banner851

banner955

Tatilcilere Trafik Uyarısı!

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, yaz tatili öncesinde sürücüleri uyararak bazı tavsiyelerde bulundu.

Gündem 28.05.2010, 17:45
191
Tatilcilere Trafik Uyarısı!

Emniyet genel müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı yaz aylarında nem oranının ve aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sonucunda, fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerin, tatil yapma arzusu ile tatil başlangıcında gidecekleri yere biran önce ulaşma isteği ile birçok kural ihlali yaptıklarının görüldüğüne dikkat çekildi. Sürücülerin sıcak havanın vereceği rehavet ile araç kullanmaktan kaynaklanabilecek yorgunluğu, günlük olarak değişebilen hava şartları ve yolların yapılarını değerlendirmesi gerektiği belirtilen duyuruda, yaz tatili seyahatlerinde özel araçlar yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşım araçlarının tercih edilmesi istendi. Kendi araçları ile yola çıkacak sürücülerin yolculuk öncesinde düzenli ve yeterli kadar uyuması tavsiye edilirken, yola çıkmadan önceki gece alkol alınmaması istendi. Trafik Hizmetleri Başkanlığının yola çıkacak sürücülere yönelik yaptığı hatırlatmalardan bazıları şöyle;
Hasta olan sürücüler mutlaka doktor kontrolünden geçtikten sonra yola çıkmalı, ilaç kullanmaları gereken sürücüler ise mutlaka doktor kontrolünde ilaçlarını uygun dozda almalı, Uzun mesafeli yolculuklarda zorunlu olmadıkça tek başına yola çıkılmamalı Aracın yazlık başta fren, far olmak üzere bütün aksamlarının bakımları yaptırılmalı, klimalı araçların polen filtreleri ve anti bakteriyel bakımları yetkili servislerce yapılmalı, lastik gibi zaman içerisinde değişmesi gereken aksamları değiştirilmeli, Yeni alınan araçların özellikleri tam olarak öğrenilmeli, Trafik yoğunluğu düşük olan alternatif güzergahlar tercih edilmeli, gidilecek güzergah hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinilmeli ve seçilen yol güzergahı ile tahmini varış zamanı mutlaka yakınlara bildirilmeli, Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyilmeli, sabah hafif bir kahvaltı yapılmalı ve yola aç çıkılmamalı, ağır ve yağlı gıdalardan kaçınılmalı. Yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli, Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dahil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri mutlaka kullanılmalı, Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı, direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı, direksiyon başında sigara içilmemeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi vb. durumlarda, dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, durup dinlenilmeli, her 100 kilometrede veya 1,5–2 saatte bir 10–15 dakika dinlenme molası verilmeli, araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı, molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı, molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli. Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlar, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kural ihlalinde bulunmamalı, kuralların her yerde geçerli olduğunu unutmamalı uyarısı yapıldı.

Haber; H. KAYA

banner844
Yorumlar (0)