banner851

banner614

“TERTEMİZ BİR İŞE NİFAK SOKULMAK İSTENİYOR”

Kente her açıdan büyük katkı sağlayacak akıllı bisiklet ve scooter projesine yönelik İYİ Parti’nin çeşitli sorular sıralayarak, ihaleyi eleştirmesi üzerine Öncü Haber’e özel açıklama yapan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, haksız bir karalama seferberliği başlatıldığına dikkat çekmişti. İhaleye ilişkin belediyeden yapılan bilgilendirmede de Düzce esnafını yaralayacak hiçbir iş ve eylemin içinde olamayacağı vurgulanan Düzce Belediyesi’nin yıpratılmaya çalışıldığı kaydedildi.

banner619
Gündem 23.05.2021, 14:04 23.05.2021, 14:55
1841

Düzce Belediyesi’nin 7 Ocak Perşembe günü gerçekleştirdiği akıllı bisiklet ve scooter ihalesi hakkında İYİ Parti tarafından yapılan açıklama ve ithamlar üzerine Düzce Belediyesi’nden detaylı bir bilgilendirme geldi.

Öncü Haber’e özel yaptığı açıklamada İYİ Parti’nin tutumunu eleştiren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, bu tür maksatlı açıklamaların memlekete fayda değil zarar getireceğine dikkat çekmişti.

“12,7 MİLYON LİRALIK YATIRIMIN DÜZCE BELEDİYESİ’NE BİR KURUŞ MALİYETİ YOK”

Düzce Belediyesi tarafından ihalenin tüm detaylarına yer verilen açıklama şu şekilde:

“Son günlerde bazı siyasi çevrelerce Düzce Belediyesi hakkında yapılan mesnetsiz açıklamalar ile topluma yanlış bilgilendirme yapılarak kurumumuz yıpratılmaya çalışılmaktadır. Bazı çevrelerce sağlam bir temele oturtulmadan bilgi kirliliğine yol açabilecek değerlendirmelerde bulunulması üzerine, kamuoyunun aydınlatılması hasıl olmuştur.

7 Ocak 2021 Perşembe günü saat 15:00'da Düzce Belediyesi Merkez Hizmet Binası Encümen salonunda 300 (ÜÇYÜZ) adet Akıllı Bisiklet, 200 (İKİYÜZ) adet Elektrikli Akıllı Scooter ve 7 (YEDİ) adet mobil büfe kurulumu 10 yıl süreliğine çalıştırma hakkı verilmesine dair ihale gerçekleştirilmiştir.

İhale; 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kuralları içinde yapılmış, hiçbir şekilde mevzuatın dışına çıkılmamıştır. Ancak bazı siyasi parti mensuplarının ve belediye meclis üyelerinin ihalede var olan maddeleri yeteri kadar incelemeden kamuoyunu yanıltacak şekilde demeçler vermesi bilgi kirliliği oluşturmaktadır. Özetle;

                1. Söz konusu ihale Şartnamesi 300 adet bisiklet, 200 adet scooter ve Düzce Belediyesi tarafından yerleri belirlenecek olan 7 adet büfe ve sosyalleşme alanından oluşmaktadır.  Bu yönüyle ihale bir bütünlük arz etmektedir.

                2. Söz konusu yatırımı ve işletmesini yapacak firma 10 yıl süre ile cirosunun %5,5'i kadar bir meblağı her yıl Düzce Belediyesine ödeyecektir.

                3. Proje kapsamında yapılacak büfe sayısı iddia edildiği gibi 12 adet değil 7 adettir. Söz konusu büfelerin tamamı iddia edildiği gibi İstanbul Caddesi üzerine değil, Kent Park, Memursen ve Üniversite mevkii gibi şehrin muhtelif yerlerine konulacaktır ki halkın büyük bir kesimi tarafından rahatlıkla erişim sağlansın.

                4. Her bir büfede 3 kişi olmak üzere toplamda 21 Düzceli kardeşimiz proje kapsamında istihdam edilecektir.

                5. Proje ile Düzceli kardeşlerimize bir taraftan büyük şehirlerde yaşayanların sahip olduğu bisiklet ve scooter kullanma imkânı sunulurken, aynı zamanda belediyemize de gelir getirilmesi hedeflenmiştir.

                6. Maliyeti 12,7 milyon lirayı bulan yatırımın Düzce Belediyesi’ne bir kuruş maliyeti bulunmamaktadır.

                7. Düzceli bir yatırımcı da şartname almış ama teklif vermemiştir.

                8. İhaleyi alan firma elektrikli scooterları Gümüşova ilçesinde bulunan Volta Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde özel olarak üretilmiş ve satın almıştır.

                9. İhale kapsamında yapılan iş Düzce Belediyesine ait bir yerin kiraya verilmesi değil, işletme hakkının verilmesidir. 10 yıllık süre sonucunda yapılacak yatırımın tamamı Düzce Belediyesine kalacaktır.

10. Bu manada; Düzce Belediyesi'ne ait işyerlerini kiralayan, ancak yıllarca bir kuruş kira bedeli ödemeyen veya kira bedeli ödemekten imtina edenlerin olduğu bir şehirde yaşadığımız bilinmelidir. Tertemiz bir işe nifak sokulmak istenmektedir. Bu vesile ile bilinmelidir ki; Düzce Belediyesi kamuoyu vicdanını ve Düzce esnafını yaralayacak hiçbir iş ve eylemin içinde olamaz.”

Yorumlar (11)
Düzceli.. 4 ay önce
Hangi tertemiz iş.. Düzce gibi yeşilin doğalın bol olduğu yerde iki yıldır parklarımız yok.. Ana caddeyi görünce 20 yıldır AKP nin Düzceye hizmet etmediği ortaya çıktı..
Ali Hüsgünel 4 ay önce
Proje ranta dönüşmediği için tepki çekmiş. Proje tamamen halkın yararına olmuş. Volta motordan bu projenin daha geliştirilmesini bekleriz. Hatta bu bisikletlerin aynısının proje dahilinde halka ekonomik olarak satılması da gündeme getirilmeli. Bunu yetkililerimizden rica ederiz.
Düzceli 4 ay önce
Başkan yıllarca kira ödemeyenler diyor çünkü başkanlık hep CHP li idin ah bay Kemal ah
acaba? 4 ay önce
12.7 milyon derken??? Nasıl ve hangi hesapla 12.7 milyon?? Biri izah edebilir mi?
Zor günler 4 ay önce
Bu zor ve sancılı gunlerde sıkıntı yaşayan esnafın dibine getirip de büfe yerleştirmezler inşAllah.Dünya kiralar verip gecinmeye çalışan ve belediyeye vergi üstüne vergi ödeyenler magdur edilmez.Vitamin bar denmişti tekrar büfe diye açıklama yapmışlar,bu isabetsiz ve rant saglanmasina yol acan uygulamadan vazgecmeleri temennisiyle
Siz bisiklet satmasanızda 4 ay önce
Otobüsçü diyilim münübüsçü değilim taksici heç değilim bananeee 10 yıl sonra hepsi bizim olacak yaaaaa mantığa bak.
Maskesiz çıkmayın 4 ay önce
O belediye ait işyeri kiralayıp ödemeyen kimse o işyerine Bi daha adım atmayalım. Açıklayın. Yerin dibine sokalım. Gizleyip korumayın. Günaha ortak olmayın.
Yazık 4 ay önce
İyi partinin nifaktan başka işi yokki genel başkanları gibi özaydan da çok bişey beklemeye gerek yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın