banner851

banner955

SÜRÜCÜLERİN DİKKATİNE

Vatandaşların trafikte sıklıkla yaşadığı sorunlardan birisi haline gelen ve sürücülerin neredeyse bir dakika içinde üç ceza birden almasına neden olan sıkıntı sona eriyor. Yapılan yeni düzenlemeyle arka arkaya kural ihlali yapan ve radara yakalanan sürücülere yazılan cezalar artık "tek bir ceza" olarak gönderilecek.

Gündem 05.06.2017, 16:54 07.06.2017, 11:29
8409

Intertraffic İstanbul Fuarı kapsamında TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, Erzurum Milletvekili, Intertraffic İstanbul Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı moderatörlüğünde düzenlenen “Ulaşım Sistemlerinin Türkiye’deki Geleceği” başlıklı panelde konuşan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, Temmuz ayında otoyollarda devreye girecek ortalama hız tespit sisteminde, birden fazla tespite tek ceza kesileceğini söyledi.

Gelen sorular üzerine sözlerine, vatandaşlardan gelen haklı tepkiler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından geçtiğimiz yıl durdurulan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES)’ten bahsederek başlayan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, “Gazetelere yansıyan konular vardı. Belediyelerin kurduğu sistemlerde bazı usul hataları oldu. Vatandaşın mağdur edildiği görüldü. Bakanımız tarafından müdahale edildi. Usul ve esaslar değişti. Şimdi kamu yararı esas alınarak yeniden işlemeye başlayacak” dedi.

“Trafik kazalarını azaltmak için emniyet güçleri olarak görünürlülüğümüzü artırıyoruz. Bu da yetmiyor teknolojiyi kullanıyoruz. Her sürücünün başına trafik polisi verme imkanımız yok” diyen Akdeniz, “ Daha önce bir dakika içinde 3 anlık hız tespitinden vatandaşlarımızın 3 ayrı ceza aldığı görüldü. Bu vicdanen doğru değildir. Bizim derdimiz vatandaşı devlete küstürmek değildir. Mümkünse ortalama hız yapacaksınız. Kural ihlalini alışkanlık haline getiren varsa bir defa ceza kesilecek. Örneğin 100 km’lik bir yolda 10 km’de bir anlık hız tespiti yapılacak” dedi.

Yorumlar (8)
Nuri koca 5 yıl önce
Kalıcı konıtlar bağlantı yoluda 90 km olmalı. Sürücü kurslarını bahane edip 70 km de ısrar etmeyin. Sürücü Kursları çam köy kaynaşlı çevre yoluna alırlarsa çok iyi olur
düzceli 5 yıl önce
Köy yolunda 25km ile giden fakirin traktörüne ceza.Belediyenin önünde kaldırımı kapatan zenginin mersedesine izin. Yok böyle bir dünya.Allahım aklımı alma.
araca arkadan yanaşana ce 5 yıl önce
evet bir de araçlara arkadan aşırı yaklaşanlara ve lüzumsuz korna çalana da ceza istiyoruz!!!
5 yıl önce
Trafik birdek hıza bakıyor(paraya)diger trafik ihlalleriyle ilgilenmiyor plakayı veriy adam beni yolda dograyacak diyorum araç polisin önünden geciyor ve durdurulup sormuyor bile bu eds ve kameralar ne işe yarıyor.hala işini yapmıyor trafik
Chief 5 yıl önce
Düzgün çalışan bir elektronik denetleme sistemi çok faydalı ve gerekli. Düzce için tek sıkıntı D-100'deki 70km/h hız sınırı. Yaya erişimine neredeyse tamamen kapalı olan bu yolda hız sınırı 90 km/h'ye çıkarılmalı.
vatandaş 5 yıl önce
ilk defa bu kadar mantıklı bi yorum okudum, tebrikler arkadaşım...
muharrem 5 yıl önce
otabanmı orası ışıkları nasıl kontrol edecen ....yap adam gibi çevre yollarını transit geçişleri ver oraya şehri rahatlat...
mustafa 5 yıl önce
neyi