banner851

banner614

TEKLİF HAZIR

AK Parti'nin yerel seçimi erkene almak için hazırladığı anayasa değişikliği teklifi tamamlandı. Tek maddelik değişiklik metni MHP'ye iletildi. MHP'nin de onay vermesi halinde gelecek hafta içinde teklif ortak imza ile Meclis Başkanlığı'na sunulacak.

banner619
Gündem 13.09.2012, 14:37
190
TEKLİF HAZIR

AK Parti'nin yerel seçimi erkene almak için hazırladığı anayasa değişikliği teklifi hazır. Teklifte anayasaya geçici bir madde eklenecek. Anayasa'nın seçime ilişkin ana maddesinde değişiklik yapılmayacak.
Teklif metninde "Anayasa gereği 29 Mart 2014'te yapılması gereken mahalli idareler seçimleri 2013 yılının ekim ayının son pazar günü yapılır" ifadesine yer verildi. Daha önce düşünülen tam tarih verilmesi yani "27 Ekim 2013'te seçim yapılır" ifadesinden seçimi yıllar içinde farklı tarihlere kaydıracağı gerekçesiyle vazgeçildi.
AK Parti anayasa değişikliği ile birlikte mahalli idare seçimlerine ilişkin yasada değişiklik için de hazırlık yaptı.Buna göre, o yasada düzenlenen seçimin başlama takvimi de anayasaya paralel olarak ocak ayından ağustos ayına alınacak.

Yorumlar (0)