banner851

banner955

Tesis için Başbakan geliyor.

Bolu Dağı Tünel çıkışında yapılacak olan tesislerin temelini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Gündem 03.02.2009, 16:04
193
Tesis için Başbakan geliyor.
banner1032

Bolu Dağı tüneli'nin açılmasının ardından, D-!00 Karayolu üzerinde bulunan esnaflara yeni iş alanları sağlamak için yapılacak olan tesislerin alt yapı çalışmaları tamamlandı.Dünya da bir benzeri olmayacak şekilde inşa edilmesi düşünülen tesislerin inşaatına ise yaklaşık iki ay sonra başlanacak.

Tünel girişindeki Elmalık Köyü yakınlarında yapılacak olan tesislerde yaklaşık 2-3 bin kişiye iş imkanı sağlanması planlanırken, alt yapı çalışmalarının tamamlandığı tesislerin inşaat aşamasına geçilecek.

Tünelin geçen yıl ulaşıma açılmasının ardından D-100 Kara yolu Bolu Dağı geçişindeki bazı tesisler kapanırken, bazıları ise personel sayısını azalttı. Bu sırada, Karayolları Genel Müdürlüğü, TEM Otoyolu Bolu Dağı geçişinin yapımını üstlenen firmanın şantiye olarak kullandığı tünel kenarındaki 650 dönümlük arazinin dinlenme tesisi ve alış veriş merkezi yapılması için onay verdi. Projelerin hazırlanmasının ardından Karayolları Genel Müdürlüğü ihale sürecini başlattı. Bolu Dağındaki 56 esnaf bir araya gelerek Bolu Dağı A.Ş. isimli şirket kurdu. Şirket, ihaleye katılarak 92 bin metrekarelik alış veriş merkezi alanını 29 yıllığına kiraladı. Alış veriş merkezinde restoranlar, dinlenme alanları ve küçük bir motel bulunacak. İnşaatın 24 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Yapılan çalışmaların ve kurulacak olan yeni tesislerin ardından, zor günler geçiren Bolu Dağı esnafının yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu