banner851

banner614

SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

Samsun Barosu ev sahipliğinde düzenlenen ve Düzce Baro Başkanı Avukat Azade Ay'ın da hazır bulunduğu 12. Karadeniz Bölge Başkanları Toplantısı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, "Toplumun hemen hemen her kesiminin şiddet sarmalından nasibini aldığı bu dönemde avukatların da fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını üzülerek görmekteyiz." denilerek, gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması çağrısı yapıldı.

banner619
Gündem 04.12.2017, 16:04 06.12.2017, 10:58
778

Samsun Barosu'nun ev sahipliğinde geçtiğimiz günlerde kentteki bir otelde düzenlenen 12. Karadeniz Baro Başkanları Bölge Toplantısı'nın sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşıldı.

Barolar Birliği Genel Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yanı sıra Düzce Baro Başkanı Azade Ay'ın da aralarında bulunduğu 18 baro başkanının katıldığı toplatının sonuç bildirgesinde, demokratik sistemlerin gücünü hukuk devletinden aldığı, hukuk devletinin ana prensibinin ise adil yargılanma hakkı olduğu vurgulandı.

Etkin, bağımsız, tarafsız bir yargının olmazsa olmazının etkin savunma olduğu kaydedilen bildirgede özetle şunlar kaydedildi:

"15 Temmuz sonrasında gelinen bu süreçte çıkarılan OHAL uygulamaları ve KHK'larla sürdürülen yönetim biçimi ve liyakat ilkesinin terki yargılamalarda maalesef adil yargılanma ilkesini  zedelemektedir. Dönem itibariyle adil yargılamanın olmazsa olmaz ilkelerinden kanunilik ilkesi, masumiyet karinesi  gibi ilkelerden vazgeçilmiştir. Sorun şu ki adil yargılanma ilkesinin zedelenmesi ancak gerçek suçluların aklanmasına neden olacak, bu durum sadece ülkemizin ve milletimizin bekasını tehdit eden terör örgütlerinin işine yarayacaktır.

Toplumun hemen hemen her kesiminin şiddet sarmalından nasibini aldığı bu dönemde avukatların da fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını üzülerek görmekteyiz. Ülkemizde düzenli ve sürekli şekilde artış eğilimini gösteren şiddetin sebeplerini tespit ve ortadan kaldırılmasına yönelik etkin çalışmalar yürütülmeli, aynı zamanda avukatlara yönelen şiddetin sosyolojik, psikolojik, ekonomik boyutlarının incelenmek suretiyle kaynağına inilerek, gerekli tedbirler ivedilikle alınmalıdır.

Avukatlık Yasası'nın toplumdaki sorunları çözmeye yönelik vatandaşlarımız yararına alternatif çözüm yolu sunan Avukatlık Kanunu 35/A maddesinin etkin bir şekilde uygulanmasına hız ve etkinlik kazandırılmalıdır. Bu yolun adaletin hızlı ve etkin kullanımında diğer ihtiyari alternatif çözüm yollarından daha hızlı daha ekonomik ve etkin olduğu da bilinmelidir."

Haber: C. ÜSTÜNER 

banner844
Yorumlar (1)
VATANDAŞ 4 yıl önce
Şiddet iyidir de ; ölçüsünü bilmeli, ayarını kaçırmamalı !!! Kalemin kılıçtan keskin olduğu yani, avukatların uydurup yazdığının doğru kabul edildiği ülkede şiddet daha doğru çözümdür. Çünkü, memleket avukatların dalaverelerine teslim olmuş