banner851

banner614

TARİH AÇIKLANDI

banner619

Melen Baraj Havzası'nda su kalitesinin arttırılması amacıyla baraj havzası içinde bulunan ağaçlar sahadan temizleniyor. Akçakoca Orman İşletme Müdürü Zafer Ekinci, 50 kişilik ekip tarafından yürütülen kesim işlerinin 2018 yılı Nisan ayında bitirilmesinin planlandığını belirtti. Ayrıca barajın yıl sonunda su tutmaya başlayacağını açıkladı.

banner846
Gündem 06.11.2017, 17:43 06.11.2017, 18:18
5839
banner844
İstanbul’un 2071 yılına kadar su ihtiyacını sağlayacak olan Melen Barajı Projesi için bir yandan inşaat çalışmaları devam ederken, bir yandan da havza su akışına uygun hale getiriliyor.

Çalışmalar kapsamında yapımı süren baraj havzasında bulunan ve su altında kalacak olan ormanlık alanlar ile sahipli araziler üzerinde bulunan fındık, ağaç ve diğer diri örtünün kesilerek sahadan uzaklaştırılıyor.

Yıl sonunda su tutmaya başlayacak!
Yıl sonunda su tutmaya başlayacak olan baraj havzası içinde bulunan ağaçların sahadan temizlenerek su kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmaları yerinde inceleyen Akçakoca Orman İşletme Müdürü Zafer Ekinci, yaklaşık 20 gün önce başlanan ve 50 kişilik ekip tarafından yürütülen kesim işlerinin hızlı bir şekilde devam ettiğini ve 2018 yılı Nisan ayında bitirilmesinin planlandığını belirtti.

Türkiye'nin en büyük su temini girişimi
Öte yandan Melen Çayı'ndan İstanbul iline boru hatlarıyla su getirme çalışması olan Melen Barajı Projesi, Türkiye'nin en büyük su temini girişimi özelliğini taşıyor. 2040 yılında İstanbul'un nüfusunun 17 milyon, yıllık su ihtiyacının da 1997 hm³/yıl olacağı tahmin edilirken, 1997 yılında DSİ tarafından hazırlanıp, 2001 yılında inşaatına başlanan projenin ilk etabı 20 Ekim 2007'de uygulamaya geçirildi.

Haber:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (6)
Müdür 4 yıl önce
EVET HAKLISINIZ NEDEN SİYASETCİLER DÜZCEYE YATIRIM YAPMADIĞINI KÖY GİBİ KALDIĞINI ANLAYACAKSINIZ iSTANBULU SULAMAK İÇİN GELECEKTE DÜZCE OVASI SULAR ALTINDA KALACAK 30 YILLIK PROJE. YATIRIM YAPILIRSA DEVLETİN PARASINA YAZIK . O CEP DOLDUR.
teslak yorumcusuna 4 yıl önce
melen nehri koca ovayı doldurmaz.suyun potansiyeli az.verimi yüksek ve kaliteli olan ova boşaltılıp tarıma ayrılmalı idi.verimli arazimiz zaten az.onlarıda betonlaştırıyoruz.yazık oldu düzce,sakarya,bursa vb gibi verimli topraklara.
fırat 4 yıl önce
Diyarbakır dan yazıyorum ,eğer imkanım olsaydı temel ,yol için kazılan bütün o 1. sınıf toprakları buraya ,taşlık arazilere taşırdım .Ancak kayıp edince değerini anlayacaksınız ama çok geç olacak.
faydalı 4 yıl önce
iyi güzelde istanbulun su ihtiyacı karşılayın ama bunun düzceye ne faydası var?
ilimirfan 4 yıl önce
İleriyi gören Konuralp'e doğru ufaktan ufaktan yerleşmenin yollarını arar.Demedi demeyin.Ova uzun vadede sıkıntı!
Teslak 4 yıl önce
Bence ova tamamen baraj olarak kullanılmalı. Şehir de Konuralp ve kalıcı konutlara doğru kaydırılmalı.