banner851

banner614

Terör Neyin Sonucudur.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Terör sadece bir olayın sebebi değildir. Terör pek çok olayın sonucudur. Bu teröre yol açan sebepleri bulabilirseniz, o sebeplerle mücadele etmeniz ve onları yok etmeniz gerekir" dedi.

banner619
Gündem 13.09.2009, 01:40
189
Terör Neyin Sonucudur.

Arınç, Türkiye'de bugün demokratik açılımın çokça konuşulduğunu söyledi. Bunun özgürlüklerin genişlemesi, demokratikleşmenin daha da gündeme gelmesi olduğunu anlatan Arınç, şöyle konuştu:

"Bölgemizin büyük bir kısmında yatırım yapılamıyor. Yatırım yapmak isteyene mani olunuyor. Tehdit, korku ve baskılar var. Bir işadamı gittiği yerde güven ister. Güven olmayan bir yerde kim yatırım yapar? Yarın orası yıkılacaksa, yarın oraya bir suikast yapılacaksa, yarın orası çalışmaz hale getirilecekse bir insan ne kadar vatansever olursa olsun o bölgede yatırım yapamaz. Ekonomik gerikalmışlık terörün gıdası haline geldi.
Türkiye en az 25 yıldır, ama aslında 30 yıldır bir bölücü terörle mücadele ediyor. Apocular hareketi denen hareket 1979 yılında başladı. 1984'te Eruh'da yaptığı baskınla fiilen Türkiye'de terör olayları başlatmış oldular. 1984'ü kabul ederseniz 25 yıl geçti. 25 yılda en az 300 milyar dolar zararımız var. 30-40 bin civarında şehidimiz, ölümüz, yaralımız var. Böyle bir ülkede kalkınmayı topyekün hale getirebilmek, oranın Türkiye ile bütünleşmesini ve kucaklaşmasını sağlamak ne kadar önemli bir proje."

"Terör de bir hastalık ve bir sonuçtur. Terör sadece bir olayın sebebi değildir. Terör pek çok olayın sonucudur. Bu teröre yol açan sebepleri bulabilirseniz o sebeplerle mücadele etmeniz ve onları yok etmeniz gerekir.

Teröre yol açan belki 10 nedenin bulunduğunu, bunlar Türkiye'de demokrasi içinde çözümlenmezse terörün yaşamayı sürdüreceğini ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

"Çünkü dünyanın her yerinde böyledir bu iş. İrlanda, İspanya, İngiltere bununla karşılaştı. Sadece (terörist var, dağa çıkmış elinde silah mücadele ediyor) der arkasını aramazsanız sebepler noktasında bir çalışma yapmazsanız, o zaman o dağa çıkmalar devam edecektir. Eline silah alan gözü dönmüş insanlar da hem ülkesinde ne var ne yok yıkacak hem de önüne gelenin hayatına son verecektir. O sebepler, ekonomik gerikalmışlık, eğitimsizlik, kendilerini başka kimlikle tanımlamak isteyenlere bu fırsatın verilmemesi, kültürel hakların verilmemesi, kabul edilmemek, oradaki feodal düzen veya haksızlık, zulümler, devlet görevlilerinin çok aşırı sert davranmaları olabilir.

Beni daha açık konuşturmayın. Bunların siz de biliyorsunuz. 10 sebep sayarsınız sonuç dağa çıkmaktır ve eşkıya olmaktır. Siz bunlarla mücadele edip dağa çıkmayı engelleyebilirseniz, hele hele dağdan inişleri kolaylaştırır, halkın içinde özgürce yaşama imkanını bu aldatılmış insanlara verebilirseniz, böyle bir imkan bulunabilirse Türkiye'de huzuru sağlamak ve herkesin bin yıldan beri olduğu gibi birbirini kucaklaması mümkün olabilir. Bunlar akılla olacak işlerdir."

banner844
Yorumlar (0)