banner851

banner614

TEHLİKELİ OYUN!

Düzce'de önemli bir geçim kaynağı olan fındıktaki kara bulutlar dağılmıyor. Üreticisi sıkıntılarla boğuşurken fiyatın yükselmesini istemeyen kesimler "karalama" yoluna başvuruyor. Son olarak Türkiye'de üretilen fındığın neredeyse yarısını ithal eden ve tekelleşme ile suçlanan firmanın ülkesi olan İtalya'dan gelen "Türk fındığı kanserejon madde içeriyor" iddiası fiyatların artmasını istemeyenlerin bir oyunu olarak yorumlandı ve üreticiye "Oyunlara kulak asmayın!" çağrısı yapıldı.

banner619
Gündem 24.10.2016, 11:09 25.10.2016, 09:58
10363
TEHLİKELİ OYUN!
PİYASAYI ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORLAR
İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu (Coldiretti) tarafından hazırlanan “en tehlikeli maddeler” listesine Türk fındığını da kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle dâhil edilmesine tepkiler giderek sertleşiyor. "Bunlar büyük ölçüde politik değerlendirmelerdir, piyasayı etkileme değerlendirmeleridir" diyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik'ten sonra üretici kesimini temsil eden derneklerden de söz konusu hamle için "İtalyan oyunu" yorumu yapıldı.

DÜZCE'DE FABRİKASI OLAN FERRERO NEDEN FINDIĞIMIZI ALIYOR?
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Düzce'de de fabrikası bulunan İtalyan çikolata devi Ferrero'yu işaret ederek, "Konuyla ilgili daha önce yaptığım açıklamada da belirttiğim gibi, işin enteresan tarafı Türkiye’deki fındığın ekseriyetini İtalyan firması alıyor. Yani sonuçta o ürünleri de çikolataya katıyor, fındık ezmesi gibi ürünlerde kullanıyor, gıda olarak İtalya’da satıyor. Biz aynı zamanda İtalya’ya ciddi manada, Almanya’dan sonra ikinci ihracat yapan ülkeyiz, fındık ihracatı yapıyoruz. Madem fındığımızda böyle bir tehdit var, aflatoksin tehdidi var, bizim fındığımızı İtalya niye alır da dünyaya pazarlar. Niye İtalyanlar, Almanlardan sonra ikinci sırada bizim fındığımızı alır."

"BU SENE FINDIK YOK"
Rekoltenin bu yıl 468 bin ton olarak açıklandığını anımsatan Bayraktar, bu açıklamadan sonra fındıkta görülen küllenmenin bu rekolteyi bir miktar daha aşağı çektiğini vurguladı. Bayraktar, şunları kaydetti: “Yani bu sene fındık yok. Biz her zaman söylüyoruz. Malı pazara hızlı bir şekilde indirirsek fiyatlar düşer, yani alıcıyı doyurmamak lazım. Biz alıcıyı doyuruyoruz. Öyle anlıyorum ki, Kurban Bayramı’ndan önce hızlı bir şekilde pazara ürün girişi olmuş, arz olmuş… Bu durum piyasada fındık fiyatını bir miktar aşağı düşürdü.

BİR BAŞKA OYUN: NE OLURSA OLSUN FİYAT YÜKSELMESİN-
“Bir de şunu kabul etmemiz lazım, fındık fiyatlarının yükselmesini arzu etmeyen çevreler var. Fındıkta çıtayı yükseltmek istemiyorlar. Neden? Fındık fiyatını bir yerde tutayım da üretici buna alışsın, önümüzdeki yıllarda yüksek fiyat beklentisi içinde olmasın. Yani bu da bir oyun, bu oyunun da farkındayız. Biz üreticimize, değerli oda başkanlarımızla, bölgedeki iki yönetim kurulu üyemizle devamlı sesleniyoruz; diyoruz ki biraz sabırlı olun, fındık fiyatları yükselecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız da ‘rekolte düşük, fındık fiyatları yükselecek’ dedi. Ben de aynı şeyi söylüyorum. Biraz dikkatli olursak, arzı yavaşlatabilirsek, fındık fiyatları yükselecek. Bu oyunlara kulak asmayalım, bu oyuna rağbet etmeyelim, bu oyunu hep beraber bozalım, arzı yavaşlatalım.”


 
banner844
Yorumlar (20)
Çilimliliye cevap 5 yıl önce
Gel benim yeri topla ve bakımını yap dediğin 6.40 liradan satarsın bana.ok mi?yada kendin bul getir 7 liradan yine satarsın
serdar 5 yıl önce
peki bayraktar adama sormazlarmı aynı olay italyan fındık üreticilerinin başına geseydi onların hükümeti ve ziraat odası başkanı sizin gibimi yapardı. bu durumun tek sorumlusu önce hükümet sonra sizsiniz ama merak etmeyin o makamlar sizede kalmayacak sizden öncekilere kalmadığı gibi son sözüm hepinize yazıklar olsun.
Cevdet 5 yıl önce
:selam arkadaslar herkes tarim bakanina internetten mesaj yassin devlet mudahale etsin
çilimlili 5 yıl önce
Kardeşim daha ne olacak fiat fındığın normal fiatı 6,40 tl dir.
aynı muhabbet. 5 yıl önce
eyy çiftçi kardes...3 ay yatak odanda uyuma,salonda uyu findığın o zaman para yapsın.hem emanete ver hemde para yapcak diye bekle...ihtiyacın kadar sat.gerisini evinde beklet.
kamil durmaz 5 yıl önce
sayın başkan hadi bu sene az oldu beklettik direndik istediğimizin bir bölümünü aldık diyelim.ya çok olursa çözüm öneriniz nedir.saldım çayıra mevlam kayıra mantığıyla olmaz.az olduğunda 11 -12 tl ye türlü dalevereler çeviren bu alıcı zihniyeti ürün bol olduğunda neler yapmaz.çareyi günlük demeçler vererek bulamazsınız. bakanımız öyle dediyle böyle söylediylede olmaz.köklü çözüm önerisi TZOB tarafından bakanlığa ve başbakanlığa sunulmalıdır.alan bazlı destekten vazgeçilerek ürünün desteklendiği çok olduğu senelerde üreticiyi mağdur etmeyecek taban fiat politikalarının ve müdahele alımlarının yapılabilmesinin önü açılmaldır.tüketiciyide mağdur etmeyecek politikalar ortaya konulmalı sanayici en az 5 yıllık plan yapabilmeli.sitikrara kavuşturulması lazım.Allaha fındık olmasın diye yalvaran bir kesim oluştu yazık günah.bu ürün çok değerli sadece ve sadece doğru yönetilmeye ihtiyacı var.
Takipçi 5 yıl önce
Bugün bütün illerde fiyatlar artışta.bir tek düzcede artmıyor.yaw şu borsaya bi kayyum atayın hükümet yetkilileri yeter artık beee
HİKMET KESKİNİN 06.02.201 5 yıl önce
“İkincisi devlet fındığa müdahale edeceği zaman kaç paraya kadar müdahale edeceğini bilemez. Böyle bir alt yapı yok. Fındığın özel sektörde olması fındıkçı ailelere bir artı getirdi. Ben 15 liraya iyi bir fiyattan sattım. Bu fındığa devlet müdahale etmesin, üretici zor durumda kalsın anlamına gelmiyor. Tarım Bakanımızın bu bir çalışması var. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girecek. Fındığın fiyatı yine yüksek olacak. Benim tahminim üretici mağdur olmayacak. Biraz daha sabredilirse bu konu çözülecek.”
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın