banner851

banner614

TEHLİKE KAPIDA

banner619

Çanakkale Gökçeada açıklarında dün meydana gelen depremin Marmara Bölgesi’nde geniş bir alanda hissedilmesi, Düzce’de hasarlı binaları ve binaların kontrolünü gündeme getirdi.

banner846
Gündem 25.05.2014, 16:00
149
TEHLİKE KAPIDA
banner844

Türkiye’de meydana gelen her bir deprem 1999’da Düzce’de yaşanan iki büyük depremi hatırlatıyor.
Çanakkale’nin Gökçeada açıklarında cumartesi günü öğle saatlerinde meydana gelen ve Marmara Bölgesi ile Düzce’nin de içinde bulunduğu Batı Karadeniz’de de hissedilen 6,5 büyüklüğündeki deprem yapılandırması süren Düzce’deki hasarlı binaların son durumunu ve yeni binalardaki kontrolü gündeme getirdi.


Düzce’de depremden bu yana yıkılmayı bekleyen hasarlı binalar ve orta hasarlı olduğu için güçlendirilmesi yapılmayan binalar tehlike saçmaya devam ediyor.


Depremden bu yana kat adedinin 3 artı çatı katı olarak kabul edilmesinin yanında kat adedinin 4 ve 4’ün katlarına çıkarılması konuşulurken yeni yapılan binalarda zaman zaman kontrolsüz olarak kolon ve kirişlerde dozajı düşük C-20 çimentoların kullanıldığı iddia edildi.


Kalitesi düşük betonun yanında kontrolsüz yapılan inşaatlar gelecekte Düzce’nin yapılanmasında tehlike sinyalleri veriyor.

 

 

Haber;E.Tayhan

Yorumlar (0)
27°
açık