banner851

banner614

SON KARAR: YIKILACAKLAR

banner619

Düzce’de 30 Mart’ta iskan alma süresi dolan hasarlı binalar için afet riskini önleme yasası beklenirken, binaların akıbeti ile ilgili son açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dan geldi. Bayraktar, kentsel dönüşüm yasasının önümüzdeki hafta Meclis'ten geçeceğini söyleyerek, "Vakit kaybetmeden depreme dayanıksız binalar yıkılacak, bir saniye bile beklemeye tahammülümüz yok " dedi. Bayraktar, yıkımın ilk yapılacağı iller arasında Düzce’yi de saydı.

banner846
Gündem 13.04.2012, 16:33
117
SON KARAR: YIKILACAKLAR
banner844

Hasarlı binalar konusuna son noktayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar koydu. Bayraktar,  "kentsel dönüşüm projesi"nde sona gelindiğinin söyledi.  Bayraktar, "Yasanın ana ekseni çıktıktan sonra vatandaş kendi yapacak. Ortamı iklimi oluşturuyoruz, gücü yetmezse devlet yardım edecek. Kira kredi desteği her türlü desteği vereceğiz" dedi. Bakan Bayraktar, "Vakit kaybetmeden depreme dayanıksız binaların yıkımına başlayacağız, bir saniye bile beklemeye tahammülümüz yok" dedi. Erdoğan Bayraktar, "Hangi belediye başarılı ve halkı ikna ettiyse oradan başlayacağız. İstanbul, Bursa, İzmir Düzce oradan doğuya doğru gideceğiz" şeklinde konuştu.
Düzce’de, hasarlı binaların onarılması ve iskan verilmesi ile ilgili olarak verilen süre 30 Mart’ta dolmuştu. Bu sürenin ardından binalara verilen kamu hizmetinin kesileceği söylendi ancak harekete geçmek için afet riskini önleme yasasındaki düzenlemenin bekleneceği bildirildi. Binaların yıkılıp yıkılmayacağı konusunda ise son karar bakanlıktan çıktı ve hasarlı konutlara kesinlikle taviz verilmeyeceği açıklandı.

 Haber; H. İŞCAN

Yorumlar (0)