banner851

banner614

ŞIRALIK VE KASAP KÖYÜ SULAR ALTINDA!

banner619

Düzce'de etkili olan kar yağışının ardından eriyen karlar, merkeze bağlı Şıralık Mahallesi'nden geçen Devlet Su İşleri kanalında taşkına neden oldu. Metrelerce yükselen kanal suyu birçok ev ve tarlayı sular altında bıraktı. DSİ'nin hiçbir tedbir almamasını eleştiren mahalle sakinleri, çareyi Düzce Belediyesi'nden yardım istemekte buldu. Şıralık gibi Kasap Köyü'nde de yollar dereye döndü.

banner846
Gündem 12.02.2020, 11:56 13.02.2020, 10:44
6268
banner844
Düzce'de her etkili yağmur ve kar yağışı sonrası aynı çileyi çeken Şıralık Mahallesi sakinleri bu kez isyan etti. Eriyen karlarla birlikte mahallenin ortasından geçen Devlet Su İşleri Müdürlüğü'ne ait kanal taştı.


Yollar, evler, tarlalar sular altında
Taşkın yolları, tarlaları, evleri sular altında bıraktı. Ekili fındık tarlaları göle döndü. Evlerini su basan vatandaşlar, kendi imkanları ile suları boşaltamayınca Düzce Belediyesi'nden yardım istedi. DSİ sorumluluğunda olmasına karşılık müdürlüğün hiçbir çalışma yürütmediği Şıralık Mahallesi ve Kasap Köyü'nde Düzce Belediyesi ekipleri tahliye çalışması yaptı.


"Ne bir tedbir var ne de taşkın önleyici çalışma"
Fındık tarlası taşkın yüzünden büyük zarar gören Şıralık Mahallesi sakinlerinden Hüseyin Gümüş, her yağışlı havada bu sıkıntıyı yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:"30 yıldır bu kanal mahallemizden geçiyor. Ancak ne bir tedbir var ne de taşkın önleyici çalışma! Sürekli taşkın oluyor. Tarlamda zarar büyük. Gerekli yerlere şikayetlerimi yapacağım. Devletin en üst makamına bu yaşadığımız çileyi anlayacağım."


"DSİ'den kimse gelip burayla ilgilenmiyor"
DSİ su kanalının 30 yıl önce yapıldığı şekilde kaldığını çevresinde 'Kanala girmek yasaktır' tabelası dışında hiçbir güvenlik önlemi olmadığını belirten Gümüş, "Yazın çocuklar kanal giriyor. Boğulma olayları yaşanıyor. Etrafına set yapıp önlem almıyorlar. DSİ'den kimse gelip burayla ilgilenmiyor." dedi.


Kasap Köyü'nde de aynı mağduriyet
Öte yandan Şıralık Mahallesi gibi kanalın geçtiği merkeze bağlı Kasap Köyü de taşkın mağduru oldu. Düzce Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde eriyen kar ve yağmurla debisi yükselen kanal suyu yolu dereye çevirdi. Bazı evlerin bahçesi gölete döndü. Köy sakinleri el birliği ile suyun yönünü değiştirmek için mücadele verdi.


Gelen ihbar üzerine harekete geçen Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de sorumluluk alanı olmasa da köyde çalışma başlattı.Tüm bu sıkıntılar yaşanırken, Düzce Devlet Su İşleri 55. Şube Müdürlüğü'ne bağlı tek bir araç ya da personelin olmaması tepkileri katladı.
Yorumlar (10)
Allahverdi 1 yıl önce
DSI belediyenin dereboyuna yaptigi dukkanlari yikar,düzce melen deresi suyunu bedavadan Istanbul belediyesine peskes ceker müdürler sallar basi alir maasi
Düzceli 1 yıl önce
DSİ su borcu olan çiftçinin malını haciz ediyor ya, bundan büyük iş mi var...
Vatandaş 1 yıl önce
Yaşadığı şehrin coğrafya cahilleri...
yolcu 1 yıl önce
DSI ve diger kamu kurumlari sel olmadan once bakar. sonra islah yapar.tesekkur bekler.yazin esmahanim koyu ornektir.onceden dere islahi yapilsaydi o canlar yitmezdi. sonra bol nutuk dinleriz.
????? 1 yıl önce
Su kanalı taşkın koruna yapısı değildir. Dolayısıyla o kanalın taşması normal, iddaa ile hebercilik olmaması lazım.
Servisci 1 yıl önce
Yol yok asfalt yok bu kadar çok kullanilan bi yolda ne belediye ne muhtar kimse bişeye el atmiyo burda oturanlarda bi değişik sizin muhtariniz yokmu baski kursaniza yollar igrenç
VATANDAŞ 1 yıl önce
DSİ MÜDÜRÜ HEMEN GÖREVDEN ALINMALI BENCE...
okur 1 yıl önce
sizin haber anlayışınıza gerçekten hayret ediyorum
Kasap köyü neresi acaba? Bi zahmet cevap verebilecek misiniz? Düzce köy isimleri listesinde böyle bir köy yok açıp bakarsanız valiliğin sayfasında görürsünüz?????
vatandaş 1 yıl önce
Başkan sen yoktun Kasapköyü vardi ....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın