banner851

banner614

TALİMATI ERDOĞAN VERDİ

51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. O ilin belediye başkanı ilin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak. Sınırlardakiler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri en yakın ilçe ile birleşecek ya da kapanacak. Köylerdeki yapıların iskân problemi çözülecek.

banner619
Gündem 13.01.2018, 13:48 15.01.2018, 09:00
4674

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdiği hizmetlerde yaşanan yetki karmaşası nedeniyle, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını vermişti. Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı ve Erdoğan’a ya yapılacak sunumdan sonra Meclis’e geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak.

SEZER VETO ETMİŞTİ
AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, belediye başkanı aynı zamanda o ilin belediye meclisinin başkanı olamayacak. Meclis içinden başka biri başkan seçilecek. AK Parti kurmayları, düzenlemenin gerekçesini “Türkiye’de artık hükûmetler parlamentodan çıkmayacak. Ama belediyelerde hâlen belediye başkanı belediye meclisinin de başkanı. Bu yapısal bir sorun. Yeni sistemde, meclis başkanı meclis içinden seçilebilir. Belediye başkanı aynı zamanda meclis başkanı olmamalı. Buna karar vereceğiz. Bunu 2004’te de tartışmıştık. O gün yapılamadı. Doğru olan, kendini denetleyen bir yapının başında başkan olmamalı. Yine 2014’te merkez-yerel yetki paylaşımında da yerele yetki verildi. Ancak merkezin sahadan çekilmesi düzenlemesi o dönem Sezer tarafından veto edildi. Bunlar da yapısal sorun. Müzakere ediyoruz. Merkezin yetkileri ile ilgili de bir uyum düzenlemesi yapılabilir” şeklinde açıkladı.

51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. AK Parti kaynakları, doğru olanın şehrin tek elden planlanması olduğunu belirterek, “Belediyelerde farklı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarının çerçevesi tam çizilmeli. Tek elden plan yapılmalı” görüşünü dile getirdi. İl özel idareleri de kapatılacağı için buralardaki tüm kaynaklar il belediyelerine devredilecek.

PERSONEL GİDERİ HİZMETE...
Yeni düzenleme ile sınırlardaki stratejik olan beldeler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri ya en yakın ilçe ile birleşecek, ya da kapatılacak. AK Parti kurmayları, daha önce de yüzde 90’ı belde belediyesi olmak üzere bin 800 civarında belediyenin kapatıldığını hatırlatarak “Bir belde belediyesinde en az 9 personel var. Başkan ve şoförü ile birlikte 11 oluyor. Yıllık gideri bir buçuk milyon lira. Bu parayı oraya hizmet için götürmek daha doğru olur” değerlendirmesini yaptı. Bütünşehir uygulamasına geçildikten sonra 51 ildeki binlerce köydeki yapılarda yaşanan ruhsat ve iskân problemi de çözülmüş olacak. (Kaynak: Türkiye Gazetesi)

Yorumlar (20)
vatandaş 4 yıl önce
büyük bir holding sahibi olsanız alt unsurlarınızı nasıl yönetmek isterdiniz tek kişiye hesap sorarakmı? yüzlerce kişiye hesap sorarakmı.
Osman 4 yıl önce
Beyköy ilçe olmasını istiyoruz 2.organize sanayi bölgesi ile turizm ve daha güzel olur beyköy ilçe olsun artik
İ.ALTUN 4 yıl önce
İktidarın son çırpınışları.Amaç hizmet değil,seçim kazanmak.Toplumlar hak ettikleri gibi yönetilir.
nsm 4 yıl önce
bu ak arkadaslar icin vatan sadece bir arazi parcasidir ve orada at oynatabilmeleri icin secim kazanip iktidarda kalmak zorundalar. bu oyunlari hep oynayacaklar. beyköy belde olmayi kaybedecekmic, inanin hic umurlarinda bile degil. bunu bilin.
Sahis 4 yıl önce
Yerinde bir karar eğer gerçekleşirse devletimiz büyük kar eder birde merkez mahalle muhtarlıkları kalksa devletin bütçesi guclenir
Vatandaş 4 yıl önce
Olsun beyköyü mahalle tabi geç kalındı bile
Akıl 4 yıl önce
İşte bu ya heryere belediye hükümet konağı kaymakam vb amir memur ne gerek var birleştirin 50 km çapındaki her yer bir tek bir merkezden yönetilmeli ve yönetenler de hukuk mezunu kamu yönetimi mezunu yüksek bilgili kişilerce yönetilmeli.
çok yerinde bir karar 4 yıl önce
Çok isabet olur. Köyden bozma yerlere lüzumsuz yere belediye kuruluyor. Her yıl dünyanın masrafı, makam otosu, faturası, maaşı boş yere ödeniyor. Buraların mahalleye çevrilip merkez belediyeye bağlanması en doğru karardır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın