banner851

banner614

TAPUDA YENİ DÖNEM: WEB-TAPU

banner619

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Web-Tapu Sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Tapu ve Kadastro İl Müdürü Atilla Eren, E-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek uygulamada, vatandaşların taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da incelemesi için yetki verebileceğini söyledi.

banner846
Gündem 15.05.2018, 13:25 15.05.2018, 18:52
2841
banner844

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahiplerinin taşınmazlarını, tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği Web-Tapu Sistemi’ni hayata geçirdi. "Taşınmazınızı evinizden yönetin” sloganı uygulamaya konan yeni sistemle birlikte tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web-tapu aracılığıyla yaparak tapu müdürlüğüne gitmeden işlem sürecini başlatabilecek.   

Düzce Tapu ve Kadastro İl Müdürü Atilla Eren, bugün makamında düzenlediği basın toplantısı ile yeni sistem hakkında bilgiler verdi.

Wep-Tapu Sistemi nasıl işliyor?
Wep-Tapu Sistemi’ne girişin E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapıldığını belirten Eren, sistem ile getirilen yenilikleri şöyle anlattı:

“Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir. Tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesi için yetki verebilir. Vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilir. Böylece vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler başlatılarak, son aşamaya getirilmiş olur. Web-tapu kullanılarak malik, emlakçılara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir veya verdiği yetkiyi kaldırabilir. Web-Tapu Sistemi’nde, tüm aşamalardan vatandaşlarımız SMS ile bilgilendirilmektedir. Tapu müdürlüklerince Web-tapudan gelen başvurular ilgili memura havale edilir. Memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra ilgilisine tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir. Vatandaş, gerekli ödemelerini elektronik ortamda yaparak, belirlenen saatte tapu müdürlüğüne giderek işlemi tamamlar. Ayrıca Web-tapu ile vatandaşlar, bizzat gelmeden taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis eder veya kaldırabilir. Böylece sahtecilik girişimlerine karşı önemli bir tedbir alınmıştır.”

“Tapu müdürlüğüne gitmeden taşınmazlarınızı yönetin”
Yeni sistemi “Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri bir uygulama” olarak özetleyen Düzce Tapu ve Kadastro İl Müdürü Atilla Eren, şunları kaydetti:

“Web-tapu, vatandaşlarımızın ve emlakçıların; tapu maliki ile yetki verilen kişilerin, tapu bilgilerini inceleyebildiği, tapu malikinin bizzat tapu müdürlüğüne gelmeden vekaleten işlem yapılmamasına yönelik beyan tesisi ile terkinim yapabildiği, elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yaptığı,
tüm bilgileri sms ile alabildiği başvurusunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebildiği, harç ve döner sermaye bedelini elektronik ortamda ödeyebileceği bir sistem olarak hayata geçirilmiştir.”

Haber: C.ÜSTÜNER

 

Yorumlar (12)
Selim 3 yıl önce
Hacizli hisseyi bana soylemediniz satin aldirttiniz..bir aylik kazancimi coluk cocugumun rizkini elaleme yedirttiniz..Allah sizi bildigi gibi yapsin..
AğZı olan konuşuyor 3 yıl önce
hepiniz atmaca gibi laf söylemek için bekliyosunuz.personel azlığını personelin iş yükünü düşünen yok canla başla çalışıyorlar ellerinde geldiğince insanlara yaranmaya çalışıyorlar.Üstleri ne söylerse onlard onu yapmak zorunda
haha 3 yıl önce
DZCEYE YENİMİ GELMİŞ,KAÇ SENE OLDU KİME NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ.BE
Ahmet 3 yıl önce
Bu konudan baseden acaba adilmi kim ne yaptığı belli değil kartal ın adamı müslüman adil olsun
hasan 3 yıl önce
mantıklı
ALİ 3 yıl önce
İlgisiz alakasız bir yönetim, Kamu Hizmet Standartları kapı da asılı satış, İpotek 45 dakika, adamı olan aynı gün, olmayana KAÇ GÜN?
NERDE 3 yıl önce
Kartalların müdürü işini yapan müdür lazım ne olup bittiği belli değil adamcılık ayrımı değil eşitlik istiyoruz
mehmet 3 yıl önce
sayın müdür o dediginiz işlemler kaç senedir var önemli olan tapu dairesini yönetebilmek herkez ayrı telden çalıyo tapuya biraz sahip çık çıkamıyosan bırak cıkan birimne senmisin müdür yoksa başkalarımı yani kısacası bırak?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
hafif yağmur