banner851

banner614

TARİH AYNI ADI DEĞİŞTİ

banner619

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun "Kutlu Doğum Haftası' tartışmalarıyla ilgili kararını açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kutlu Doğum'un 14-20 Nisan'da icra edilmeye devam edileceğini söyledi.

banner846
Gündem 18.05.2017, 14:43 18.05.2017, 18:13
2477
banner844

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin Fetullahçı Terör Örgütü ile (FETÖ) irtibatlandırılmasının diyanet ve ilahiyat camiası ile milleti derinden yaraladığını belirterek, "Kutlu Doğum Haftası, O'nun (Hz. Muhammed) sünneti, sireti, yüksek ahlakı ve evrensel mesajının ilmi etkinliklerle anlatıldığı bir Siret Haftası'na dönüştürülerek, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da 14-20 Nisan tarihleri arasında icrasına devam edilmelidir." dedi.

FETÖ İLE İLİŞKİLENDİRİLMESİNE SERT TEPKİ
Kutlu Doğum Haftası'nın asrın fitnesi FETÖ ile irtibatlandırılmasının başta diyanet ve ilahiyat camiası olmak üzere milleti derinden yaraladığını aktaran Görmez, "Akıl, vicdan ve izan dışı bu iddia aynı zamanda tarihi gerçeklere de aykırıdır. Bu hafta, asırlardır 12 Rebiulevvel'de idrak edilen Mevlit Kandili'nin bir alternatifi değil Hz. Peygamberin sireti, sünneti ve evrensel mesajını anlamak ve hayata geçirmek gayesiyle uygulamaya konulmuş ilmi ve kültürel faaliyetler bütünüdür." ifadelerini kullandı.

14-20 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA İCRA EDİLECEK
Görmez, şöyle devam etti: "Esas amaç, Hz. Peygamberin hayat veren çağrısının daha geniş kitlelere ulaştırılması olunca, bu etkinlik için tüm eğitim kurumlarının ve halkımızın yoğun bir şekilde katılımının daha çok sağlandığı bir zaman dilimi belirlenmiştir. Her yıl yurtiçi ve yurtdışında 30 bini aşkın etkinliğin yapıldığı bu hafta içinde, haftanın amacıyla bağdaşmayan bazı yanlış uygulamaların tasvip edilmesi düşünülemez. Bu münferit yanlış uygulamalar bütün bir etkinliğe de gölge düşürmemelidir. Resul-i Ekrem'in hatırasına ters düşecek ve Müslümanları rencide edecek tutum ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Etkinlikler, ilgili yönetmelik hükümlerine göre ve Diyanet İşleri Başkanlığının gözetim ve denetiminde yürütülmelidir. Bu itibarla bu topraklarda bin yıldır vecd ile kutlanan Mevlit Kandili programları zenginleştirilerek sürdürülmeli, Kutlu Doğum Haftası ise onun sünneti, sireti, yüksek ahlakı ve evrensel mesajının ilmi etkinliklerle anlatıldığı bir Siret Haftası'na dönüştürülerek şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da 14-20 Nisan tarihleri arasında icrasına devam edilmelidir."

ORUÇ VE DİNİ BAYRAMLAR İÇİN DE KARAR ALINDI
Oruç ve dini bayramların birlikte idrak edilmesi için de kararlar alındığını vurgulayan Görmez, "2016 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen ve tüm dünyadaki Müslümanlara aynı günde oruca başlama ve bayram yapma imkanı sunan Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresi Kararları teyit edilmiştir." dedi.

Yorumlar (3)
Ndm 4 yıl önce
Dini bayramlar, dini önemli günler ortak değerimiz ise, diğer islam ülkeleri bu kutlu doğum haftasını neden kutlamıyorlar? Yoksa onlar bilmiyor da biz mi biliyoruz?
Ali Ekrem 4 yıl önce
Dini bayramlar ve dini günler hicri takvime göre ayarlanmış 10 gün geri geliyor da peygamberimiz zamanında miladi takvim mi vardı da Kutlu Doğum hep aynı güne denk geliyor.
mert 4 yıl önce
Kutlu doğum bir fetö ebegümeci dir