaktan vazgeçmesine ‘karşılık' geldi. Sözcü’nün haberine göre Cumhurbaşkanlığı, birçok kamu kurumunda makam arabası olarak kullanılan başta Passat modeli olmak üzere yine aynı grup içinde olan Audi araçların değiştirilmesi için bakanlıklara uyarı yaptı.

MAKAMLARI DEĞİŞTİRİN

Alman otomobil devi, 2020 yılı içinde Manisa'da fabrika kurmak için çalışma yürüttü. Ancak bu fikirden önce pandemi nedeniyle daha sonra ise Türkiye'deki ‘siyasi' durum nedeniyle vazgeçildi.

Volkswagen'in tepe yöneticisi Herbert Diess, Türkiye'de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme nedenlerinden birisinin ülkemizdeki siyasi durum olduğunu açıkladı.

 Manisa'da geçen yıl inşasına başlaması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araçlık kapasiteye sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam etmesi öngörülüyordu.

Volkswagen'in fabrikadan ‘siyasi' nedenle geri adım atmasına hükümet kayıtsız kalmadı. SÖZCÜ'nün edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı, bazı bakanlıklara Passat başta olmak üzere Audi'ye ait araçların makam arabası olarak kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Alman malı makam araçlarının peyderpey değiştirilmesi istendi. Kamuda kullanılacak yeni araçlar için marka önerisi yapıldı. Renault'a öncelik verilmesi ayrıca Ford ve Toyota marka araçların da kamuda kiralanması istendi.

Üst model kiralamalarda Renault Talisman ve Ford Mondeo modellerin tercih edileceği öğrenildi.

KAMUDA 115 BİN MAKAM ARACI VAR

Türkiye'de kamuda halen 115 bin makam aracı bulunuyor. Bu rakam Fransa'da 65 bin, İtalya'da ise 29 bin.  Sadece 2019 yılında kamunun taşıt kirası için devletin kasasından  537 milyon 706 bin TL para çıkmıştı. Türkiye bu alanda dünya lideri.

(Sözcü)

banner844
Yorumlar (16)
YAVUZ0881 8 ay önce
Yahu hiç mi şuur akıl izan kalmadı mı bu ülkeyi yönetenlerde yada bunların danışmanlarında tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok misali çokta umrunda wolkswagen in
düzceli 8 ay önce
ERTAN ÇOK ÜZÜLECEK YENİ ALMIŞDI DAHA YAZIK
yazık 8 ay önce
Çok basit, ülke geneli olarak kamu araçlarını iptal edin,
müdür dü - yardımcısı idi - çaycısı derken, baksana dünya lideriyiz kamu araç dağılımında, bizim paramız ile alınan arabalar, herkes kendi arabasını kullansın, hatta daha iyisi toplu taşıma sistemi ayarlansın...
Yorumcu 8 ay önce
Bahaneye bak.yedik devam edin.arabalari daha luksuyle degistirmek icin neler uyduruyorlar.Neykis frandiz atabalari alacajlarmis.sanki macronla kavga eden benim.ina da kizip seneye amerikan arabalari alirsiniz artik
Şampiyon 8 ay önce
Bu haber şakadadır diye düşünüyorum . Hepsi Alman zaten Mercedes , volswagen , Audi
"Aziz Türk Milleti 8 ay önce
Bakın bu kriz ortamında çok önemli bir tartışma bu :) Gerçi Reis COVID-19'dan kapanan tek bir dükkan yok demişti ya neyse :) Fransız markaları boykot etmiyor muyduk bu arada?
nsm 8 ay önce
bu arkadaslar neyden dönmediker ki son 19 senede? ben artik yetisemiyorum bunlarin dönüslerine.
AUDİ ye razıydık 8 ay önce
Sanki audiyi satıp ford alacaklar, roys roys almazlarsa ii
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın