banner851

banner955

 ‘TAŞKIN KANUNU HIZLA MEVZUATA KAZANDIRILMALI’

Özellikle yaz aylarında etkili olan kuvvetli yağışlar sonucu sık sık sel afetiyle yüzleşen Düzce için önem taşıyan Taşkın Kanunu hakkında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, hızlı şekilde söz konusu kanununun mevzuata kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Gündem 17.09.2022, 13:30
1034
 ‘TAŞKIN KANUNU HIZLA MEVZUATA KAZANDIRILMALI’
banner1032

Düzce’de etkili sağanak yağışlar sonucu yaşanan taşkınlar son 3 yılda 8 vatandaşı hayattan koparırken, ayrıca milyonlarca liralık maddi zarara yol açıyor. Benzer sıkıntıların yaşanmaması için dere yataklarında kalıcı önlem alınması önem taşıyor.  

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri (DSİ)’nce Kızılcahamam'da düzenlenen "Taşkın Yönetimi Çalıştayı"nın açılışında konuştu.

Taşkınların önlenmesi adına erken uyarı sistemlerini devreye aldıklarını belirten Kirişci, eldeki veri setinin bilgiye, bilgeliğe ve ardından felsefeye dönüştürülmesinin önemine dikkati çekti.

"1975'ten bu yana taşkınlarda 900'den fazla kişi hayatını kaybetti"

Hızlı şekilde bir Taşkın Kanunu'nun mevzuata kazandırılması gerektiğini vurgulayan Bakan Kirişci, 1975'ten bu yana 2 bin 605'in üzerinde taşkın yaşandığını ve bu hadiselerde 900'den fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kirişci, bu taşkınlardan 990 bin hektar alanın etkilendiğine, ekonomik kaybın 4 milyar doları geçtiğine işaret etti.

Taşkın kontrolüne yönelik yapısal faaliyetlerin uygulanmasında en önemli sorunlardan birinin kamulaştırma olduğunu belirten Bakan Kirişci, şu değerlendirmede bulundu: "Bu konuya, ikincil mevzuatlar yerine 3194 Sayılı İmar Kanunu'nda yer verilerek çözüme kavuşturulması uygun olacaktır. Maden Kanunu'nda 1 (a) grubu olarak tanımlanarak akarsu yataklarından temin yoluna gidilen Kum-Çakıl faaliyetlerinin denetimi etkinleştirilmelidir. Dere yataklarından uygunsuz kum ve çakıl malzemesi alınmasının mutlaka engellenmesi gerekmektedir. Taşkın yönetimi konusunda yetkilendirilmiş tüm kurumlar (Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM), Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), DSİ ve büyükşehir belediyeleri) etkin iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmalıdır. Bu koordinasyon sağlanmadığı takdirde yaptırımların olması lazım."

Kirişci, 2006 ve 2010 yıllarında çıkarılan "Başbakanlık Genelgesi" ve 2019'da yayımlanan "Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Yönetmeliği"ne uyulmasının önemine değinerek, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından 23 havzada Taşkın Yönetim Planı hazırlandığını anlattı.

"20 milyon dekar arazi taşkın zararlarından korundu"

DSİ'nin Türkiye'nin gözde kurumlarından olduğunu dile getiren Bakan Kirişci, taşkınlarla mücadele kapsamında kurumun makine parkının güçlendirilmesinin önemine işaret etti.

Kirişci, kurumda yeni makinelerle 0-10 yaş arası iş makinesi oranının yüzde 67,5'e yükseldiğini kaydetti.

DSİ tarafından 1954 yılından bugüne kadar, 68'i baraj olmak üzere, 8 bin 690 taşkın kontrol tesisi inşa edildiğini anlatan Kirişci, yaklaşık 20 milyon dekar arazinin taşkın zararlarından korunduğunu söyledi.

Bakan Kirişci, su yönetimi çerçevesinde son 20 yılda önemli projeleri hayata geçirdiklerini anımsatarak, şu bilgileri paylaştı: "Cumhuriyet tarihinde yapılanların 2 katından fazla olan 654 barajımızda, 47 milyar metreküp suyumuzu depoladık ve depolanan su miktarını 180 milyar metreküpe çıkardık. Kendi alanında dünyada 5'inci sırada yer alan ve Türk mühendisliğinin geldiği noktayı en iyi anlatan eser Yusufeli Barajı'nın da çok yakında açılışını yapacağız. Biz böylesi büyük projeleri, suyumuzun, yani geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmesine izin vermemek için hayata geçiriyoruz."

Yorumlar (1)
Yorumsuz 3 hafta önce
Taşkın mevzuatından önce rant rüşvet mevzuati yapılsa böyle yerler peşkeş cekilmese hicbisey olmaz.
16
kapalı