banner851

banner614

TAŞERON’DA TARİH AÇIKLANDI

Çalışma Bakanlığı, taşeron işçilerin kadro başvurularının 2 Ocak'ta başlayacağını açıkladı.

banner619
Gündem 26.12.2017, 15:23 26.12.2017, 20:29
2514

Çalışma ve Sosyal Bakanlığı taşeron işçilerin kadroya geçişi ile ilgili başvuruların 2 Ocak'ta başlayacağını açıkladı. Başvurular 2 Ocak'tan itibaren 10 gün içinde ilgili kurumlara başvurularak yapılacak. Bakanlık kıdem tazminatı ve izinlerde hak kaybının olmayacağını açıkladı.

HİZMET SÜRESİ VE İZİN SÜRELERİ HESABINDA İŞ KANUNU DİKKATE ALINACAK
Çalışma ve Sosyal Bakanlı'ndan yapılan taşeronlara kadro açıklamasında şunlar kaydedildi:

Alt işveren işçilerimizin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacaktır. İşçilerimizin bu hakları da korunmaktadır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır.

"BÖYLE BİR UYGULAMA KHK'DA YER ALMAMAKTADIR"
Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır. Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce elektronik ortama aktarılacaktır. İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. Bu işlemlerin ardından işçilerimiz çalıştıkları kurumda istihdam edileceklerdir. Alt işveren işçilerimizin, çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmemektedir. Böyle bir uygulama KHK'da yer almamaktadır. 90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi, çalıştıkları idarelerce talep edilecektir.

"İŞÇİLERİMİZ AÇISINDAN HERHANGİ BİR HAK KAYBINA SEBEP OLMAYACAK"
İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları İDARE İLE sulh sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacaktır.(Kaynak:Haberler.com)

Yorumlar (9)
Karayolları 4 yıl önce
Bolu dağı tünelinde 30 saniye araçlarından insinler bakalım bize kadroyu layık görmeyenler bırakın kadroyu eş dost akrabaya peşkeş çekmekten başka bişey yapmıyorlar işçilere ne bir koruyucu ekipman nede malzeme veriyorlar
Yorumcu 4 yıl önce
Karayolları Na ve devletin bir çok kurumuna kadro yok hepsi yalan yandan Bi şirket kurup hortuma ordan devam
Emekli 4 yıl önce
Emekli olup çalışan olunca taşeron kadroya girebilecek mi acaba
KARAYOLCU 4 yıl önce
KARAYOLLARINDA ÇALIŞIYORUZ OTOYOLLARA GELIN HABER YAPIN BİZLERİ ALMADILAR.ASIL İŞİ YAPIYORUZ KAZA TRAFIK ÇÖP KAR BUZ HERTURLU MUCADELE EDIYORUZ
İŞÇİ 4 yıl önce
A ŞİRKETİNDEN B ŞİRKETİNE GECİYORUZİŞÇİ
Haram olsun 4 yıl önce
Hak yiyen torpilli partililere hakkimiz haram olsun. 80 90la kpssye girip sınavla giremeyen insanlar varken ilkokul lise mezunlarini torpille alin bakalım siz. Sonun geldi akp
ALLAHA HAVALE ETTİM. 4 yıl önce
TOPİLİMİZ OLMADI DEVLETE TAŞERONDAN GİREMEDİK.OLANCA GÜCÜMLE KPSS HAZIRLANDIM KENDİ GÜCÜMLE GENE TORPİLİ OLAN GİRDİ VE ŞİMDİ ONLARA GÖSTERMELİK BİR SINAVLA KADRO.ALLAHIN HUZURUNDA GÖRÜŞECEZ VE HARAM ZIKKIM OLSUN..
Taşören 4 yıl önce
Kimler faydalanacak kadrodan bi acıklama lütfen
cvp 4 yıl önce
kamuda geçici veya hizmet alımı yolu ile çalışan işçileri kapsamaktadır.tek şart 4/12/2017 tarihinde çalışıyor olmak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın