banner614

TARİHTE KARA BİR LEKE…

banner619

Atatürkçü Düşence Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde çıkan yangında 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve tarihe kara bir leke olarak geçen olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu olay Türkiye'nin demokrasisine, ilmine, insanlığına, laik anlayışına, bütünlüğüne, modern yapısına yapılmış vahşi bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

banner846
Gündem 02.07.2018, 13:25 02.07.2018, 16:42
542
banner844

Sivas Katliamı’nın 25.yıl dönümünde Düzce Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, yazılı bir basın açıklaması yaptı.

“Kara bir leke”
Yılmaz, Sivas’ta bulunan Madımak Oteli’nde 37 kişinin yanarak ölümüne sebep olan olayla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“2 Temmuz 1993 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinde tarihe kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı yaşanmıştır. Bu tarihte Pir Sultan Abdal'ı anmak İçin Sivas şehrimizin Madımak Oteli’nde bir araya gelen insanlar, demokrasiyi hazmedemeyen kişiler tarafından saldırıya uğramış ve 37 bilim-sanat-edebiyat insanımız katledilmiştir.”

“Unutulmaması gereken kötü bir toplumsal yaradır”
“Bu olay Türkiye'nin demokrasisine, ilmine, insanlığına, laik anlayışına, bütünlüğüne, modern yapısına yapılmış vahşi bir saldırıdır” diyen Yılmaz şöyle devam etti:

“Büyük Atatürk'ün kurduğu çağdaş bir devlette böyle ilkel bir olayın meydana gelmesi bilimi, sanatı, uygarlığı amaç edinen biz Atatürkçüleri çok incitmiştir. Bu olay hafızamıza kazınmıştır ve unutulmaması gereken kötü bir toplumsal yaradır. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas şehrimizde katledilen, fikirlerini desteklediğimiz aydınlarımızı sevgi ile saygı ile anıyoruz. Fikirlerinin bu topraklarda yaşayacağını, yaşamasının önemini ifade ediyoruz. Laik, bilimsel, deneye dayalı eğitimin ülkemizde yaşama geçirilmesi bu tür olayların oluşmamasında önemli bir rol oynayacağını önemle ve ısrarla ifade ediyoruz.”
 

Haber: H.GÜRSOY

Yorumlar (4)
Yuri 3 yıl önce
Atay hocama laf yok!
Realist 3 yıl önce
Sn.Başkan,Halkı Şeytan Ayetleri kitabı ile kışkırtan sözüm ona halktan kopuk aydınları Atatürk şemsiyesiyle korumak ironik olmuş.Konunun tarafınızca Laik eğitime bağlanması da tutarsız.O dönem Türkiye'sinde ne olduğunun kimsenin anlamadığı gri alanları çok olan bir olay bu.Ölenler için vicdan sahibi herkes gibi ben de üzüldüm.Keşke olmasaydı...
TARAFSIZ 3 yıl önce
ALLAH HEPİMİZE TÜM HAKSIZLIKLARIN VE TÜM TERÖRÜN KARŞISINDA DURMAYI NASİP EYLESİN.SİVAS KATLİAMIN KINARKEN. BAŞBAĞLARDA VE TÜM KATLİ
AMLARI KINIYORUZ.. VİCDAN BUNU GEREKTİRİYOR.
5 temmuz 3 yıl önce
Bakalım o gün kü lekeye kim ne diyecek
25°
açık