banner851

banner955

TBB'DEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, 24 Şubat 2018 günü bütün baroların başkanlarını, baro yönetim kurullarını ve kayıtlı bütün avukatları Ankara'ya çağırdı. Olağanüstü toplantıya ilişkin açıklama yapan Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, "24 Şubat'ta mesleğimizin onuruna, kazanımlarımıza, meslek örgütümüze sahip çıkmak için Ankara'dayız." ifadesini kullandı. Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi'nden de "Türkiye Barolar Birliği'nin yıpratılmasına izin verilemez." denilerek, destek açıklaması geldi.

Gündem 21.02.2018, 15:54 21.02.2018, 19:00
753

Türkiye Barolar Birliği (TBB), isminin başındaki "Türkiye" kelimesinin kaldırılmak istendiği gerekçesi ile 24 Şubat Cumartesi günü Ankara'da olağanüstü toplantı karar aldı.

"Desteğiniz bize güç verecektir"
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, şunları kaydetti: "Türkiye kelimesinin süratle kaldırılmasının istendiği kurum olan Türkiye Barolar Birliği baroların bir araya gelmesi ile kurulmuş kamu kurumu niteliğinde tüzel kişiliğe sahip bir meslek kuruluşudur. Türk halkının yargıdaki varlığı Türkiye Barolar Birliği ve barolardır. Türkiye kelimesinin kaldırılmasıyla bölünmüş, parçalanmış etnik kimliklere ve inançlara dayalı baroların ortaya çıkmasına neden olacak bu da yargının dolayısıyla hukuk devletinin zarar görmesi sonucunu doğuracaktır. Bu nedenle Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından tüm baro başkanlarının ve baroların, TTB delegelerinin, seçilmiş tüm kurulların üyelerinin ve tüm avukatların katılımıyla 24 Şubat 2018 (Cumartesi) tarihinde, Ankara’da olağanüstü toplantı yapılmasına karar verilmiştir. Düzce Barosu olarak 24 Şubat 2018 Cumartesi günü Ankara’da olacağız. Gün baromuza, mesleğimize, kazanımlarımıza, adalete, hukuk devleti ve demokrasiye sahip çıkma günüdür. Desteğiniz bize güç verecektir.

 

"Türkiye Barolar Birliği'nin yıpratılmasına izin verilemez"
Diğer taraftan Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz da düzenlediği basın toplantısıyla "Türkiye Barolar Birliği'nin yanındayız" mesajı verdi. Yılmaz açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi: "Türkiye Barolar Birliği, tüm avukatların birliğini sağlayan ve savunmayı güçlendiren, sorunların hallinde en etkin bir üst meslek kuruluşu olarak benimsenmelidir.

Türkiye Barolar Birliği'nin yıpratılmasına izin verilemez. Türkiye Barolar Birliği'nin ve baroların susturulmaya çalışılması, avukatların susturulmaya çalışılması anlamına gelecektir. Savunmanın sustuğu bir ülkede bağımsız yargıdan da, hukuk devletinden de, hak arama özgürlüğünden de bahsedilemez. Anlaşılan iktidar demokrasinin temel değerlerinden olan bağımsız yargının olmazsa olmazı avukatların, özgür ve bağımsız mesleki örgütlerinin yapılarını, Türkiye Barolar Birliği'nin ismindeki "Türkiye" sözcüğünün kaldırılması gerektiği yolundaki cumhurbaşkanının dayatması ile tartışmaya açarak; bölünmelerini sağlayacak, güçsüzleştirecek ve iktidara bağlı hareket eden yeni yapıların ortaya çıkmasının önünü açacak düzenleme hazırlıkları içinde. Binlerinin siyasi hırsı uğruna, ne Türkiye Barolar Birliği'nin ismindeki "Türkiye" sözcüğünün kaldırılmasına, ne de avukatların bağımsızlığının ortadan kaldırılmasına izin verilmeyeceğini, bu süreçte barolar ve Türkiye Barolar Birliği ile birlikte mücadeleye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz."

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (11)
Yuri 5 yıl önce
Türkiye kelimesi neden kaldırılıyor? Bunlar Uganda nın avukatları mı?
Gürol 5 yıl önce
Türk de biziz Türkiye 'de biziz, Türkiye kelimesinin hainlerin yuvalandığı kurumların başından kaldırılması çok iyi oldu. Yoksa size de bir 15 Temmuz vacip olacaktı.
T. 5 yıl önce
Zamanında köylüyü öteki/kapalıyı arap gören yüzler görüyorum. Şimdi nasıl sizin safınıza geçsinler?
VATANDAS 5 yıl önce
Sizler turk degilsinizki itiraz ediyorsunuz.sizler turkiye yikilsin parcalansin iyi hic bisey yapilmasin teror orgutlerine ses cikarilmasin iste siz bunlarsiniz.biz vatandaslar sizlerin her zaman karsisindayiz.
Duzceli 5 yıl önce
Ataturku dusunenler.siz dusunmeye devam edin..biz 7 cihanla ugrasiyoruz savasiyorus.siz devam dusunmeye..1 tanede 70 lik raki acin dusunurken..
Sen öyle san. 5 yıl önce
Askerden yırtmak için çürük raporu alanlar, bedelli askerlik yapmak için dokuz takla atanlar da meydanlarda ''Gerekirse Afrine gideriz'' diyorlar. Gitsinler tutanmı var? Hayde...
keresteci 5 yıl önce
halkın değerleri ile dalga geçeceksiniz.dalga geçene çıt çıkarmayacaksınız.tüküreyim sizin mücadelenizin değerine.yazıklar olsun.sizin ayrıcalıklı olma hevesiniz darbelerden geliyo ama yok o iş eskilerde 30-40 yıl öncesinde kaldı.artık sizlere ve sizin gibi kendini farklı gören (üstün) tiplere artık pirim yok.çünkü samimi değilsiniz.add yanında imiş.28 şubatta inanların üzerine karabasan gibi çöreklenen add ,hesap gününde görülecek çok hesaplar var.
'''''''iyiki cehennem var''''''''
Keresteciye 5 yıl önce
Türk olmak, doğru olmak, Büyükleri saymak, küçükleri sevmek, Varlığını Türk varlığına adamak olan andımız kimleri neden rahatsız etti. Al sana kutsal değer.
destek ha 5 yıl önce
Valla bizde halk olarak karşı tarafınıza destek verirsek o zaman kaçacak delik ararsınız tbb çünkü gerçekten "Türkiye" başlığını haketmiyorsunuz her zaman kendinizi üstün ırk gibi görüyorsunuz
Kendini sorgula 5 yıl önce
Neden tek devlet, bayrak, millet diyenlere sözünüz yok? Türk devleti, Türk Milleti, Türk bayrağı diyemiyenlere tavrınız yok? Ne Mutlu Türküm Diyene.
Serdar gürler 5 yıl önce
Bu nasıl bir hırstırki cumhuriyetin kurumlarına yapılan bu saldırıların önüne nasıl geçilecektir bunlar bizim doktorlarımız bizim avukatlarımız bizim kurumlarımız imamlarkadılarımı bundan sonra mahkemelere çıkacak yoksa üfürükçülermi..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık