banner851

banner614

TEZGAHLARIN YENİ GÖZDESİ...

Balıkçılar denize açılamayınca hamsi fiyatları tavan yaptı, tezgahların gözdesi kültür balığı oldu. Hamsinin 20 TL'lik fiyatıyla cep yaktığı şu günlerde balık tutkunları kilosu 10 TL'den başlayan kültür balığına yöneldi.

banner619
Gündem 18.02.2017, 15:28 18.02.2017, 16:13
1530
TEZGAHLARIN YENİ GÖZDESİ...

Akçakoca'da hem olumsuz hava koşulları hem de balık azlığı nedeniyle balıkçılar denize açılmadığı için tezgahlar kültür balığına kaldı. İlk olarak palamutla iyi geçen sezonu bol bol avladıkları hamsi ve istavritle pekiştiren Akçakocalı balıkçılar, şu günlerde durgun döneme girdi.

Özellikle balık azlığına bağlı olarak teknelerin limanda kalması nedeniyle hamsinin fiyatları rekor şekilde yükseldi. Geçtiğimiz haftalarda fiyatı 8-10 TL arasında değişen hamsi, önce 15 TL'ye yükseldi. Haftanın son günlerinde ise fiyatı 20 TL'ye kadar çıkarak, cep yakar oldu. Bu durum hamsinin tahtını salladı ve tezgahları kültür balıkları süslemeye başladı. Kültür balıklarının cinsine göre fiyatının 10 TL'den başlaması, balıkseverlerin rotasının hamsiden kaymasına yol açtı. Tezgahlarda 6 çeşit balığın 5'ini kültür balığı oluşurken balıkçılar bunları alabalık, çupra, somon, levrek ve taş balığı olarak sıralıyor.

Öte yandan Akçakocalı bazı balıkçılar, hamsi, istavrit, barbun gibi deniz balıklarında fiyat artışlarının devam edeceğini belirterek, gerekçe olarak ise az miktarda avlanmalarına bağlı olarak masrafların karşılanamamasını gösteriyor. Yorumlar (5)
Gürcü 5 yıl önce
Bizim memlekette balık bedava burda balık alıpta yemek çok zor çok pahalı hey gidi gürcistannnn
hamsicid 5 yıl önce
depolarda stokta tutun nisan ayından sonrada pilavı ile turşusunu yaparsınız.
Vatandaş 5 yıl önce
Az kilosu 200 tl olsun
gerçekçi 5 yıl önce
önemli besin olmadığından mı??? haftada en az iki kere yenmesi gerekir
Tumer 5 yıl önce
Çok onemli bir besin olmadığından, fiyatı isterse 50 tl. olsun , hiç mühim değil bence.